Sizin Köpeğiniz Fransızca Biliyor mu? Benimkiler Tam Üç Dil Biliyor!

Sizin Köpeğiniz Fransızca Biliyor mu? Benimkiler Tam Üç Dil Biliyor! http://sevgilikopegim.com/2014/10/17/sizin-kopeginiz-fransizca-biliyor-mu-benimkiler-tam-uc-dil-biliyor-hih/

“Viens ici “( gel buraya )   ya da “bon chiens” ( güzel köpekler) sözlerini duyar duymaz hemen kuyruklarını sallayarak herkesi selamlamaya başladılar bile. Tahmin edersiniz ki, köpeklerin benden önce Fransızca öğrenmesini hazmetmek kolay olmadı. 🙁

Hassan’ın ana dili Franzıca ve İngilizce olduğundan bugüne kadar köpeklere genelde İngilizce, bazen ise Türkçe komut verdik. İstanbul’da yine en çok karşılaştığımız soru ve yorumlar köpeklerin dil yeteneği üzerineydi.İşte İstanbul günlerimizden seçme soru ve yorumlar:

“Sizin köpek İngiliz mi ?”

“İngilizceyi siz mi öğrettiniz?”

“Sizin köpekler maşallah İngilizce de konuşuyor!”

” Ben şimdi buna gel desem Türkçe anlar mı?”

“Aaaa bak Türkçe de biliyor!”

Kanada’da sıkça karşılaştığımız bu tarz yorumların ardından,  nedendir bilinmez çocuğunun takdirnamesini elaleme gösteren anne havasına girmek kaçınılmaz oluyor.Biliyor musunuz” diye başlayıp söze hemen ekliyorum “ Aaaa o da ne ki ,  bizim köpeklerimiz tam üç dil biliyo.Türkçe, İngilizce ve Fransızca”  

Bilge Köpek Söze Değil İşe Bakar!

İnsanlar iletişimde sadece söylediğiniz sözleri dikkate alıp, yalana dolana inanıp, ardı ardına hatalar yaparken, bilge köpekler bir kenarda bize gülüyorlar. Çünkü boş sözlere karnı tok bilge köpekler söze değil işe bakıyorlar.

Köpekler nasıl kendi aralarındaki iletişimde temel olarak vücut dilini, havlama tonunu ve tarzını, hormonları kullanıyorsa, bizimle olan iletişimlerinde de en önemli faktörler içinde bulunduğumuz ruh halini gösteren hormonlar, kalp atış hızımız, sesimizin tonu, o anda ne yaptığımız ve vücut dilimiz. Köpek eğitiminde komutları ifade eden kelimelerin el işaretleriyle/ vücut duruşuyla desteklenmesinin nedeni de köpeklerin bizim beden dilimiz öğrenmedeki yeteneklerinden kaynaklanıyor.

Sizin Köpeğiniz Fransızca Biliyor mu? Benimkiler Tam Üç Dil Biliyor! http://sevgilikopegim.com/2014/10/17/sizin-kopeginiz-fransizca-biliyor-mu-benimkiler-tam-uc-dil-biliyor-hih/
Fotoğraf: Ayşegül Aksu

Sonuç olarak Jim ve çArşı kendilerine sevgiyle bakan, onlara iltifat eden ya da onları çağıran kişileri gördüklerinde, hemen mutluluk hormonu olan endorfinin kokusunu alıyorlar. Çağıran kişinin gergin olmayan tam aksine rahatlamış pozisyondaki duruşunu ve çağırmaya eşlik eden el hareketlerini okuyorlar.

Köpeklerin bizim beden dilimizi ve ruh halimizi okumadaki başarılarını daha iyi anlatabilmek ve hiç söz kullanmadığımız, hatta bizim farketmediğimiz zamanlarda bile onların bizimle olan iletişimlerinin gücünü gösteren bir örnek vermek istiyorum. Köpek davranışları konusunda ilk derslerimi aldığım Veteriner Hüseyin Gençoğlu’nun anlattığı bir örnek bu. Evde siz kendi işlerinizle meşgulken, köpeğinizde bir köşede uyuyor. Diyelim ki kitap okuyorsunuz, sonra kalkıp  o kitabı bırakıp başka bir kitap okuyorsunuz ya da televizyon seyrediyorsunuz. Köpeğiniz ise uyumaya devam ediyor hiç bir hareket yok. Ardından acaba kalkıp, köpeğimi gezdirmeye mi çıkarsam diye düşünüyorsunuz. İşte tam o sırada köpeğiniz uyanır ve hemen kuyruğunu sallayarak yanına gelir. Sanki onu gezmeye çıkarmayı düşündüğünüzü biliyordur.

Bunun nedenlerinden biri köpek sahibi insanların, köpeklerini düşündüklerinde, bir annenin çocuğunu düşündüğü zamanlarda olduğu gibi hormonlar salgılaması.

Bilge Köpek Düşündüğünüzden Daha Zeki

10 ayın sonunda Jim ve çArşı, sadece sezgileri ve beden dili nedeniyle değil ama kelime olarak da pek çok Fransızca komutu anlamaya başladılar. En azından sevdikleri komutları, istedikleri zaman yerine getiriyorlar. Binden fazla objenin isimlerini bilen Chaser değiller belki ama  yine de fena değiller.

Lincoln Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre köpekler isimleri öğrenirken objenin yapıldığı materyalin dokusuna önem verirken, çocuklar öncelikle objenin şekline bakıyor.Bir anlamda köpekler nasıl göründüğüyle değil, neden yapıldığıyla ilgililer. Örneğin köpek için top kelimesini bezden bir topla öğretirseniz, o bezle aynı dokudaki her şey toptur. Bir çocuk için ise yuvarlak olan her şey top anlamına gelir.

Köpekler isimlerin yanı sıra eylemlerin de isimlerini öğrenir ve bu sayede bizim gel, otur gibi komutlarımıza cevap verirler.

Köpeğinize Farklı Bir Dilde Komut Vermek

Köpeğinize farklı bir dilde komutları öğretmeye çalışıyorsanız, önce en sevdiği komutlardan başlayın. Gel komutu bunlardan biri olabilir. Diğer dilde komutu öğrenirken, mutlaka gel komutunu verirken kullandığınız el işaretini ekleyin. Ve tabii ki bol bol ödül vermeyi unutmayın.

Evrensel Dil Sevgi

Köpeğinizin kaç dilde ve ne kadar kelime öğrendiği ya da öğrenmediği ise günün sonunda sadece silik bir detay olarak kalıyor. Ailenin tüm üyeleri sırf bir arada olmak ve birbirine yakın olmak için bir koltuğa sıkışmaya çalışarak oturduğunda, kolunuzun, burnunuzun üstünden patiler uzanmaya başladığında hayat kelimesinin gerçek anlamı ortaya çıkıyor. Sevgi. Evrensel olan tek dil. Diğer tüm detaylar, benim Fransızca öğrenme çabam dahil, kendi kendine çözülüyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.