Gerçekler ve Şehir Efsaneleriyle Pit Bull http://sevgilikopegim.com/2015/02/19/pit-bull-candir/

“Pit Bull Candır, Sevmeyen Patlıcandır”

İmza: Aktivist Pati çArşı

Pit Bull Ne Demektir , Pit Bull Köpeklerin Tarihi

Öncelikle Pit Bull ırkın ismi değil, belli bir ırkın tanımıdır. 16-17. Yüzyıl İngiltere’sinde boğa güreşi arenalarında boğalara yem olarak kullanılan köpekler için Pit Bull yani boğa yemi tanımı kullanılmıştır. Arenaya bir, en fazla iki köpek salınmakta ve boğayla dövüşerek, onu öldürmeleri beklenmekteydi.

Bu köpeklerin ırksal tarihine dair pek çok farklı görüş mevcuttur. Kimi Yunanlıların savaş köpekleri olan  Molossiansa dayandırırken, kimi ise soyunun Roma’lılardan geldiğine inanır. Pek çok köpek ırkında olduğu gibi aslında gerçek soyunun nereye dayandığını öğrenmek oldukça zor.

1835’te boğa güreşleri yasaklanırken, bu kez köpek dövüşleri İngilizlerin favorisi haline gelmiştir. Pit Bull bir kez daha insanoğlunun vahşi duygularının kurbanı olmuştur. Ancak bu arada Pit Bull köpekler kasaplardan çiftçilere kadar pek çok farklı grup tarafından, pek çok farklı amaçla kullanılmaya başlanmıştır.

Amerikaya Yolculuk

İngilizler Kuzey Amerika’ya giderken sevgili köpeklerini yanlarında götürmeleriyle birlikte, Pit Bullar için yeni bir dönem başladı. Artık o gerçekte pit bull olarak tanımlaman Amerikan Pitbull Terrierdi.

Gerçi bu ismi almak kolay olmadı, Amerikan Pitbull Terrier ırkının kayıtlara geçmesi 1898’i buldu. Tartışmalı geçmişi nedeniyle Amerika Kennel Klübü tarafından kabul edilmeyen Amerikan Pitbull Terrieri kabul ettirmek amacıyla Birleşik Kennel Kulübü (United Kennel Club ) kuruldu. Kennel’in kaydettiği ilk köpek ırkı oldu Amerikan Pitbull Terrier.

Ardından 1909 Amerika Köpek Yetiştiricileri Birliği ( American Dog Breeds Assosiation)  ağırlıklı olarak pit bull tip köpekler olmak üzere çoklu ırkların kaydı amacıyla kuruldu.

Pit bull tipi köpekler, Amerikan Pit Bull Terrier görüntüsünü taşıyan köpeklerdir. Pit Bull tipi köpekler grubuna genelde Staffordshire Bull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, American Bulldog and Bull Terrier ırkları dahil edilmektedir. Ancak uzmanlar, kennel klüpler arasındaki pitbull köpek ve pit bull tipi köpek tartışması devam ederken, gerçekte halk için bu köpeklerin hepsi pit bull.

Agresif mi Yoksa Bebeklerin Sevgi Kelebeği Dadısı mı ?

Pit Bull  köpekler agresif olmadıkları gibi çocuklara karşı sevgi dolu yaklaşımları,  sonsuz sabır ve anlayışları nedeniyle uzun zaman bebek bakıcısı olarak kullanılmışlardır. O nedenle Pit Bull köpekler aynı zamanda “nanny dog“ yani “dadı köpek” olarak ünlüdürler.

Pit Bull ve Pit Bull tipi köpekler genelde son derece oyuncu ve arkadaş canlısıdır. Gülüşü insanın içini ısıtan Pit Bull sahibine büyük bir sadakatla bağlıdır ve sürekli onu memnun etmeye çalışır.

Agresif Değilse Neden Yasaklı Irk ?

İnsanlar her zaman mantıklı, doğru verilere, moral değerlere dayanan şeyler yapıyor olsaydı zaten bugün bizler güllük gülistanlık bir dünyada yaşardık. İnsanlar birbirini öldürmez, yaşam alanı olan dünyayı mahvetmez, vahşi zevkleri için hayvanlara eziyet etmezdi.

Güçlü fiziksel yapıları, itaatkar ve cesur oluşları nedeniyle bu köpekler, köpek dövüşünden zevk alan psikolojik açıdan sorunlu insanların hedefi olmuştur. Yine bu hasta ruhlu sahipler nedeniyle saldırganlık sergilemiştir . Pit Bull köpeklerin dövüşlerde kullanılmasının agresiflikle ilgisi olmasa bile saldırgan, dövüşen köpek imajı yakasına yapışmıştır bir kere. Sonrası malum, önyargılar , çarpıtılmış algılar, korkular bir kere daha aklın ve kalbin sesinden üstün gelmiştir. Agresif oldukları gerekçesiyle Amerika ve Kanada’nın kimi eyaletlerinde ve bazı Avrupa ülkelerinde Pit Bullar yasaklı ırk olarak görülmektedir. Bu yasağı destekleyecek bilimsel veriler olmadığı gibi tam aksine agresyonun köpek ırkından çok, köpek sahibinin kişiliğiyle bağlantılı olduğuna bilimsel veriler mevcuttur.

Bristol Üniveritesi tarafından yapılan ve 2014 yılında yayınlanan araştırma, ırk özelliklerinin agresyonda etkisi olmadığını ortaya çıkarırken, asıl faktörün sahiplerle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Demek neymiş kötü köpek yoktur, kötü insan vardır.

