Yeni Yılda Yaşam Hediye Edin

Her Noel ve yeni yılda olduğu gibi bu yılda binlerce kişi tüm uyarılara rağmen sevdiklerine evcil hayvan hediye edecek ve yine her yıl olduğu gibi Ocak ayından itibaren sokaklar ve barınaklar terkedilen kedi, köpek ve diğer evcil hayvanlarla dolacak.

Her yıl tekrarlanan bu kısırdöngüyü sonlandırmak için bir değişiklik yapmaya ne dersiniz. Bu yeni yılda evcil hayvan hediye etmek yerine, yaşam hediye etmeniz için 8 neden.

1- 2021 Yılının Güzellikler Getirmesi İçin, Önce Biz Bu Yaşama Güzellik Katalım

2020 dünya genelinde hastalıklar, felaketler ve krizlerle dolu bir yıl oldu. 2021’de yaralarımız sarıp, yaşama güzellikler katarak iyileşelim. İlk adımı siz atın. Bu yeni yılda kedi, köpek hediye etmek yerine, barınak ve sokaklardaki patilere umut olun. Onlara evinizi, yüreğinizi açın ve mükemmel patinin, mükemmel ailesi olun.

2021 yılında bir insanın verebileceği en büyük hediyeyi verin: Bir canlıya yaşama şansı tanıyın.

2-Herkese Uygun Bir Evcil Hayvan Modeli Satımıyor!

Evcil hayvanlar, her bedene uygun tşört ya da her eve uygun saksı niteliğinde bir hediye değil.  Onlar duygusal canlılar.  Hepsinin kendine özel kişiliği var.
Aynı anneye sahip olan ve hatta aynı batından gelen kedi veya köpek yavrularını gözlemlediğinizde her yavrunun farklı davrandığını görürsünüz. Kimi dünya yansa umursamam tavrında keyfine düşkün, kimi ben şimdi sana gösteririm afra tafralarında, kimi oyuncu, kimi çekingen ve ürkek, kimi sosyal kelebek.
Cinsler bir noktaya kadar hayvan davranışlarında belirleyici olsa bile hayvanların kişiliği ile ilgili araştırmalar, onların hepsinin kendilerine has doğumla gelen özelliklerinin olduğunu gösteriyor.
Yavruluk döneminden itibaren çevreleri ile etkileşimleri ve edindikleri tecrübeler ile kişilikleri gelişiyor ve davranışları şekilleniyor.
Hayvanın davranışları ne sadece cinsi ve doğasıyla ilgili, ne de sadece eğitim ve yaşam tecrübeleri . Tıpkı insanlarda olduğu gibi onlarda doğumla getirdikleri özelliklerinin ve sonrasında yaşam tecrübelerinin bir toplamı.

3- Aileye Patili Bir Üye Eklemek, Marketten Alışveriş Yapmaya Benzemiyor

Her hayvan farklı olduğu gibi her insanın evcil hayvandan beklentileri ve evcil hayvana sunabilecekleri farklı. Kimi sadece yalnızlığını gidermek, bir başka canlıya sarılmak istiyor ancak onunla dışarıda geçirebileceği zaman sınırlı, kimi birlikte spor yapmak, yeni maceralara atılmak beklentisinde, kimi büyük şehirde ufak bir apartmanda yaşıyor, kimi şehir dışında çifltlikte. Ailenize yeni bir üye eklemeden önce araştırmanızı yapın, mümkünse pozitif eğitim veren bir eğitmenden destek isteyin.Sonuçta aileye patili bir üye eklemek, markette alışveriş yapmaya benzemiyor.

