Sponsorlu Yazılar

Bu haftanın konuk yazarı Petlebi Online Pet Mağazası. Petlebi kedi beslenmesinde ve mama seçiminde nelere dikkat etmeli konusundaki sorularınızı cevaplıyor. 

Kedi Maması Tercihi Nasıl Yapılır?

Kedinizi sağlıklı bir şekilde beslemek için birkaç ipucunu takip etmek, onu iyi bir şekilde tanımak vedoğru bir diyet oluşturmak yeterlidir. Kediler mekanlara ve alışkanlıklarına bağlı canlılardır. Bu alışkanlıklarına bağlılıklarını sağlıklı beslenme için kedinizin yararına kullanabilirsiniz. Yetişkin bir kediyi düzenli aralıklarla ve belirli bir rutinle beslemek çok faydalı olacaktır. Yavru kedilerde ise kedi maması seçimleri değiştiği ve onlara gereken enerji daha fazla olduğu için öğünler sıklaştırılabilir. Küçük dostlarımızın gün içerisinde yaklaşık 16 saat uyuduklarını, kalan zamanlarının çoğunda oyun oynayarak enerji harcadıklarını ve yemek yediklerini düşünürsek kaliteli kedi maması seçimi onlara gereken enerjiyi sağlayacak ve sağlıklarını koruyacaktır.

Beslenme Rutini

Kedinizin belirli bir beslenme rutininin olması ileride gerçekleştirilecek mama değişimlerinde Petlebi - Catit Play Treat Puzzle Kedi Zeka Oyuncağı 37cmkolaylık sağlayacaktır. Kediniz, her gün aynı saatlerde yemek yemeye alışırsa günün o saatinde acıkmaya başlayacaktır.,

Kedinizi puzzle, kong ve interaktif besleme oyuncaklarıyla beslemek,  onun fiziksel ve zihinsel egzersiz yapmasını sağlayacaktır. Problem çözme yeteneğini ve kendine olan güvenini yükseltecektir.

Kedinize günlük ne kadar kedi maması gerektiğini veterinerinizden veya mama paketlerinin bilgilendirici içeriklerinden öğrenebilirsiniz. Seçeceğiniz kuru kedi mamasının yanında yaş mamalarla da kedinizi mutlu edebilirsiniz. 

Kaliteli Kedi Maması Seçimi Nasıl Olur?

Kaliteli kedi maması çeşitleri, kedinizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. Doğal besinlerden ve içeriklerden oluşmuş mama çeşitleri, dostunuzun yaşayabileceği böbrek ve sindirim sistemi problemlerini önceden önleyebilir. Kaliteli mama seçimi aslında kedinizle alakalı bir durumdur. Patili dostunuzun yaşı ve özellikleri mama seçiminde oldukça önemlidir. Küçük dostlarımız yaşlandıkça yaşlarına uygun kedi maması çeşitlerine ihtiyaç duyarlar. 

  • Yavru Kedi Maması: Yavru kediler için protein içerikli mamalar tercih edilebilir. Özellikle tavuk, sığır eti, kuzu eti, hindi ve deniz ürünleri gibi çeşitleri tercih edebilirsiniz.
  • Yetişkin Kedi Maması: Yetişkin kedilerde genel olarak besin içerikleriyle beraber dengeli bir beslenme tercih edebilirsiniz.
  • Yaşlı Kedi Maması: Kediler yaşlandıkça genel sağlık problemleri yaşayabilir. Yaşlı kediler için özellikle böbrek, hareket sorunları ve yaşla beraber oluşan riskleri azaltan ‘adult’ mamalar tercih edilebilir. 

Kedinizin yaşı dışında onun ırkına özel mama çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Bazı kedi ırkları özel ihtiyaçlara sahiptirler. Onun dışında kedinizin kısırlaştırma işleminden geçip geçmemiş olması da mama tercihinizi yönlendirebilir. Ameliyattan sonra kediler kilo almaya oldukça meyilli olurlar. Bunu dengelemek için özel olarak formüle edilen kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz.  

Mama Seçiminde İşinize Yarayacak Bazı İpuçları

Kedinizin diyetini oluştururken ve mama seçimine geçmeden önce onun özelliklerini sıralayabilirsiniz. Dostunuzun yaşına, kilosuna, kısırlık durumuna göre kaliteli bir mama markası seçebilirsiniz. Özellikle kedinizde tüy kusması gibi problemler varsa midede tüy birikmesini engelleyen ve ‘Hairball Control’ olarak geçen mamaları seçebilirsiniz. Ayrıca kedinizin tüylerinin parlak ve güzel gözükmesi de seçilen mamanın kalitesiyle ve içeriğiyle ilgilidir. Kaliteli kedi maması çeşitleri kedinizi bütünsel olarak korur. Kaliteli mamalar onun sağlığını korur, tüylerinin daha parlak olmasını sağlar, enerji ihtiyaçlarını karşılar.

Kedinizin sağlığını korumanın en iyi yolu onun beslenmesine dikkat etmektir. Kedi maması seçiminizi yaparken seçeceğiniz mamayı kullanan kedi sahiplerinin de yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Mutlaka orijinal ürünleri paketleri açılmamış bir şekilde tercih etmeye çalışın. Kediler için mamalarının taze olması çok önemlidir. Tazeliğini ve kokusunu yitirmiş bir mamayı kediniz tercih etmeyecektir. 

Seçeceğiniz kedi mamasının orijinal olmasını ve hızlı bir şekilde gelmesini istiyorsanız https://www.petlebi.com/  adresini ziyaret edebilirsiniz. Yüzlerce mama çeşidine ulaştıktan sonra tercihinizi yapabilir, aynı zamanda seçtiğiniz mamayı kullanan insanların yorumları okuyabilir, evciliniz ile ilgili merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. 

www.petlebi.com

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.