Yavru Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

7 Günde Köpeğinize Tuvalet Eğitimi Verin

Güvenli Bölge Oluşturun

petexpertise.com
petexpertise.com

Yavru köpeğin tuvalet eğitimine, kaç haftalık olduğuna bakmaksızın, eve geldiği ilk gün başlamakta fayda var. Bunun için yavru köpeğiniz daha eve gelmeden, onun güvenli bölgesini oluşturun.

Güvenli bölge köpeğinizin erişkin konumuna geldiğinde içinde rahatça hareket edebileceği büyüklükte bir köpek evi / kafesi, etrafı parmaklıkla çevrilmiş bir alan ya da güvenli bir oda olabilir.Bu alan yavru köpeğinizin başında olamadığınız, onu kontrol edemediğiniz  zamanlarda vakit geçirmesi ve uyuması içindir.

Güvenli bölgede köpeğin yatağı, yemek ve su kapları ve oyuncakları bulunur.

Güvenli Bölgeye Tuvalet Pedlerini  Yerleştirin

Güvenli bölgenin tamamını tuvalet pediyle kaplayın. Veterinerlerden ve petshoplarda satılan köpekler için üretilmiş tuvalet pedlerinden ya da eczanelerde bulunan yatan hastalar için üretilmiş tuvalet pedlerinden kullanabilirsiniz.

Tuvalet pediyle eğitimde yapılan en büyük yanlış, başta köpeği sadece pede alıştırmak, ardından dışarıda tuvaletini yapmasını öğretmeye çalışmaktır.

Tuvalet pedi burada sadece eğitim süresince olacak tuvalet kazalarını önleme ve köpeğin evin diğer bölümlerini kirletmesine imkan vermeme amacıyladır. Bu süreçte köpeğin asıl tuvalet eğitimi dışarıda verilecektir.

Köpeğiniz ufak ırksa ve büyüdüğünde de evde sadece pede yapmasını istiyorsanız, o zaman tuvalet pedlerini ana tuvalet alanı olarak kullanın.

Tuvalet için sürekli dışarı çıkarılmasına rağmen, başlangıçta pedlerle kaplanmış alanın tamamında tuvalet kazalarının yaşanması mümkündür. Kirlenen pedleri hemen değiştirin. 8 haftadan büyük yavru köpekler için bu süreç  yaklaşık 1 hafta sürecektir.

Eğitim Süresince Pedlerin Sayısını Azaltın

Köpekler iç güdüsel olarak yemek yedikleri ya da uyudukları yerin çok yakınına tuvaletlerini yapmaktan hoşlanmazlar. Köpeğinizin bu içgüdüsel davranışını, eğitim için avantaj olarak kullanın. Yemek ve uyuma alanına en yakın pedlerden başlayarak, eğitim süresince düzenli olarak pedlerin sayısını azaltın.

Her iki-üç günde, bir tane pedi eksiltin ve her seferinde ufak bir alanı boş bırakın.  Pedlere tuvaletini yapmaya alışan köpeğiniz, boş alana değil, pedlere tuvaletini yapacaktır. En son kalan tek pedin yemek ve uyuma alanına en uzaktaki ped olmasına dikkat edin.

Böylece köpeğinizle ilgilenemediğiniz anlarda, tuvalet rutinine ayak uyduramadığı zamanlarda yaşanacak kazalar, pedlerin olduğu bölümle sınırlı kalacaktır.

Tuvalet Yapması Gereken Yeri Öğretin

photo credit: crexrel via photopin cc
photo credit: crexrel via photopin cc

Yavru köpeğinize tuvalet yapması gereken doğru yeri öğretmeye ilk günden başlayın. Köpeğinizi eve getirdiğinizde muhtemelen heyecandan, yeni güvenli alanına hemen tuvaletini yapmıştır. Yavru köpeğinizi tuvalet için ilk kez dışarı çıkartırken, bu pedlerden daha önce ıslanmış olanlardan birini alın.

Yavru köpeğiniz daha önce hiç dışarı çıkmamışsa ürkebilir ya da tuvaletini dışarıya yapmak istemeyebillir. Dışarıda köpeğinizin tuvaletini yapabileceği uygun bir yere pedi serin. Patilerinin altında hala yumuşak pedin olması, köpeğinizi dışarıda tuvaletini  yapmak için cesaretlendirecektir.

Tuvalet  İçin Anahtar Kelime Öğretin

Köpeğinize tuvalet için anahtar kelime öğretin. Tuvaletini dışarıda yaparken ona sakin ve yüksek olmayan bir ses tonuyla “tuvalet zamanı” “hadi toto ” gibi bir söz kullanabilirsiniz. Tuvaletini bitirdiği zaman ise onu nazikçe ödüllendirin.  Ona ödül maması verin ya da onunla oyun oynayın.  Bunu sürekli tekrarlarsanız, köpeğiniz “hadi tuvalete” sözüyle, tuvalet yapma eylemi arasında bağlantı kuracak, ödüller sayesinde tuvaletini  dışarıya yapmanın olumlu bir davranış olduğunu öğrenecektir. Ayrıca komutla tuvalet yapmayı öğrenmesi, köpeğinizin tuvaletini yapacağı uygun yeri sizin seçmenize yardım eder.

Tuvalet Saatlerini Düzenleyin

Köpeğinizin tuvalet saatlerini düzenlemek, sağlam tuvalet eğitiminin temelini oluşturur. Köpeğinizin tuvalet saatlerini düzenlerken dikkat etmeniz gereken noktalar.

photo credit: Gabeat. via photopin cc
photo credit: Gabeat. via photopin cc
 • Zaman Çizelgesi Oluşturun 

8-10 haftalık yavru köpek yaklaşık 2 saat boyunca tuvaletini tutabilir, dolayısıyla her iki saatte bir tuvalete çıkarılması gerekir.

