Kocaman gözleri ve ıslak burunlarıyla kalbinizi çalan minik patiler, eminim şimdiden sorun yaratmaya başladılar. Yavru köpeğinizin gizli ajandası artık ortada. Uyumadığı zamanları ya evin her köşesine kokulu sürpriz hediyeler bırakarak geçiriyor ya da önüne gelen her şeyi ısırmaya ve çiğnemeye çalışıyor.Eminim ısırılan ve çiğnenen şeylerin listesi oldukça uzun. Eller başta olmak üzere vücudunuzda ulaşabildiği her yer, evdeki eşyalar, ayakkabılar, elektronik aletler onun ısırma ve çiğnemelerinden payını alıyor. Sevimli yavru köpeğin dünyasına hoş geldiniz.

Peki her şey bu kadar karmaşık ve sorunlu olmak zorunda mı? Tabii ki hayır. Sevimli yavru köpeğinizle mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Köpeğinize zaman ayırmak ve eğitmek.

Şu anda bu bloğu okuduğunuza göre, en azından, onun eğitimi için çaba harcama niyetindesiniz. Bu benim için sevindirici haber. Hepimiz biliyoruz ki bu yeni yılda alınan köpeklerin büyük bölümüne tuvalet eğitimi dahil hiç bir eğitim düzgün bir şekilde verilmeyecek. Onlar şubat ayından itibaren 1 yaşlarını doldurana kadar, neredeyse her günü sokağa atılma, barınağa terkedilme riskiyle yaşayacaklar.

Türkiye’de köpeklerin sokağa ve barınağa terkedilmelerinin en büyük ikinci nedenidir tuvalet sorunu. İlk nedeni ise zaten hepimiz biliyoruz. Temel değerlerden yoksunluğumuz hakkında yazmak bir şey kazandırmayacağı için, bu ay bloğu tuvalet eğitiminden başlayarak, yavru köpek eğitimi hakkında yazılara ayırmanın daha faydalı olacağına karar verdim.

Yavru Köpeklerin Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Yavru köpeğin tuvalet eğitimi başta olmak üzere temel eğitimlerine ne zaman başlanması gerektiği en çok sorulan sorulardan biridir.

Tuvalet ve temel eğitime, yavrunun kaç haftalık olduğuna bakmaksızın eve geldiği andan itibaren başlamak en doğrusudur.

Tıpkı çocuklarda olduğu gibi yavru köpekler için de bebeklik ve çocukluk zamanlarında yaşadıkları onların karakterinin şekillenmesinde büyük önem taşır.

Eğitimin yanı sıra onun sosyalleşmesinden ve karakterinin oluşmasından da siz sorumlusunuz. Normalde sosyalleşme sürecini kardeşleriyle birlikte anneden öğrenecek olan yavruya bir anlamda annelik etmek ve doğruyu-yanlışı göstermek yine sizin göreviniz.

Yavru köpeklerin aşıları tamamlanmadan yani 8 haftadan önce dışarı çıkarılmaması gerektiği, eğitim için erken olduğu gibi görüşler artık geçerliliğini yitirmiştir. Köpeğinizi  tuvalet eğitimi boyunca, temiz alanlara ve bahçeye çıkarabilirsiniz. Yavru köpek okuluna gidebilir, tanıdığınız, aşıları tam olan, sağlıklı köpeklerle sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey aşı durumundan emin olmadığınız köpeklerden ve onların bulunduğu ortamlardan uzak olmak.

Yavru Köpek Eğitiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler!

  • Yavru köpeğin dünyasında henüz doğru ya da yanlış yoktur. Köpeğinize doğru ve yanlışı öğretecek sizsiniz.
  • Köpeğinizi pozitif eğitim teknikleriyle eğitin ve ona asla fiziksel veya psikolojik baskı uygulayacak cezalar vermeyin.
  • Yavru köpeğinizin hassas bedenini düşünün ve asla onu boyun tasmasıyla yürütmeyin. Yavru köpekler için uygun olan yumuşak yapılı bir gövde tasması alın.
  • Çevrenizde yavru köpek okulu ” Puppy School” varsa, yavru köpeğinizle birlikte onun sosyalleşmesini sağlayacak aktivitelere katılın.
  • Pet-shoplardan alınan köpekler, annelerinden ve kardeşlerinden çok erken ayrılmış, uzun zaman ufak bir kafeste yaşayarak izole edilmiş, aynı yerde yemek yemeye, tuvaletini yapmaya alışmışlardır. Bu köpeklerin sosyalleşme süreci, temel eğitim ve tuvalet eğitimi daha uzun zaman alabilir. Ancak sabır ve sevgi ile çözülemeyecek sorun yoktur.
  • Yavru köpeğin eğitimi süresince onun yanında olmanız büyük önem taşır. Yazı sahilde geçirmek yerine, yıllık izninizi yavru köpeğin bakımı için kullanmak zorunda kaldığınızı, size köpek hediye eden arkadaşınıza bildirin. Eğitim süresince günlük planınızın nasıl olacağı hakkında bilgi vermesi için, “Yavru Köpeğin İdeal Günü ” linkine tıklamanız yeterli .
  • Köpek eğitiminde eğitmen davranışı şekillendirir ve sizin köpeğinizi nasıl eğiteceğinizi gösterir. Eğitim süresince sizi izler ve pratiğinizi geliştirmenize yardım eder. Lütfen köpeğinizi sözde köpek eğitim kampı olan yatılı yerlere bırakmayınız.
  • Köpeğinizi zorlamanın ve gücün kullanılmadığı pozitif eğitimle eğitin. Pozitif eğitim hem daha iyi sonuçlar verir hem de daha insani ve etik bir eğitimdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.