2009’da Adli / Forensik Bilimler Jurnalinde  (Journal of Forensic Science) yayınlanan çalışma göstermektedir ki, hangi ırk olursa olsun, vahşi köpeklerin sahipleri  diğer köpek sahiplerinden suça yönbelik davranışları ve kabarık sabıka kayıtlarıyla ayrılıyorlar.

Kısacası pit Bull köpeklerin yasaklanmasının nedeni yine biz insanların kötülüğü.

Pit Bull Köpeklerin Çenesi Kilitlenir Diyerek Çekmeceyle Karıştırmak!

Gerçekler ve Şehir Efsaneleriyle Pit Bull http://sevgilikopegim.com/2015/02/19/pit-bull-candir/
photo credit: Happy Betty! via photopin (license)

Pit Bull köpekler çenelerini kilitleyebilecek özel bir mekanizma ya a enzime sahip değiller . Bu çenenin çekmece olmadığı konusunda anlaştık sanırım.

Pit Bulların çenesinin kilitlendiği efsanesinin nereden doğduğuna gelince: Pit Bull köpeği olanlar bilir, Pit Bull bir şey yapıyorsa sonuna kadar yapar. Onun hayat felsefesi ya hep, ya hiçtir. Oyun oynuyorsa sonuna kadar oynar, gülüyorsa sonuna kadar, bir şeyi ısırdığında yine o da sonuna kadar. Dolayısıyla Pit Bull ısırdığında bırakmıyorsa, çenesi kilitlendiği için değil, hayat felesefinden, heyecanından ve inatçılığındandır.

Barınaktan Pit Bull Köpeği Sahiplenmek Tehlikelidir 🙁 hıffff

Barınaktan geçmişi bilinmeyen Pit Bull sahiplenmek ya da yetişkin Pit Bull sahiplenmek tehlikelidir yargısıda yine YANLIŞ.

Her köpek kendine has karakter özelliklerine göre değerlendirilir. Aynı anneden gelen, aynı evde yaşayan, kardeş köpeklerin bile farklı özellikleri vardır. Tabii ki köpeklerin geçmişte yaşadığı tecrübeler, genetik özellikleri onların karakterinde etkili olur ancak bu onların sevgi dolu aile köpeği olmayacakları anlamına gelmez. Kimi köpekler dövüştürülmüş, her türlü işkenceye maruz kalmış olsalar bile, hala son derece nazik ruhlu olmaktalar. Öte yandan dünyanın en ünlü köpek yetiştiricisinden yavru olarak alınmış, asla dövüştürülmemiş ve kötü muameleye maruz kalmamış bir köpek sadece sahibi gerekli eğitimi vermediği ve ilgilenmediği için ya da fiziksel sorunların ötürü saldırganlık gösterebilir ve tehlike yaratabilir.

Bugün hayvan davranışları biliminin geldiği noktada yeni eğitim ve terapi teknikleriyle ve tabii ki bolca sevgiyle, köpeklerin geçmiş kötü tecrübelerden kaynaklı davranış problemleri kolaylıkla çözülmektedir. Sonuçta sevginin saramayacağı hiç bir yara yoktur.

Pit Bull köpekler hakkındaki önyargıları değiştirmek için bir şey yapın ve Aktivist Pati çArşı’nın pitbull candır kampanyasına katılın. Köpeğinizin fotoğrafını #pitbullcandır #sevgiliköpeğim mesajıyla tweet atın.

Kim bilir belki birileri mesajınızı alır ve barınaklarda ölüme terkedilen pitilerden biri kurtarılır. Ne dersiniz, hoş olmaz mı 🙂

2 yorum

  1. Merhaba. Yasadigim yerde bos bir gecikondu evinde pitbull var. Sahibi hayvansever degil dogru duzgun beslemiyor hatta zavalli hayvan o gecekondu disinda bir yere asla cikamiyor. Bir odaya tuvaletini yapiyor ve orda yasiyor. Her gece bagiriyor. Belediyeye sikayet edemiyorum. Cunku pitbull bakan barinak yok olduruluyorlar. Ben ne yapacagimi gercekten bilmiyorum icim parcalaniyor hayvan bagirdikca.lutfen yardim edin bana bir akil verin

    1. Merhaba, Ne yazık ki sorumsuz pet sahipleri nedeniyle hayvanlar acı çekiyor. Burada pitbull sahibinin yaptığı hayvana kötu muamele kapsamına giriyor. Belediyeye haber vermeme konusunda haklısınız. Ne yazık ki Turkiye`de barınaklara giden pitbulların büyük bölumunun sonu ya ömur boyu zincire bağlı yaşamak oluyor ya da öldürülüyorlar. Hangi sehirde oldugunuzu yazarsanız, sizi konuyla ilgilenebilecek hayvansever gruplara ve dostlarımıza yönlendirebilirim. En azından böylece sevgi dolu bir yuva bulma şansı olur. Eğer isterseniz pitbullun bulunduğu bölge ve size nasıl ulaşabilecekleri konusunu e-posta aracılığıyla konuşabiliriz.Boylece adınız ve pitbullun bulunduğu bölge hakkındaki bilgiler özelde kalır, size ve pitbulla herhangi bir zarar verilmesi önlenir. Benim mail adresim aksu.aysegul@gmail.com
      Hassasiyetiniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım sizin sayenizde kötu şartlarda beslenen bir can daha bulunduğu yerden kurtarılarak ona sevgiyle bakacak bir yuvaya kavuşur.
      Sevgiler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.