Wof Wof Köpek Oteli Değil, Köpeklere Özel Tatil Köyü

Havalar ısınıp tatil sezonu başlarken, köpek sahiplerinin kabusuda başlar. Can dostu patilerini kime, nasıl emanet edecekleri sorusu akıladır hep. Gazetelerde yayınlanan skandallar, kulaktan kulağa dolaşan korkunç hikayeler gelir akla.

İstanbul’da yaşadığımız dönemde en büyük sorunumuz, güvenebileceğimiz bir köpek oteli bulmaktı. Hassas Jim Düdüüü ve çılgın çArşı`yı öyle her yere emanet edemezdik. Jim mutsuz olursa sinirden topunu yer, çArşı her şeye karsı cıkma sevdasıyla ortalığı talan ederdi. Gitmediğimiz, ziyaret etmediğimiz köpek oteli, pansiyonu neredeyse kalmamıştı. Sonunda Şile’nin Ulupelit köyünde Wof Wof oteli bulduğumuzda mutluluğumuza diyecek yoktu. Klasik köpek otellerinin ötesinde, köpeklerin sağlığının ve mutluluğunun her şeyin üstünde tutulduğu, doğayla içiçe yaşayan, sevgi dolu bir aileydi Wof Wof. Hal böyle olunca Wof Wof’un, Jim ve çArşı’nın favori kopek tatil köyü haline gelmesi çok uzun sürmedi. Otelin sahibi Filiz ve Şefik

Jim'in Wof Wof Keyfi
Jim’in Wof Wof Keyfi

Özşapçı en iyi dostları oldu. Normalde bizden ayrılmamak için çırpınan, pet oteline gitmemek için ayak direyen Jim, onu otele götürecek olan Wof Wof arabasını gördüğü anda sevinçten kuyruk sallayarak dönmeye başladı.

Biz şimdi Kanada’da kalbimizin Wof Wof’unu ararken İstanbul’da pati dostları için güvenli ve sevgi dolu bir yer arayanlar için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Ben köpek oteli seçerken sahibinden çalışanlarına kadar işletme içindeki herkesi tanımaya çalışırım. Kimlerdir, neden bu işi seçmişlerdir sorularının cevapları köpeklere ne kadar ve neden değer verdiklerini ortaya koyar. İşte bu yüzden Wof Wof köpek otelini tanıtmak için önce Wof Wof ailesinden bahsetmek istiyorum.

Her Şey Aşkla Başladı

Wof Wof köpek otelinin hikayesini anlatırken her şey aşkla başladı demek yanlış olmaz. Kadının erkeğe, insanın hayvana ve doğaya aşkıyla başlıyor her şey.  Filiz ve Şefik Özşapçı tanıştıklarında, İstanbul’un karmaşasından kaçıp, Şile’nin Ulupelit köyüne yerleşmeye karar veriyorlar. Gelin sonrasını Filiz Özşapçı ‘dan dinleyelim.

“ İkimiz birbirimizi bulduğumuzda köye yerleştik. Henüz sadece iki köpeğimiz vardı ve köpek oteli kurma gibi bir hayalimiz yoktu. İki köpek, derken tavuklar, hindiler, balıklar, ördekler eklendi aileye. Hatta bir dönem at bile girdi hayatımıza. Bu arada köpek sayımız git gide çoğaldı. Sonunda bir gün bir baktık yerimizden kımıldayamıyoruz. “

Kafese – Kümese ‘HAYIR’

Filiz ve Şefik hayatlarını , sevgilerini paylaştıkları her canlının mutlu olacağı kendi yaşam alanını seçmesine izin vermişler. Sonunda evlerin ve arazinin asıl sahibi hayvanlar olurken, hindiler en güzel odaları kapma savaşında galip gelmişler.

