Haftayı Jim ve Çarşı’nın pati tercihlerini öğrenmek için harcayarak geçirdim. Ben farklı testler yapıp, detaylı test kayıtları tutmaya çalışırken, Jim ve Çarşı’nın kafa seslerini duyar gibiydim: “ Bırak bu sağ pati, sol pati işini, ortadaki tenis topu ve ödül mamasından haber ver sen! “

Haftanın sonunda ben cevabımı yaklaşık olarak aldım, Jim evde top oynamasına izin verilmesinden, Çarşı ise mamalardan memnundu. Jim sol patisini kullanmayı tercih ediyor gibi, arada kararsızlıkları var gerçi. Çarşı ise kesinlikle sağ patide.

Pati Testi

 1.  Koltuğun, kitaplığın altına sakladığınız oyuncağı, hangi patisini kullanarak alıyor?
 2. Mamayı ancak kalkakarak, eliyle ulaşabileceği şekilde masanın , dolabın üstüne bırakın. Mamayı almak için hangi patisini kullanıyor?
 3. Kediniz sırt üstü oynarken, elinizi yatarak ulaşamayacağı yüksekliğe kaldırın. Hangi patisini elinize atmaya çalışıyor?
 4. Kaygan bir zemine, kağıt üstünde yalayabilecekleri türden bir yiyecek bırakın.  Yaladıkça, kaygan zeminde kayan kağıdı, hangi patisiyle tutuyor?
 5. Çiğnemesi için, çiğneme oyuncağı ya da kemik verin. Çiğneme sırasında hangi patisiyle oyuncağı ya da kemiği tutuyor?
 6. Burnunun üstüne ufak sticker ya da bir parça kumaş koyun, hangi patisini kullanarak, burnunun üstündeki nesneyi almaya çalışıyor, kontrol edin.
 7. Bir parça ipi kedinizin ancak ayağa kalkarak ve pati atabileceği şekilde havada sallayın, ipe pati atarken, önce hangi patisini kullanıyor?
 8. Köpeğinize otur komutunu verin. Ardından yanınıza çağırın ve yürürken önce hangi patisini kullanıyor.

Testlerin hepsi çok kolay ve yapılabilir olmakla birlikte, kedinizin ya da köpeğinizin hangi patisini ağırlıklı olarak kullandığını anlamak o kadar kolay değil. Çünkü yaklaşık kesin sonuca ulaşabilmeniz için her testi 100-200 defa yapmanız ve sonuçları kaydedin ve hangi patisini, hangi oranda kullandığının yüzdesini çıkartın.

Sonuçlarda :

 • %75 ve daha fazla oranda sağ patisini kullanıyorsa, sağ patili
 • %75 ve daha fazla oranda sol patisini kullanıyorsa sol patili
 •  Her iki patisini %50 oranında kullanıyorsa ambidextrous yani iki patisini de beceriyle kullanabiliyor demektir.

Petlerde Pati Tercihine Dair Notlar

 • 423413473_a2254d6019
  photo credit: Scott Kinmartin via photopin cc

  Dişi köpekler ve kediler ağırlıklı olarak sağ patiyi kullanmayı.

 • Erkek köpeklerin pati tercihi soldan yana .
 • Erkek köpeklerin çok erken yaşta kısırlaştırılmış olması pati kullanım tercihini değiştirebiliyor. Erken kısırllaştırılmış köpeklerde sağ pati kullanımı, kısırlaştırılmamış olanlara göre daha fazla.
 • Kedi ve köpeklerde ambidextrous özelliği, sağ ve sol patili olma oranlarına göre çok daha az olmakla birlikte, insanlara oranla daha fazla.

Ambidextrous özelliğinden bahsedip, dünyanın en iyi kedi piyanisti, Diva Nora’yı unutmak olmaz. 20082009 yılında pet müzik dünyasına damgasını vuran Nora, piyano çalarken iki patisini birden kullanmakla yetinmiyor. Tutkulu anlarında müziğe kafasını da  ekleyen Nora, kafasını kullanan kız terimine yeni bir yaklaşım getiriyor. Sizde benim gibi pati testinden yorulduysanız, Diva Nora’nın cat-çertolarıyla rahatlayabilirsiniz.

Nora’nın Bach İmprovizyonu

Sadece Nora ve Hep Nora

Eskilerden Cat-çerto

Piyanist kedi Nora’ya dair güncel haberleri öğrenmek isterseniz resmi web sayfası : http://norathepianocat.com			

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.