Pati Dili Öğrenelim: Köpeğiniz Esneyerek Size Ne Anlatıyor? http://sevgilikopegim.com/2015/06/06/pati-dili-ogrenelim-kopeginiz-esneyerek-size-ne-anlatiyor/

İnsanlar genelde uykulu ve yorgun olduklarında, sıkıldıklarında esnerler. Köpekler için ise esnemenin anlamı bundan çok daha fazladır. Bir taraftan sıkıldım, korkuyorum, stres altındayım, heyecanlıyım gibi mesajlar veren köpek: diğer yandan esneme eylemiyle derin bir nefes alarak kendini rahatlatmaya ve vücudunu gelecek eyleme hazırlamaktadır.

Esneyerek iletişim kurmak, köpeklerin daha yavruyken öğrendikleri bir eylemdir.

Köpekler Heyecanlandıklarında Esnerler

Fotoğraf: Ayşegül Aksu
Fotoğraf: Ayşegül Aksu

3, 5 hatta 8 tane sincap kovaladım.  Şu fotoğraf çekimi bitsin, ördek kovalamaya gideceğiz daha. Bi de kaz ve rakunnn. ÇOK HEYECANLANDIM BENNN! YEAAYY! 

 İmza : Jim Düdüüü

Köpeğinizin tasmasını elinize aldınız, dışarı çıkmak için hazırlanıyorsunuz. Parka gidecek olmanın sevinciyle kuyruk sallayan patiniz için, sizin ayakkabılarınızı bağlama ve hazırlanma süreniz sonsuzluk kadar uzun. Heyecandan çıldırmak üzereyken, kocaman bir esneme geliyor.

Uzun iş gününün ardından nihayet eve geldiniz, mutluluktan ve heyacandan dört dönen köpeğiniz size kocaman bir esneme sunuyor.

Köpeğiniz esneyerek heyecanını kontrol altına almaya çalışıyor. Esneme sırasında alınan nefes, heyecan ve stres durumlarında rahatlatıcı, sakinleştirici etki yaratır.

Köpeğinizin heyecanla bağlantılı bir sorunu yoksa onu daha fazla bekletmeyin, birlikte yürüyüşe çıkın, oynayın, sevin, mutlu olun.

Eve geldiğinizde köpeğinizin heyacandan tuvaletini kaçırma sorunu varsa ya da siz yokken yalnızlık endişesinden muzdaripse, heyecan esnemelerine karşı dikkatli olmak gerekir. Köpeğiniz gün boyunca stres içinde sizi beklemiştir. Heyacan, endişe gibi güçlü duyguların ardından sakinleşmek ve normal psikolojiye dönmek zaman alır.  Köpeğinizin esneyerek gün boyunca yaşadığı strese sona erdirme, kendini rahatlatma çabasına , destek olmanız gerekir. Son derece sakin bir şekilde davranmak, tam olarak sakinleşip, oturana kadar, ona olan ilginizi kesmek ve onu heyecanlandıracak şeylerden uzak durmak, onun rahatlamasına yardım eder.

Köpekler Strese Girdiklerinde Esnerler

Fotoğraf: pixabay.com
Fotoğraf: pixabay.com

Köpekler çatışmaya neden olan durumları çözmeye ve çatışmadan uzak durmaya çalışırlar.

Sağlıklı iletişim kurabilen, doğru sosyalleşmiş bir köpek saldırmamak için elindeki tüm iletişim araçlarını kullanır.Ancak başka çözüm yolu kalmadığında, kendilerini ve kendi kaynaklarını korumak için saldırmayı seçerler.

Bir köpeğin esneyerek anlattıklarını dikkate almak gerekir. Onun esnemesini görmezden gelmek demek, “ Bu durumdan hoşlanmıyorum, stres altındayım, bunu tehdit olarak görüyorum,
saldırmak istemiyorum “ mesajlarını görmezden gelmektir.

Esneyerek sorunu çözemeyen köpek, havlayarak, hırlayarak, diş göstererek, saldırmak istemiyorum ancak gerekirse saldırırım uyarılarına devam etmek zorunda kalır. Genelde insanlara ya da başka köpeklere yönelik saldırılarda sorumlu, bu sinyalleri okuyamayan ve strese neden olan durumu, sonlandıramayan insanlardır.

Stres altındaki köpeklerde esnemeye en çok rastlanan durumlardan bir kaç örnek vermek, esneme eyleminin nedenleri ve yapılması gerekenler hakkında size ipuçları verecektir.

