Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/sevgilikopegim.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-block-supports.php on line 94

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/sevgilikopegim.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-block-supports.php on line 96
lang="tr"> Sportmix Kedi ve Köpek Mamaları Öldürüyor – Sevgili Köpeğim
Site icon Sevgili Köpeğim

Sportmix Kedi ve Köpek Mamaları Öldürüyor

Resim Mat Coulton tarafından Pixabay'a yüklendi

Türkiye’de satılan Sportmix kedi ve köpek mamalarını almadan önce bir kere daha düşünmekte fayda var.Bugüne kadar Amerika’da 70 köpeğin ölümüne ve 80’den fazla hayvanın hastalanmasına neden olan Midwestern Pet Food şirketine ait Sportmix mamalarının Amerika’da toplatılmasına devam ediliyor. Sportmix kedi ve köpek mamaları için son 6 ayda üç defa toplatılma kararı çıkartıldı. Toplatılma kararlarından biri potansiyel salmonella riski nedeniyle olurken, diğer iki toplatılma kararı mamalarda bulunan aflatoksin seviyesinin hayvan sağlığını tehdit edecek düzeyde olmasıydı.

Bu haber Amerika’daki toplatma kararına dair olmakla birlikte son 6 ayda üç toplatma kararının çıkması bana göre o mamanın güvenilirliğinin sorgulanması demektir. Mamanın üretim koşullarının sağlıklı olmadığının göstergesidir.

Aflatoksin Tehlikesi

Aflatoksine özellikle tahıllarda bulunan Aspergillus flavus küfü neden olur ve gerek insanlarda gerek ise hayvanlarda öldücü etkiye sahiptir. Aflatoksin pek çok organı etkilemekle birlikte en büyük etkisi karaciğer üzerindedir. Araştırmalar aflatoksinin karaciğer kanserine neden olduğunu ortaya koymuştur.

FDA tarafından yayınlanan toplatma kararlarında belirtilen son kullanma tarihleri ve lot numaralarına toplatılma kararı Amerika’da çıktığı ve sadece Amerika’da satılan mamaları etkilediği için yer verilmemektedir. Biz onun yerine sadece mamanın güvenilirliği hakkında size bilgi vermesi için toplatma kararlarının tarihlerini ve toplatılma kararından etkilenen mama formüllerini ekleyeceğiz.

Son 6 Ayda Sportmix Kedi ve Köpek Mamaları İçin Çıkarılan Toplatılma Kararları

1-Toplatılma kararı 30 Aralık 2020’de FDA tarafından yayınlandı ve mamalarda bulunan yüksek aflatoksin seviyesi nedeniyle kararın çıkartıldığı duyuruldu. Bu kapsamda toplatılan kedi ve köpek mama formülleri şunladır.

2- Toplatılma kararı 11 Ocak 2021’de FDA tarafından yayınlandı ve aflatoksin seviyesinin kabul edilebilir seviyenin üstünde olduğu belirtildi  Bu kapsamda toplatılan kedi ve köpek mama formüller şunladır.

3-Toplatılma kararı 26 Mart 2021’de  FDA tarafından yayınlandı ve mamaların potansiyel salmonella riski taşıması nedeniyle kararın çıkartıldığı duyuruldu. Bu kapsamda toplatılan kedi ve köpek mama formülleri şunladır.

Kedi ve köpek maması almadan önce mutlaka markanın geçmişi hakkında inceleme yapmak önemlidir. Kedi ve köpek mamalarında tıpkı insan yiyeceklerinde olduğu gibi her zaman bakteri riski vardır ve zaman zaman toplatma kararları çıkabilir. 10 yılda üç toplatma kararı kabul edilebilir. Üretim sırasında olağanın dışında bir hata yapılmıştır ve bu mamanın tehlikeli olduğını göstermez ancak bir marka hakkında 6 ayda üç toplatma kararı çıkıyorsa o mamanın en azından şu anda mevcut üretim koşullarının sağlıklı olmadığının göstergesidir.

Exit mobile version