Yavru köpeğiniz büyüdükçe, ırkının boyutuna bağlı olarak daha uzun sürelerde tuvaletini tutmayı öğrenecektir. Orta-büyük boy ırk yavru köpek, kaç aylıksa, o kadar saat tuvaletini tutabilir. 3 aylık köpek, 3 saat, 4 aylık köpek, 4 saat olarak hesaplayabilirsiniz. Ufak ırklarda bu süre çok daha kısadır. Yorkie ya da Chihuahua gibi minik bir köpeğin üriner sistemi boyutlarıyla orantılıdır. Minnacık bir köpeğin tuvaletini 8 saat beklemek haksızlıktır, yetişkin olduğunda bile orta boy bir köpeğe göre daha sık tuvalete çıkarılmalıdır.

 • Aktivitelerini Düzenleyin

Köpeğinizin ırkının ve yaşının yanı sıra yaptığı aktivitelerde tuvalet planlamasında önemlidir.

8-10 haftalık bir yavru için 2 saatlik rutine ek olarak, köpeğiniz uykudan her uyandığında, yemek yedikten ve su içtikten 10-20 dakika sonra, oyun oynadıktan sonra tuvalete çıkma ihtiyacı duyar.

 • Vücut Dilini Gözlemleyin 

Köpeğiniz yerleri koklayarak, vücut diliyle  size tuvalet yapacağı yeri aramakta olduğu mesajını verdiğinde köpeğinizi hemen tuvalete çıkarınız.

Yavru köpekler gece maksimum 5-8 saat boyunca, tuvalet ihtiyacı duymadan uyuyabilirler. Ancak sabah kalkar kalkmaz ilk işiniz onu tuvalete çıkarmak ve su vermek olmalıdır.

Victoria Stillwell’in “Train Your Dog Positively” kitabında verdiği tuvalet planı, 8-10 haftalık yavru bir köpek için ideal. Bu örneği kendi programınızı yaratmakta temel olarak kullanmak isterseniz, “Yavru Köpeğin İdeal Günü” adlı yazımıza göz atın.

Tuvalet Eğitiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Tuvalet eğitiminde yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkındaki yazımız bu konuda size daha fazla bilgi verecektir.

 

 

 

En Güzel Köpek İsimleri

Ailenizin yeni üyesine isim arıyorsanız, Köpek Bilimi sizin için araştırmış ve en popüler, en havalı isimleri sizin için bir araya getirmiş.

 

En Havalı Dişi Köpek İsimleri ve Anlamları

 

*

En Güzel Erkek Köpek İsimleri ve Anlamları

 

41 yorum 1. 2.5 aylik Rus benekli cocir im var güvenli alanı sağladık çok güzel pedi de öğrendi güvenli alandan çıkardığım zaman yine bulduğu yere yapıyor çok hırçın ve ısırıyor bunun için ne yapmalıyım

  1. Author

   Merhaba,
   Yaşadığınız sorunlar için çok üzgünüm. Güç kullamadan eğitim veren ve pozitif eğitim tekniklerini kullanan, sertifikalı bir eğitmenden destek almanızı tavisye ederim. Bu tür konularda konsültasyon yapmadan kesin bir şey söylemek zor.

 2. Merhaba. Benim 9 aylık yorkiem var. 6 aylık olana kadar aşıları vs tamamlanmadığı için dışarı çıkaramadık. Pede ilk olarak kendiliğinden alıştı ama sonrasında evde serbest bıraktığımızda bulduğu yere çiş kaka yapmaya başladı. O yüzden hala güvenli alanında duruyor ev içinde. Başlarda yanlış yere çiş ya da kaka yaparsa kızmamız ve hatta biraz poposuna vurarak cezalandırmamız söylendi vet tarafından. Fakat şimdi okuduğum her makalede sakın kızmayın, vurmayın diyor. Ev içinde çiş yapma olayını duvarlara yapacak şekilde artırdı. Dışarı da çıkaroyoruz ama ne sıklıkla çıkarmak lazım ki eve yapmasın?Gündüz çalışıyoruz. Sabah 9 akşam 7 evde değiliz. Önünde sürekli su tutuyoruz. Acaba hata mı yapıyoruz? İşe götürdüğümde herkese havlıyor. Rahatsızlık yarattığı için götüremiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Author

   Merhaba,
   Kişisel neden dolayı uzun süredir blogda yazamadığım için mesajlara cevap verme şansım olmadı. Gecikme için sizden özür diliyorum. Umarım köpeğinizin tuvalet sorununu çözebilmişsinizdir. Yorkie, ufak olduğu için onun tüm vucut sistemleri de boyutuna göre. Dünyanın en iyi eğitimini verseniz bile, sabah 9’dan akşam 7’ye kadar tuvaletini yapmamasını beklemek mümküm değil. Yapabileceğiniz şey ona tuvaletini pede yapmasını öğretmek.
   Bugüne kadar tuvalet yaptığında cezalandırıldıysa o yüzden tuvaletini farklı yerlere yapmaya başlamış olabilir. Yine mevcut ürine kokusu onun bu bölgelere tuvaletini yapmaya devam etmesine neden olabilir.
   Köpeğinize su vermeyi kesmeniz böbrek ve üriner hastalıklara davetiye çıkartmak olur.
   Yavru köpeklere tuvalet eğitiminda olduğu gibi her şeye sıfırdan başlayarak eğitim verin. Bu konuda pozitif eğitim veren, sertifikalı bir köpek eğitmeninden yardım isteyebilirsiniz.
   Yine isterseniz sizinle online video konferans aracılığıyla konsultasyon yapabiliriz.
   Sevgiler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.