Filiz Özşapçı : “ Bizle yaşayan canlıların hiç biri ait oldukları düşünülen yerlerde yaşamıyordu. Evler, bahçeler ,teras hatta çatı bile onlarındı. Açıkçası bu bizim bizim için çok hoştu ve bütün bunlar bizi bugüne yani Wof Wof’a taşıyordu.
Bir gün çok kıymetli bir arkadaşımız bize köpeğini emanet edip yurt dışına gidiyordu, bize neden böyle bir iş yapmadığımızı sordu. Önce yok olmaz dedik.   Tecrübelerimiz ve gördüklerimiz nedeniyle köpek otelleri kafesler ve kabinler demekti. Kısıtlı bir alan içinde köpeklerin sıkışıp kalmasıydı. Sonra neden olmasın ki diye düşündük. Köpeklerin de hakkıydı tıpkı kendi evlerinde olduğu gibi yaşamak. Koca odalarda konaklamak, bahçelerde doyasıya hür koşturmak.
Çok detaylı ve keyifli bir çalışmanın ardından oldu. Hayalimizdeki köpek otelini gerçekleştirdik .
Wof Wof dog oteli kısaca anlatmak gerekirse, köpeklerin sahipleri yokken yine bir ev ortamında, koltuklu, yataklı koca odalarda uyudukları, bahçelerde kendilerine uygun ırkta, cinsiyette, boyda arkadaşlarıyla ve  tabii ki bizlerle beraber oynadıkları, yaşadıkları bir yer. Wof Wof hem köpekler, hemde bizim için keyifli ve mutlu bir yer .Gururla söyleyebiliriz ki Türkiye’de tek, dünyada sayılı yerlerden biriyiz.”

Filiz ve Şefik Özşapçı nihayet hayallerindeki Wof Wof ailesini yarattılar. Köpeklerin kafeste ya da ufacık bir bahçede, sahiplerinden uzakta, stres altında ve korkarak yaşadıkları köpek oteli anlayışını kökten değiştirmişler. Patilerin eğlendiği ve huzur içinde bir aile olarak yaşadıkları mekana çevirmişler.  Wof Wof`ta yaşama gelin birlikte göz atalım.

Köpeğinizin Seçimleri Önemli

Wof Wof’u özel yapan hayvanların düşünen, hisseden ve kendine özgü karakterleri, seçimleri olan varlıklar olarak kabul eden yaklaşım. Wof Wof’a geldiginizde Filiz-Şefik çifti önce size ve köpeğinize ortamı tanıtıyorlar.

Odanızı Nasıl Alırdınız: Yalnız, Patili Oda Arkadaşı, İnsanlı

Wof Wof Köpek Oteli
Wof Wof Köpek Oteli

Köpeğiniz yeni ortamda rahatladıktan sonra, onunla anlaşabilecek diğer köpeklerle sırasıyla tanıştırılıyor. Bir kaç saatlik sosyalleşme ve oyun saatinin ardından, köpekler genelde kendi oda arkadaşlarını seçmiş oluyorlar.
Jim genelde güzel kızları seçiyordu, Samoyetler ve kırmalar özel tercihiydi. Tabii ki çArşı ailemize katıldıktan sonra, daimi oda arkadası hep çArşı oldu.

Oda arkadaşı seçiminde köpeklerin tercihlerinin dinlenmesi, köpeğin strese girmesini önlüyor, onun kendini daha güvende ve mutlu hissetmesini sağlıyor. Ayrıca köpek otellerinde sıkça yaşanan gerilimleri, kavgaları önlemekte etkili bir yöntem.

Başka bir köpekle oda arkadaşı olamayacak özellikteki köpekler, kendi özel odalarına sahip olurken, yanlarında insan olmadan geceyi geçiremeyen köpekler de unutulmuyor. Özellikle ufak ırk köpekler, bakıcılar tarafından misafir evlerinde konuk ediliyorlar.

Oyun Alanı Seçimi ve Güvenliği

Oyun sırasında güvenliği sağlamak ayrı uzmanlık gerektiriyor. Çok büyük ırklar, çok ufak ırklarla oynarken, yaşlı, hasta ya da yavru köpekler yetişkin köpeklerle birlikteyken bir anlık gerilim tatsız olaylarla sonuçlanabilir. Bunun farkında olan Wof Wof ailesi cinslerine, karakterlerine, yaşlarına ve tabii ki köpeklerin seçimlerine göre onlara üç farklı oyun alanı sunuyor. Bir tarafta ufak ırk kopekler oynarken, diğer tarafta sert bir şekilde güreşenler ve öte yanda daha nazik oyunları tercih edenler güven içinde oynayarak, Wof Wof keyfini yaşıyorlar.