Veteriner ve Pet Kuaförlerde Esneme Kulübü Toplantısı

Veterinere ya da pet kuaföre gittiğinizde bekleme odasında köpeklerin  bulaşıcı bir şekilde esnemeye başladıklarını görürsünüz. Kendilerine bir şey yapılacağının farkında olan, ancak ne yapılacağını bilmeyen, kendini güvende hissetmeyen köpekler esner.

Patinizi strese girmemesi için pet kuaföre götürmeseniz bile, veterinerden kaçmak ya da aşı yaptırmamak gibi bir şansınız yok.  Bu durumda yapmanız gereken, lezzetli ödüller ve eğlenceli oyuncaklarla, veteriner, pet kuaför gibi köpeğiniz için olumsuz anlama gelen deneyimleri olumluya çevirmektir. Olumsuz deneyimlerin, olumluya çevrilmesi köpeğinizin tehdit algısını değiştirmenize yardım eder. Sonunda kendini tehdit altında hissetmeyen köpek strese girmez.

Veterinerler ve köpek bakımıyla ilgilenenlerde kendi paylarına düşeni yapmalı ve petlerde stresi düşürmeye yönelik yaklaşımı benimsemeliler. Umarım bir gün Dr. Sophia Yin’in düşük stres programı ya da benzer programlar veterinerler için zorunlu hale getirilir.

Çocuklu Ailelerin, Esneyen Köpekleri

Her yıl köpek ısırmalarını önleme haftalarının en önemli konusudur, çocuklu ailelerin sözde eğlenceli diye paylaştığı videolar.  Eğlencenin aksine üzücü, korkutucu olan bu videolarda esneyerek, burunlarını yalayarak adeta yardım dileyen köpekler sonunda bir gün dayanamayıp çocuğu ısırırlar.

Ne yazık ki pek çok köpek sahibi çocukarına köpeklerle nasıl yaklaşılması gerektiğini, nasıl iletişim kurulması gerektiğini öğretmemekte. Yine pek çok aile çocukları köpekle oynarken, köpeğin beden dilini okumamakta.

Çocuk, köpeğin oyuncağını, yiyeceğini alırken, kulaklarıyla, kuyruğuyla oynarken, köpeğin esnemesi yardım çığlığıdır, uyarı sinyalidir.

Köpeğiniz size ve çocuğunuza şunu demektedir : Şu anda bu ufak insanı tolere ediyorum, ancak yapılandan hoşnut değilim.  Isırmak istemiyorum ancak onun da her ne yapıyorsa durmasını istiyorum.

Çocuğunuza, genel olarak köpeklere nasıl davranması, onlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini anlatın. Ayrıca kendi köpeğinizin hoşlanmadığı hareketler hakkında onu bilgilendirin. Köpeğinizin esnediğini gördüğünüz anda, ona rahatsızılık veren duruma son verin. Çocuğunuza her ne yapıyorsa, durmasını söyleyin. Çocuğunuzun hareketlerini kontrol edemiyorsanız, bir süre için onu köpekten uzaklaştırmak en iyi fikirdir. Böylece çocuğunuzun ve köpeğinizin güvenliğini sağlarken, aynı zamanda onların arasındaki mutlu ve sağlıklı ilişkiyi korursunuz.

Köpeğiyle Yürüyüşe Çıktığını Unutan Muhabbet Kuşları

Köpeğinizle caddede yürürken, köpeği olan bir başka arkadaşınızla karşılaştınız ve ayaküstü muhabbete daldınız. Arkadaşınızın köpeği, meşhur koklaşalım tanışalım hareketindeyken, sizin köpeğiniz esniyor.

Köpekler özellikle daha önce tanımadıkları ya da sevmedikleri bir köpekle, tasmalı olarak karşılaşmaktan, onlarla bir noktada sabit durmaktan hoşlanmazlar.

Köpeğiniz karşıdaki köpeğe, “Bu durumdan memnun değilim, stres altındayım. Saldırmak istemiyorum ve seni görmezden gelmeye çalışıyorum” demektedir.

İkinci köpek doğru bir şekilde sosyalleştiyse genelde mesajı alır ve köpeğinizden uzak durur.

Sorumlu köpek sahibi ise ikinci köpeğin doğru davranmasını beklemeden mesajı okur ve sabit durarak konuşmak yerine, arkadaşıyla birlikte köpekleri yürütür. Genelde birlikte yürümek, sabit noktada durmanın yarattığı stresi azaltır. Olumsuz duyguların, olumlu duygulara çevrilmesine ve köpeğin tehdit algısının değişmesine yardım eder.

