Çiğ Kedi Maması 1 -Tavuklu Çiğ Mama Tarifi

Finn Peekaboo - Aysegul Aksu

Zorunlu etobur olan kedinize yapabileceğiniz en büyük iyilik onu biyolojisine uygun şekilde hazırlanmış çiğ ya da pişmiş mamayla beslemek. Hazır çiğ mama alabileceğiniz gibi aynı zamanda evde kediniz için çiğ ya da pişmiş mama hazırlayabilirsiniz.

Evde kedi maması nasıl hazırlanır serimizde farklı metotlarla hazırlanan çiğ mama tariflerini paylaşıyoruz. Hayvan davranışları alanında eğitim gördüğüm sürede kedi ve köpek beslenmesine dair temel dersleri almış olmakla birlikte diyetisyen veteriner olmadığım için yazıların bilgi vermek amacını taşıdığını ve sevgili köpeğim sitesinin bu tariflerin uygulanmasından kaynaklı herhangi bir sorun durumunda sorumlu olmayacağını belirtmek isterim. Kedinizi bu tariflere dayanarak beslemeden önce diyetisyen veterinere danışmanızı öneririm.

Veteriner Lisa A. Person Tavuklu Çiğ Mama Tarifi

Veteriner Hekim Lisa A. Pierson  catinfo.org sitesinde kedilerde çiğ beslenme hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra aynı zamanda çiğ mama tarifleri paylaşmakta.

Malzemeler

1300gr tüm tavuk bacak (eti, deri ve kemik dahil)

***Ben Pierson’un tarifini  %83 kas eti, %7 kemik, %5 karaciğer ve %5 diğer organlar olacak şekilde uyarlıyorum. Bu nedenle eğer tüm bacak kullanıyorsam 10 bacak kemiğinden genelde iki ya da üç tanesi çıkartıyorum ve kasapta bunların öğütülmesini sağlıyorum. Öğütme için kasaba gitme şansım yoksa, kendi kıyma makinem bacak kemiğini öğütemediği için ve aynı zamanda fiyat hesaplamasında daha uygun olduğu için tavuk bacak etinin yanı sıra kemik için tavuk boynu ve tavuk kanadı ekliyorum. Kimi zaman ise tavuk boynunu çiğnemesi için çiğ olarak veriyorum. Bu hem onun dişlerinin temizlenmesine yardım ediyor hem de yemeği için çalışmasını sağlıyor. 

1 mutfak ölçü kabı ( 236.5ml) temiz su 

1 bardak su 200mldir.  Çeşme suyunda yer alan klor gibi kimyasallar ya da bakterilerin mamanın içeriğini olumsuz yönde etkilememesi için kullanılacak su şişe suyu olmalıdır. Kedinizin ihtiyacına göre biraz daha fazla su ekleyebilirsiniz. Su üriner problemlerin önlenmesinde önemlidir. İdrar yolları problemlerinde su kristaller, mukus, protein, beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücreleri vb. temizlenmesine yardım eder.

 ***Kedim Finn geçen yıl idrardaki yüksek alkali nedeniyle oluşan strüvitler kristalleri nedeniyle sorun yaşadığında Finn’i tamamiyle çiğ beslemeye geçirmeye karar verdim. O günden bu yana tekrar idrar sorunu yaşamadı. Finn’in su içme alışkanlığı pek olmadığından ben 1.5 bardak su ekliyorum. 

2 yumurta – (isteğe bağlı)

Yumurta sarısını çiğ kullanın, ancak beyazı hafifçe pişirin ( yaklaşık 3-4 dakika yumuşak bir dokuya sahip olacak şekilde kaynatmak iyi sonuç verir) – kabuğun tamamını veya en azından çoğunu çıkarın. 

5000 – 10.000 mg  balık yağı (ortalama 1.000 mg kapsüllerden 5-10 kapsül)

Lisa Pierson kendi kedileri için 10 kapsül kullandığını belirtiyor. Balık yağı kedilere faydalı yağ asitleri arasında. Kedinizin  tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda anksiyete gibi problemlerde sakinleştirici etkisi vardır. Pierson eğer kediniz balık yağının tadından hoşlanmıyorsa balık yağı oranını 2000 mg yani 2 kapsüle indirilmesini öneriyor. Pierson aynı zamanda tarifin içindeki  ciğer nedeniyle bol miktarda A ve B vitamini içermesinde dolayı morina karaciğer yağının bu tarif içinde kullanılmamasını tavsiye ediyor.