7/24 Gözetim ve Hizmet

Filiz ve Şefik’le birlikte köpek bakıcıları sürekli oyun alanında ve konaklama alanlarında köpekleri kontrol ediyorlar. Mutsuz, stres altında olduğu hissedilen köpekle hemen özel olarak ilgileniyor.

Bakım ve Sağlık: Veteriner ve Pet Kuaför Hizmetinizde

Wof Wof otelin anlaşmalı olduğu veterinerler, sürekli hizmet sağlıyor. Acil durumlarda hemen veteriner cağrılmasının yanı sıra, köpeğinizin aşıları, testleri gibi düzenli kontrolleri saglanabiliyor.
Yine patinizin yıkanması, taranması, tırnak ve tüy bakımı gibi ihtiyaçları pet kuaför hizmetiyle karşılanıyor.

Wof Wof’la Köpeğinizden Düzenli Haber Alın

Benim gibi sürekli köpeğini merak edenlerdenseniz, içiniz rahat olsun. Köpeğinizle haberleşmek istediğinizde yine Filiz ve Şefik`in telefonları hep açık. Benim sürekli aramalarıma bile sabırla cevap veren Filiz düzenli olara köpeklerin fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmez.  Wof Wof’ta konaklamaları boyunca köpeklerinizin Wof Wof keyfini gösteren fotoğrafları size maille gönderilmekte.

Köpeklere Özel Ulaşım Servisi

Arabası olmayan köpek sahipleri için en büyük problemlerden biri, şehir merkezinden uzakta olan otele köpeklerini nasıl götürecekleridir. Pet taksi bulmak neredeyse imkansıza yakındır. Normal taksiler köpek almazlar. Kırk yılda bir köpek kabul eden çıkar, o da söylenmeden duramaz.
Wof Wof için ulaşım sorun değil. Köpeğiniz istediğiniz saatte evinizden alınıyor ve istediğiniz saatte evinize bırakılıyor. Pati dostlarınız, köpekler için özel olarak hazırlanmış arabalarda güvenle seyahat ediyorlar.

Yaşlı, Hasta ve Yuva Arayan Patilere Özel Bakım

“Vefalı Olmalı İnsan”

Filiz ve Şefik Özşapçı’nın yaşam prensibi vefa. İşte bu nedenle yaşlı, hasta, özel bakım gerektiren köpekler ve insanları tarafından terkedilen köpeklerin ihtiyaçlarını karşılamak onlar için özel anlam taşıyor.

Köpek Huzur Evi

Filiz Özşapçı : “ Wofwof ‘un birde huzur evi var. Bizim icin çok özel ve saf duygularla oluşturduğumuz bir bölüm. Köpeklerde bizim gibi yaşlanıyor ve hastalanıyorlar. İdrar tutamama, bunama, körlük , duyamama, yürüyememe gibi sorunlarla karsılaşıyorlar. Tüm bunlar sahipleri için gerçekten zor bir süreç. Ama sadece yaşlandı eskisi gibi koşamıyor, yürüyemiyor yada görmüyor diye size hayatı boyunca arkadaşlık yapmış, sizi çoğu zaman sizden fazla sevmiş bir köpeği uyutamazsınız. Sizin sahiplik vazifeniz var. İşte böyle düşünenler ancak tüm vakitlerini kopeklerine ayıramayanlar, onları bize emanet ediyorlar. Biraz hüzünlü ama bizim için çok özel bir hizmet Wof Wof huzur evi. Her türlü ihtiyaçlarını büyük bir özenle karşılıyoruz ve onları çok seviyoruz.”

Wof Wof`un Yuva Arayan Patileri

Filiz Özşapçı : “Vefa bizim için çok önemli bir duygu. Köpek, sevgisini ve sadakatini asla bırakmıyor sahibine karşı. Fakat insanoğlu öyle değil. En küçük bir sıkıntı anında vazgeçtiği ilk şey köpekleri oluyor mesela. Hiç bir şey denmeden bize terkedilmiş köpekler var. Sahipleri sırra kadem basıyor, hiç bir şekilde ulaşamıyoruz. Bir yerden sonrada ulaşmak istemiyoruz , zorla olursa hayır gelmez diye. Bu kadar köpeğimiz var, bize terk edilmiş köpeklere de bakarız . Bizim için sorun değil, ancak onların gerçek bir sahibi olsun, bir yuvaları olsun istiyoruz. Şu anda bizimle kalan Maltese Terrier, Pomeranian ve Kangal cinsi köpeklerimiz var. Hepsi muhteşemler ve yuva arıyorlar. İlgilenenlere duyurulur.”

