Site icon Sevgili Köpeğim

Yalnız Köpeğin Her Yaramazlığı Yalnızlık Endişesi Değildir !

Yalnız Köpeğin Her Yaramazlığı Yalnızlık Endişesi Değildir ! http://sevgilikopegim.com/2015/02/25/yalniz-kopegin-her-yaramazligi-yalnizlik-endisesi-degildir/

photo credit: Flour Child via photopin (license)

Köpeğinizi yalnız bıraktığınız için duyduğunuz suçluluk duygusu nedeniyle onun sizden intikam aldığını, size ders vermeye çalıştığını düşünüyor olabilirsiniz. Köpeğiniz ne size ders vermeye çalışıyor ne de intikam meleği artist. Asıl sorunun nedeni ise aşağıdakilerden biri olabilir.

Egzersiz Eksikliği: Yetersiz fiziksel ve zihinsel egzersiz nedeniyle köpeğiniz sıkılmıştır.

Eğitim Eksikliği : Köpeğinize çiğneme, tuvalet gibi temel konularda yeterli bir eğitim verilmemiştir.

Rutinlerin Düzenlenmesi : Köpeğinizin yemek ve tuvalet saatlerinin düzenlenmesinde hatalar yapılmıştır.

Fizyolojik Problemleri : Köpeğiniz hasta ve acı çekiyor olabilir, tuvalet kaçırmasına neden olacak ürolojik ya da davranışlarını etkileyecek nörolojik problemleri vardır.

Diğer Davranış Bozuklukları: Köpeğinizin obsesif kompulsif davranış bozukluğu, gürültü fobisi gibi başka davranış problemleri vardır.

Yalnızlık Anksiyetesi : Yalnız kalmaktan korkan köpeğiniz, panikle bu davranışları yapmaktadır.

 Yalnızlık Endişesi Nedir?

Yalnızlık anksiyetesi yani endişesi köpeğin sahibinden ayrılmaktan duyduğu aşırı korku ve endişe halidir. Köpeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu aşırı korku hali son dönemlerde hayvan davranış uzmanlarınca panik atak olarak nitelendirilmektedir.

Nedenleri?

Köpekler, tıpkı insanlar gibi sosyal hayvanlardır ve sosyal ilişkilere ihtiyaç duyarlar. Sosyal ilişkilerde yaşanan sorunlar, travmalar ve fiziksel özellikler yalnızlık endişesine neden olur.

Yalnızlık endişesine neden olan temel faktörler : 

Yalnızlık Endişesinin Teşhisi ve Diğer Davranış Problemlerinden Ayrılması

photo credit: Bad dog. via photopin (license)

Yalnızlık endişesi yaşayan köpekler panik atak geçiren insanlarda olduğu gibi fiziksel stres sinyalleri verirler. Göz bebekleri büyür,nefes alışı sıklaşır, kimi köpeklerde salya oranı ciddi biçimde artarken, kimi köpekler titremeye başlar ya da donmuş bir şekilde kalır. Esneme, yalama gibi davranışlar yine stres sinyalleridir. Köpeğiniz yalnızlık anksiyetesinin işareti olan davranış kalıplarının yanı sıra bu tarz stres sinyallerini gösteriyorsa, yalnızlık endişesi yaşıyor olabilir.

Yalnızlık anksiyetesi her köpekte farklı seviyelerde ve farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Köpeğiniz yalnızlık endişesini düşük, orta veya yüksek düzeyde panik atakla birlikte yaşıyor olabilir. Yine stres sinyallerini ve davranışlarını insanları evden ayrılmadan, evden ayrılırken ya da insanları evden ayrıldıktan sonra gösterebilir.

Yalnızlık endişesi durumunda köpeğinizin yaşadığı duygu, hafife alınacak bir olay değildir. Semptomları anlatırken, karakterize etmek anlamında biraz aşırıya kaçmamın nedeni ise köpek sahiplerinin bu davranışları ya sadece ev yaramazlığı olarak görmeleri ya da resmin tamamını görmeden yalnızlık endişesi tanısını koymaları.

Yalnızlık endişesi son derece ciddi bir sorundur. Köpeğimi sevdiğim için önemli değil, ona ayakkabılar, ıslanan halılar, sinirli komşular feda olsun moduna girebilirsiniz ancak köpeğinizi gerçekten seviyorsanız yapmanız gereken sorunu kabullenmek değil, çözmek olmalı. Yalnız kaldığı zamanlarda panik ve acı içinde yaşayan köpek mutsuz bir köpektir. Uzun vadede yaşananan bu psikolojik sorun daha da derinleşecek ve farklı sağlık ve davranış problemlerine neden olacaktır.

Yalnızlık Endişesinin Tedavisi

Köpeğinizin yanlızlık anskiyetesi yaşadığını düşünüyorsanız, bu sorunu davranışların değiştirilmesine veya yönlendirilmesine yönelik eğitim teknikleriyle ve terapilerle çözmek sizin elinizde.  Gelecek yazımızda evde uygulayabileceğiniz eğitim ve terapi tekniklerine değineceğiz.

Yalnızlık endişesi probleminin çözümü genelde uzman yardımı gerektirir ve davranış modifikikasyonu ve terapi teknikleriyle birlikte davranışın yönetimini gerektirir.

Köpeğiniz yalnızlık endişesi yaşıyorsa önce veterinere giderek sorunun fiziksel bir problemden kaynaklanmadığından emin olun ve ardından bilimsel metotlar ve pozitif yöntemler uygulayan bir hayvan davranışları danışmanı veya uzmanına başvurun.

Yalnızlık anksiyetesinin sadece eğitim ve terapi teknikleriyle düzelmesinin mümkün olmadığı ağır vakalarda, yine veterinerden medikal yardım almak gerekir. Bu gibi durumlarda eğitim ve terapi teknikleri, veterinerin vereceği köpekler için üretilmiş sakinleştirici ilaçlarla desteklenir.

Exit mobile version