***Ben kedim için 2 kapsül kullanıyorum. Finn balık yağının tadından hoşlanmıyor. Ancak faydalı yağ asitleri içeren deniz yosunlarından yapılan vitaminlerle sorunu yok. Bu nedenle ben Holistic Blend Deniz Yeşilleri ( Seagreens Powder)  tozundan 1 çay kaşığı ekliyorum.Finn’in balık yemeyi sevmesi yine bu noktada bize yardım ediyor. Kedilere verilebilecek balıkların arasında yer alan sardalya Finn’in favorisi olduğu için balık yağı eksikliğini bununla tamamlıyorum. Hamsi yine kedilere verilebilecek balıklar arasında yer almakta. 

E Vitamini – 400 IU (268 mg)
Kullanım kolaylığı açısından kapsüllerde toz halindeki E vitamini tavsiye edilmektedir.

B vitamini kompleksi 50 – 1 kapsül veya tablet

Pierson yemek seçen kediler için 25 mg yani 1/2 kapsül veya tablet ile başlanmasını ve zaman içinde yavaşça artırarak oranın 1 kapsüle çıkarılmasını öneriyor. Eğer kedinizi miktarı artırdığınızda mamadan hoşlanmıyorsa 25mg vitamin B’de kalınmasını tavsiye ediyor.

2.000 mg taurin 

Toz halinde veya kapsül olarak kullanılabilir. Taurin kediler için hayati önem taşır. Normalde ciğer gibi iç organlarda ve ette doğal olarak bulunur ve avlanarak beslenen kediler bunu doğal olarak alır. Et temelli çiğ mama hazırlanmasına rağmen ek olarak taurin kulllanılmasının nedeni ise taurinin hayvan kesildikten sonra temizlenmesi sürecinde ve mamanın hazırlanması sürecinde taurinin çok kolay bir şeklde dağılmasından kaynaklanmaktadır. Taurin bulunamadığı takdirde yapılması gereken kedinizin beslenmesindeki tavuk ciğeri ve yüreği oranını biraz artırmaktır. Bu konuya daha sonra detaylı değineceğiz.

Tuz 

Amerika’da yaşayanlar için 1 çay kaşığı Morton Lite  iyotlu tuz, Kanada’da ikamet edenler için Windsor Half and Half kullanılabilir. Eğer bu ürünlere erişiminiz yoksa 3/4 çay kaşığı normal tuz (sodyum klorür) + 14 tablet potasyum glukonat (her biri 99 mg) VEYA 14 kapsül potasyum sitrat (her biri 99 mg) kullanın. Potasyum glukonat veya sitrat alamıyorsanız, et ve karaciğer sağlıklı kediler için yeterli potasyum içerir. Bu durumda, tüm tavukları kullanırken iyotlu 3/4 çay kaşığı normal tuz (sodyum klorür) kullanın. 

85-113 gr Ciğer

Tavuk ciğeri, dana ciğeri vb. kullanılabilir.

***Ben mama hazırlarken 70-75 gram tavuk ciğeri ve 70-75 gram tavuk yüreği, taşlığı vb. ekliyorum. Böylece %5 ciğer ve %5 diğer organlar oranını yakalıyorum. Toz taurin olmadığı zamanlarda ciğer ve yürek miktarını artırıyorum. 

Lifli Yiyecekler

Pierson lifli yiyecekler konusunda şunları söylüyor.

Son 11 yıldır kedilerimin diyetine lif eklemedim ve iyi iş çıkardılar. Bir kedinin doğal beslenmesinin lif açısından son derece düşük olduğunu unutmayın. Yaygın inanışın aksine avlarının kılları ve tüyleri lif kaynağı değildir. Lif yalnızca bitki materyalinden gelir – hayvanlardan değil. Vahşi doğada bir kedi için tek lif kaynağı, otçul / omnivor avlarının bağırsaklarındaki veya yiyebilecekleri bitkilerdeki minik miktardır. Kediler genellikle çok fazla bitki materyali yemediğinden, bu aynı zamanda ihmal edilebilir bir lif kaynağıdır.