4-Ruh İkiziniz Patiyi Bulmanın En İyi Yolu: Barınak Ziyareti

Evcil hayvan sahibi olmak isteyenlere benim önerim, mükemmel uyum içinde olacağınız, ruh ikiziniz olan o özel kediyi veya köpeği arıyorsanız önce barınaklara gidin, geçici yuva olun. Bakalım nasıl anlaşacaksınız. Geçici aile olurken sonunda, kimselere sahiplendiremeyeceğiniz, kalbinizi çalan ufaklığı bulacaksınız. Üstelik geçici aile sürecinde farklı hayvanlara bakarken, hem kendinizin, hem de baktığınız canlıların ihtiyaçlarını anlayacaksınız. Hangi nitelikteki köpeğin ya da kedinin sizin ailenin için doğru seçim aile olduğunu göreceksiniz.
Bizim ailenin mutluluk sırrı bu kadar basit, barınak ziyaretleri ve patilere geçici ailelik yapmaktan ibaret.

Jim’i, 2011 yılında Şişli barınağı ziyaretimizde bulduk. Bir süredir köpek sahiplenmeyi planlıyor ancak tam olarak hangi köpeğin hepimiz için doğru seçim olduğuna karar veremiyorduk. Ziyaretin amacı köpek sahiplenmekten çok bilgi edinmekti. Onlarca köpek arasında, Jim kalbimizi çaldı ve hala ailemizin neşe kaynağı.
çArşı bizim geçici aile başarısızlığımızdır. Bugüne kadar pek çok köpeğe geçici aile olduk. Geldiler, evimizi şenlendirdiler, onlar için mükemmel insanı bulduklarında yollarına devam ettiler.
2013 yılında çArşı’yı sokakta bulduğumuzda, önce evimize geçici olarak yerleşti. İyileştikten sonra mükemmel insanıyla buluşacaktı. Moda’da oturan, ışıl ışıl genç bir kadın çArşı’yı sahiplenmek için tüm hazırlıklarını yapmıştı. Sahiplenme zamanı yaklaştıkça biz huzursuzlanmaya başladık. çArşı’nın bizim ailenin o mükemmel köpeği olduğuna karar verdik. çArşı’nın müstakbel aile adayını aradık ve özür diledik. Ona sahiplenebileceği yavru bir İngiliz Setter bulduk. Hemen ardından çArşı’nın onuruna bizim ailenin gördüğü en büyük mutluluk dansını yaptık. çArşı 2019’da bize veda etti ancak sevgisi hala bizimle.
9 Kasım 2016 yılında evimizde bir kediye yer açmaya karar verdik. Finn barınaktaki en gürültücü kediydi. Kafesinin tellerini yemeye çalışan ve durmadan miyavlayan böcek, kucağıma geldiğinde kuzu kesildi. Sonuçta o da ailemizde mükemmel kedi olarak yerini aldı. Finn kedi nanesi bağımlısı olarak gününü gün etmekle meşgul.

5-Sokaklarda ve Barınaklarda Yaşayan Köpekler Agresif Olur, Eğitilemez Yalanı!

Benim Türkiye’de gözlemlediğim sokakta, ormanda , barınakta yaşayan, toplumsal sorumluluk altındaki köpeklerin ve kedilerin, satın alınan cins kedi ve köpeklere göre davranışlarının çok daha dengeli olduğu. Yavruluktan itibaren anne ve kardeşleriyle dışarıda hayatı öğrenen köpekler, diğer köpeklerle ve çevreleriyle çok daha uyumlu. Öyle ki köpeklerini reaktif olduğu için gezdirmek için sokağa çıkarmaya korkan pek çok köpek sahibi var.
Tüm hayvanlar eğitilebilir. Cins olması ya da olmaması eğitim için etken değildir.

6-Evcil Hayvan Beslemek Uzun Vadeli Bir Sorumluluktur!