Çocuktan Al Haberi, Köpekten Öğren Hayatı

Özşapçı ailesinin en ufak üyesi Şefik Kayra Özşapçı, köpeklerle birlikte büyüme, yaşamı hayvanlarla paylaşarak öğrenme şansını yakalayan şanslı çocuklardan.

Wof Wof Ailesi
Wof Wof Ailesi

Filiz Özşapçı : “Bizim için köpeklerle yaşamak mutlu bir şey. Ve faydalı bir şey aynı zamanda. Oğlumuz 8 köpeğin içine doğdu büyüdü. Özellikle oğlumuzda çok müspet etkileri oldu. Alerji denilen illetle hic tanışmadı. Paylaşmayı, bu dünyada yaşamanın bir tek insanlara hak olmadığını öğrendi. En kıymetli köpeğin sadece bizimkiler olmadığını anladı.
Şefik Kayra tabiata ve tüm canlılara inanılmaz duyarlı. Hasta ve yaşlı bir köpeğin özel bir bakım gerektiğini biliyor ve medeni bir tavırla onlara yardım ediyor. Kendi köpeklerimizde kayıplarımız olduğunda üzülüyor, ancak bunun dünyanın bir döngüsü olduğunu idrak etmiş durumda. Aslında bir nevi köpekler öğretiyor hayatın aslını ve özünü ona ve tabi bizlere…”

Doberman Öpü’den Hayat Dersi

Seni Özleyeceğiz Öpü
Seni Özleyeceğiz Öpü

Filiz Özşapçı : “Bir kaç ay evvel evimizin üyesi doberman kızımız Öpü, tek bacağını kaybetti. Çok üzüldük. Nasıl

yürüyecek falan diye evhamlanırken narkozdan çıkıp direk ayağa kalktı ve yürüdü. O zaman anladık ki köpekler daima ileriye bakıyor, geride kalmıyorlar. Bu da ciddi bir hayat dersiydi bizim için.
Wofwof’u farklı kılan her şey bu düşünce aslında. Burada ki herkes biliyor ki biz özel bir iş yapıyoruz ve bu işi yaparken asıl olan duygu. Her gelen misafir kapıdan girince bizim köpeğimiz aslında, ta ki sahibine tekrar gidene kadar”

Bu röportajı yaklaşık 1 ay önce yapmış, ancak bir türlü yayınlama şansı bulamamıştım. Bugün Şefik Özşapçı’yla konuşurken Öpü’nün hayatını kaybettiğini öğrendim. Kocaman gülümsemesini ve yaşama aşkını asla kaybetmeyen Öpü, seni özleyeceğiz.

Köpek Oteli Arayanlara Filiz Özşapçı`dan Uyarılar

Filiz Özşapçı : “ İnsanlar çok kıymetli dostlarının sağlığı ve güvenliği icin köpeklerini bırakacakları otelleri çok iyi araştırmalılar. Oteli mutlaka gidip kendiniz görün. Otelde kalan köpekler rahat ve huzurlu mu bakın. Kaldıkları yerlerin, odaların temizliğini ve konforunu kontrol edin. İlk sorunuz para olmasın ve köpeğinizin nasıl bakılacağına dair detaylı açıklama isteyin. “

Wof Wof Köpek Otelinin web sayfasında otel hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

http://www.wofwofdoghotel.com

4 yorum

 1. Evet evet, Lara Kavus’un pansiyon hizmetinden bahsetmistim. Kendisini yakin zamanda kesfettim, pozitif egitime gonul veren bir egitmen bulmak neredeyse imkansiz Ankara’da.

  Bu yaz gidip tanisinca, benim ve Tarcin’in deneyimlerini aktaracagim mutlaka.

  Kafes yaptirip bahcesine cim ektirince kopek oteli acabilecegini zanneden, kopek psikolojisinden bihaber insanlar var. Biz de boyle bir yere denk geldik, ve sahibi guya kopek egitmeniydi. Kotu gunlerdi..neyse.