***Pierson bu notta haklı olmakla birlikte Finn zaman zaman kabızlık problemi yaşadığından ben özellikle kış mevsiminde mamasına çiğ mamadan ayrı olarak mamasına günde en fazla bir kaşık olmak üzere haşlanmış ya da fermente edilmiş sebzelerden ekliyorum. Finn’in favorisi haşlanmış kabak ve fermente kıvırcık kara lahana (kale). Bahar ve yaz aylarında ihtiyacı olduğunda yetiştirdiğim kedi çimlerini ve kedi nanesini yediği için buna gerek kalmayabiliyor. 

***Pierson’ın bu tarifi dahil olmak üzere hazırladığım tüm mamaları finn’e servis ederken üstüne sllippery elm başta olmak probiotik ve  Finn’in gelecekte tekrar üriner sorunu yaşamaması için önleyici olarak yabanmersini tozu ekliyorum.

Hazırlanışı

Pierson tarifi hazırlarken yüzeysel bakterileri öldürmek için tavuğun yüzeyini fırında %25 -%50 oranında pişiriyor. Bu pişme oranı sadece yüzeysel pişme. Okuyucularına en az %10-%20 oranında yüzeysel olarak pişirmesini öneriyor. Buna neden olarak mamayı dışarıda daha uzun süre bırakabilmeyi ve direk organik taze tavuk alamadığı zamanlarda, marketten aldığı tavuğun üzerindeki potansiyel bakterileri öldürmek için olduğunu belirtiyor.

*** Ben gerek kedim gerek ise köpeğim için hazırladığım mamada eti tamamen çiğ kullanıyorum. Nedeni ise Pierson gibi 3 aylık mama yapmak yerine ben mamaları haftalık hazırlıyorum. Finn buzlukta uzun zaman beklemiş mamaları sevmiyor. Buzlukta uzun zaman bekleyen etlerde zaman içinde buz yanması denen olay gerçekleşebilir. Benim tavsiyem en fazla 3 haftalık stok hazırlamanız yönünde.

 Finn’in yemek saatleri belli olduğu için mama dışarıda açık olarak beklemiyor. Buzu çözülen mama hemen kullanılıyor. Bunun dışında etobur olan kedilerin ve köpeklerin mide asidi yüksektir ve bağırsakları kısadır. Mide asidi mevcut bakterileri öldürürken, bağırsakların kısa olması sindirimin ve dışkılamanın çabuk gerçekleşmesini sağlar ve kötü bakterilerin üremesini engeller. Fırında ek işlemden geçirme mamanın besin değeri kaybına neden olur. Özellikle ette doğal olarak bulunan taurin bu süreçte kaybolur. 

Son olarak ise ben finn’e haftada en az bir kaç defa çok az oranda hindistan cevizi yağı veriyorum. Hindistan cevizi yağı donmuş yağlar grubundan olduğu için dikkatle kullanılması gerekir. Çok az miktarda verilmesi ise bağırsakta kötü bakterilerin üremesi engeller. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı için faydalıdır.

Tavuğu (et, deri, kemik ve organlar )  kıyma makinesinden geçirin, kıyma haline gelen ete suyu ve ek besinleri ekleyin. Pierson mamaları kavanozlara doldurarak dondurmayı tercih ediyor.

***Ben hem buzdolabım büyük olmadığı için hemde ufak köfte boyutundaki dondurulmuş mamanın kullanımını daha kedi çiğ mama sevgili köpeğimkolay bulduğum için şu yöntemi izliyorum. 

Kasapta et sarmak için kullanılan kağıtlardan alın ya da fırın pişirme kağıdını kullanın. Bu kağıdı hava geçirmez düz bir kabın içine serin.Elinizle çok ufak köfte gibi öğütülmüş içi şekillendirin ve birbirlerine değmeyecek şekilde bunları kaba yerleştirin. Üstüne kağıdı serin ve yine sıra halinde köfte gibi etleri dizin. En üste tekrar kapıdı serin ve hava geçirmez kabı kapatın. Kağıtlar hem etlerin buzlanmasını ve buz yanıklarını önler hem de etlerin birbirine yapışmamasını ve kolay bir şekilde alınmasını sağlar. 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.