Evcil hayvan beslemek 10 – 20 yıl sürecek büyük bir sorumluluktur. Bir hayvan aldığınızda, yaşamı boyunca onun fiziksel , psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağınıza dair bir söz vermiş oluyorsunuz.
Çocuklara evcil hayvan hediye etmek ve onların bu sorumluluğu taşımalarını beklemek, hem o hayvana, hem de çocuklara haksızlık. Çocuğunuzun evcil hayvanla büyümesini istiyorsanız, o hayvanın sorumluluğunun çocuğunuzda değil sizde olduğunu anlamanız gerek.
Unutmayın özellikle yavu köpek bakımı, bebek bakımı kadar ilgi gerektirir. 2 aylık bir köpek, her iki saatte bir tuvalete gider, geceleri ağlar, diş çıkarma ve değiştirme döneminde çiğneme ihtiyacını gidermesi gerekir, yavru köpeklerin ve kedilerin sosyalleşme ihtiyacını karşılamak sürekli eğitim ve ilgi demektir. Yavru köpeklerin yavru köpek okuluna gitmesi sosyalleşmeleri açısından önemlidir. Yavruluk döneminin ardından ergenlik çılgınlığı başlar. 1 yaşına kadar yapılacak çok iş vardır. İnanmıyorsanız, yavru köpeğin ideal günü yazımıza göz atın.
1 yaş sonrasında genelde hem köpekler hem de insanları birbirini tanımış olur. Ardından gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemlerine özel ihtiyaçlarının karşılanması gelir.
İşte bu nedenle evcil hayvan hediye değildir. Evcil hayvana bakacak kişinin kendi kişiliğine, yaşam tarzına ve yaşam şartlarına en uygun hayvanı, araştırma yaparak seçmesi ve onun bakımı için gerekli şartları hazırlaması zaman ve çaba ister.

7-Beğenilmeyen Hediyenin Akibeti

Beğenmediğiniz yeni yıl hediyelerini iade edebilir, başkasına hediye edebilir ya da kullanıp, sıkıldığınız noktada çöpe atabilirsiniz. Evcil hayvan hediye ettiğiniz kişi için bu bir seçenek değil. Gerçi biz bu seçenek değil desek de, ne yazık ki her yıl pek çok kişinin tam olarak bunu yaptığını görüyoruz. Her yıl Ocak ayı ortasından Mayıs ayına kadar barınaklar, sokaklar yılbaşı hediyesi olarak verilen köpekler için son durak oluyor.

8-Hayvan İstismarına Ortak Olmayın!

Her yıl evcil cins hayvan üreticileri yeni yılda satmak için hayvan üretiyorlar. Petshoplarda gördüğünüz hayvanların büyük bölümü, merdiven altı üreticisi diye tabir ettiğimiz üreticilerden gelmekte.
Yurtiçinden ya da yurtdışından aldığınız evcil hayvanların büyük bölümü son derece sağlıksız şartlarda üretiliyor. Dişi hayvanlar doğum sayısının sıklığı ve sağlıksız koşullar nedeniyle son derece genç yaşta ölüyor ya da üreyemeyez noktaya geldiğinde öldürülüyor.
Barınaklarda ve sokaklarda milyonlarca hayvan aileleriyle buluşmayı beklerken, üreticilerden ve petshoplardan hayvan satın alarak hayvan istismarını desteklemek biz insanoğlunun zalimliğini ve duyarsızlığını gösteriyor.
Özel servis köpeğine ya da spor köpeğine ihtiyacınız olmadığı sürece hayvan satın almayın. Servis köpeğine ya da özel sporköpeğine ihtiyacınız varsa, bu amaca yönelik üretim yapan ve eğitim veren, güvenilir merkezlere başvurun. Petshoplardan alacağınız köpekler cinsi nedeniyle servis köpeği değildir. Servis ve spor köpekleri doğumlarından itibaren özelliklerine göre ayrılırlar ve değerlendiriler. Bu arada görevin amacına bağlı olarak değişmekle birlikte bugün cins olmayan, barınaklardan gelen başarılı pek çok servis köpeği var. Eğitimle, köpeğin kişiliğine bağlı olarak her köpek farklı servisler için eğitilebilir.
Hep birlikte 2021 yılını değişimin ve mutluluğun yılı olması için çalışalım ve sokaklardaki ve barınaklardaki hayvanlara yeni bir yaşam sunalım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.