  Biz kopek sahipleri cok da luks pesinde degiliz aslinda, kopegimize iyi bakilsin, basina bir sey gelmesin, gelirse veteriner ilgilensin, dayak atilmasin, korkutulmasin, karni doysun, azicik da kossun oynasin yeter. Simdiye kadar oyle kotu yerler gordum ki, kriterlerimiz yerlerde gordugunuz gibi. Kopegimi dovmeyin yeter diyebilecek noktaya getiriyorlar insani.

  Wof wof otelin sahiplerinin oglu Sevket’i cok kiskandim gercekten. Umarim hayallerimiz gercek olur!

  1. Author

   Merhaba,
   Geçmiş kötü tecrübeleriniz nedeniyle hem sizin hem de köpeğinizin adına üzüldüm. Köpek pansiyonu tecrübenizi bizimle paylaşmanız bizi çok mutlu eder. Sayenizde Sevgili Köpeğim ailesinin Ankara’daki üyeleri bilgilenmiş olur.
   Sitemizi yorumlarınızla renklendirdiğiniz ayrıca teşekkür ederim.
   Sevgiler

 2. Boyle bir yer bir de Ankara’da olsa..Bir kere otel macerasi yasadik, agzimiz feci yandi. Bir daha da birakmadik Tarcin’i. Bu yaz Lara hanimin oteline gidip bakmayi dusunuyorum bir ara.

  Hayalim bir gun boyle guzel bir pet otel acmak 🙂

  1. Author

   Merhaba,
   Pet sahipleri için en önemli konu güvenebilecekleri bir pet otel bulmak. Lara Hanım derken Lara Kavuş’u kastediyorsunuz sanırım.

   Lara Kavuş’un aynı zamanda pozitif eğitmen oluşu özellikle güven verici bir unsur. Ben tüm pet otellerinde, pet kuaförlerinde en az bir eğitmen bulunması ya da bu işleri yapan kişilerin pozitif köpek eğitimi, hayvan davranışları gibi alanlarda eğitim almış olmasını önemsiyorum. Böylece köpeğinizi, köpeklere nasıl davranılması gerektiğini bilen bir kişiye bırakmış oluyorsunuz.
   Otelde köpeğin kendini rahat hissetmesi için neler yapılması gerektiğini bilmek, stres sinyallerini okuyabilmek ve ona göre gerekli önlemleri almak çok önemli.

   Eğer köpeğinizi güvenilir bir pozitif eğitmene bırakma şansınız varsa zaten başka alternatif düşünmeyin. Köpekle doğru iletişimi sağlayabilmek ve onun psikolojik anlamda ihtiyaçlarını karşılayabilecek olmak, lüks ve konfordan çok daha önemli. Üstelik bildiğim kadarıyla Lara Kavuş evinde pet pansiyon hizmetini vermekte.Böylece köpeğiniz siz olmasanız bile hala ev ortamını yaşamaya devam edecek.

   Wof Wof otelin güzel tarafı, köpeklerin sürekli kontrol altında olması ve her grup için ayrı bölüm olması. Ancak ben Wof Wof dışında bu özelliğe sahip otele henüz rastlamadım.

   Bilmediğiniz ve gerekli kontrollerin sağlanamadığı, büyük pet otellerde yaşanan en büyük sorun köpeklerin güvenliğini sağlamak. Sahiplerinden uzakta, tanımadıkları bir ortamda, aynı anda 20-30 tane köpekle tanışan hayvan, doğal olarak strese girer.

   Köpeklerin anlaşma özelliklerine gruplara ayrılmaması kavgalara neden olabiliyor. Köpeğinizin bir kavgaya dahil olması ise onda etkisi uzun sürecek travmalar yaratabilir.

   Pozitif eğitimmenlerin evde köpek pansiyonu hizmetinin,büyük, lüks ancak köpeklerin gruplara ayrılmadığı ve kontrolün sağlanamadığı komplekslere göre çok daha sağlıklı ve güvenli olduğuna gönülden inanıyorum.

   Umarım hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bende bir gün Kanada’nın en iyi köpek oteli ve eğitim tesislerine sahip olmayı hayal ediyorum. Hepimizin hayallerinin gerçek olması dileğiyle.
   Sevgiler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.