Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/sevgilikopegim.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-block-supports.php on line 94

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/sevgilikopegim.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-block-supports.php on line 96
lang="tr"> Yavru Köpeğin Gizli Ajandası – Sevgili Köpeğim
Site icon Sevgili Köpeğim

Yavru Köpeğin Gizli Ajandası

Kocaman gözleri ve ıslak burunlarıyla kalbinizi çalan minik patiler, eminim şimdiden sorun yaratmaya başladılar. Yavru köpeğinizin gizli ajandası artık ortada. Uyumadığı zamanları ya evin her köşesine kokulu sürpriz hediyeler bırakarak geçiriyor ya da önüne gelen her şeyi ısırmaya ve çiğnemeye çalışıyor.Eminim ısırılan ve çiğnenen şeylerin listesi oldukça uzun. Eller başta olmak üzere vücudunuzda ulaşabildiği her yer, evdeki eşyalar, ayakkabılar, elektronik aletler onun ısırma ve çiğnemelerinden payını alıyor. Sevimli yavru köpeğin dünyasına hoş geldiniz.

Peki her şey bu kadar karmaşık ve sorunlu olmak zorunda mı? Tabii ki hayır. Sevimli yavru köpeğinizle mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Köpeğinize zaman ayırmak ve eğitmek.

Şu anda bu bloğu okuduğunuza göre, en azından, onun eğitimi için çaba harcama niyetindesiniz. Bu benim için sevindirici haber. Hepimiz biliyoruz ki bu yeni yılda alınan köpeklerin büyük bölümüne tuvalet eğitimi dahil hiç bir eğitim düzgün bir şekilde verilmeyecek. Onlar şubat ayından itibaren 1 yaşlarını doldurana kadar, neredeyse her günü sokağa atılma, barınağa terkedilme riskiyle yaşayacaklar.

Türkiye’de köpeklerin sokağa ve barınağa terkedilmelerinin en büyük ikinci nedenidir tuvalet sorunu. İlk nedeni ise zaten hepimiz biliyoruz. Temel değerlerden yoksunluğumuz hakkında yazmak bir şey kazandırmayacağı için, bu ay bloğu tuvalet eğitiminden başlayarak, yavru köpek eğitimi hakkında yazılara ayırmanın daha faydalı olacağına karar verdim.

Yavru Köpeklerin Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Yavru köpeğin tuvalet eğitimi başta olmak üzere temel eğitimlerine ne zaman başlanması gerektiği en çok sorulan sorulardan biridir.

Tuvalet ve temel eğitime, yavrunun kaç haftalık olduğuna bakmaksızın eve geldiği andan itibaren başlamak en doğrusudur.

Tıpkı çocuklarda olduğu gibi yavru köpekler için de bebeklik ve çocukluk zamanlarında yaşadıkları onların karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır.

Eğitimin yanı sıra onun sosyalleşmesinden ve karakterinin oluşmasından da siz sorumlusunuz. Normalde sosyalleşme sürecini kardeşleriyle birlikte anneden öğrenecek olan yavruya bir anlamda annelik etmek ve doğruyu-yanlışı göstermek yine sizin göreviniz.

Yavru köpeklerin aşıları tamamlanmadan yani 8 haftadan önce dışarı çıkarılmaması gerektiği, eğitim için erken olduğu gibi görüşler artık geçerliliğini yitirmiştir. Köpeğinizi  tuvalet eğitimi boyunca, temiz alanlara ve bahçeye çıkarabilirsiniz. Yavru köpek okuluna gidebilir, tanıdığınız, aşıları tam olan, sağlıklı köpeklerle sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey aşı durumundan emin olmadığınız köpeklerden ve onların bulunduğu ortamlardan uzak olmak.

Yavru Köpek Eğitiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Exit mobile version