Sorumlu pet sahibi, yürüyüş sırasında köpeğinin beden dilini gözlemlemeye devam eder. Köpek hala stres altındaysa , arkadaşıyla konuşmasını daha uygun bir ortama erteleyerek, köpeği ortamdan uzaklaştırır.

Köpeğim Şık Olsun, Tüy Dökmesin Derken Köpeğini Strese Sokanlar

Köpeğinize sevimli olduğunu düşündüğünüz pijamayı giydirdiğinizde, uyumak için pijamaya ihtiyacı olmayan köpeğiniz esneyerek size şu soruyu sormaktadır : Hey dostum, ne yapıyorsun? Strese girdim, görmüyor musun? .

Köpeğiniz rahatsızlığında haklıdır ve sanırım bu sorunun cevabını siz biliyorsunuz .

Köpek kıyafetleri ancak zorunluluk halinde köpeğinizi aşırı soğuktan korumak, sağlık sorunları nedeniyle tüyleri traş edilmiş köpeği güneş ışınlarından korumak amacıyla kullanılır. Bunun dışındaki özellikle köpeğin anatomisine aykırı süslü püslü kıyafetler sadece fotoğraf çekimleri özel etkinlikler gibi durumlarda köpeğin rahat olması sağlandıktan sonra çok kısa süreli olarak kullanılır.

Özellikle evde köpek kıyafeti giydirmek köpeklerde tüy dökülmesini azaltmayacağı gibi doğal tüy ve cilt yapısını bozarak tüy dökümünü artırır.

Komut Veriyorsun Ama Hangi Komutu Veriyorsun?

Köpeğinize komutları henüz tam olarak öğretemediyseniz, verdiğiniz komutu anlamayan köpek, ne yapacağını bilmediği için strese girer ve esner. Bu durumda köpeğinize ne yapması gerektiğini daha açık bir şekilde anlatmanız, o komut üzerinde bir kez daha çalışmanız gerekir.

Köpeğinizin Stres Kaynaklı Esnemelerini Anlamak

Köpeklerin stres nedeniyle esnemesine neden olan durumlar, burada sayamayacağım kadar çok. Herhangi bir şeyi uzun süre beklemek, karşıdan elini kolunu sallayarak direk üstüne gelen insanlar, havai fişek ya da elektrik süpürgesi gibi strese neden olan sesler , sokakta arkasından yürüyen bir köpek, dişlerinin fırçalanması, banyo saati vb. Köpeğinizin esnediği şeyleri ve esneme nedenlerini bulmak, onu strese sokan şeyleri daha iyi anlamanızı sağlar. Ancak bu anlayışla köpeğinizin strese neden olan faktörlere karşı tehdit algısını değiştirebilirsiniz.

Empati Esnemesi

Esnemek, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de bulaşıcı etkisi olan bir eylem. Başka bir köpeğin esnemesine, esneyerek karşılık veren köpeğiniz, siz esnediğiniz zamanda yine aynı tepkiyi göstermekte.

Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji, petlerin insan esnemesine tepkisine dair araştırmada esneyen insanla aynı odaya koyulan köpeklerin %72’sinin, esneyerek cevap verdiklerini tespit etti. Araştırmada köpeklerin esneme cevabının sıkıntı ya da yorgunluktan değil ancak empati kurma nedeniyle gerçekleştiği belirtildi.

Araştırmadan çıkan şaşırtıcı bir not ise Border Collie, Labrador gibi esnemeye daha yatkın bazı ırkların, insan esnemesine hemen empati kurarak esnemeyle cevap vermesine karşın, dachshunds, cocker spaniels ve  West Highland terriers insanın esnemesinden çok daha az etkilenmekte.

Esneme Terapisi

Köpeğinizle esnemek aynı zamanda stres ve korku altındaki köpekleri yatıştırmak için kullanılan bir yöntem. Dışarıda fırtınanın koptuğu ve köpeğinizin battaniyenin altına saklandığı bir gün onunla sakin bir sesle konuşarak onu severek ve aynı zamanda esneyerek onunda esnemesine ve rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bazen ise Esnemek Sadece Esnemektir

Fotoğraf: pixabay.com
Fotoğraf: pixabay.com

Tıpkı bizim gibi köpeklerde bazen sadece yorgun ve uykuludurlar. Esnemek sadece esnemektir. Günün yorgunluğunun ardından şekerleme yapma zamanı gelmiştir.

Köpeklerin insan esnemesine cevabı konusundaki araştırmanın detaylarını ekteki linkte bulabilirsiniz: 

Dogs catch human yawns; Ramiro M Joly-Mascheroni, Atsushi Senju, Alex J Shepherd ; DOI: 10.1098/rsbl.2008.0333 Published 23 October 2008

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.