Konuk Yazar 

Kendimi bildim bileli hep hayvanlara ilgi duymuşumdur. Annem, daha yürümeyi öğrenir öğrenmez sokak köpeklerine koşturmaya başladığımı görünce dehşete düştüğünü söyler. Köy çocuğu olarak büyüyüp atlara eyersiz binen babamın aksine, ben hep sehir çocuğu olarak kaldım. Ne yazık ki aşırı titiz olan annemin gözetiminde herhangi bir hayvana dokunmam bile ufak çaplı bir kriz sebebiydi.

Aslınur Yalçınkılıç Doğa ve hayvan dostu, mutfak işlerine meraklı, Tarçın'ın gururlu sahibiyim. Bitki genetiği üzerine doktora yapmakla birlikte, köpeklerle ve kedilerle ilgili bulabildiğim her makaleyi okumaya çalışıyorum. Geleceğimde içini mutlu hayvanlarla doldurabileceğim minik bir çiftlik hayal ediyorum.
Aslınur Yalınkılıç
Doğa ve hayvan dostu, mutfak işlerine meraklı, Tarçın’ın gururlu sahibiyim.
Bitki genetiği üzerine doktora yapmakla birlikte, köpeklerle ve kedilerle ilgili bulabildiğim her makaleyi okumaya çalışıyorum.
Geleceğimde içini mutlu hayvanlarla doldurabileceğim minik bir çiftlik hayal ediyorum.

Zaman böyle geçti, üniversiteyi bitirmeye yaklaşmıştım. Artık kendi paramı kazanıyordum, sorumluluk sahibiydim. Ailemi bir kedi sahiplendirmeye ikna etme çalışmalarına başladım. İnternette gördüğümüz ilanların arasından en acıklı olanını seçip, yeterince duygu sömürüsü yaptıktan sonra bir kedi sahiplenmeye izin koparabilmiştim. Tahminimin aksine, bizimkiler kediyle yaşama kolay uyum sağladı. Geçmişinde insanlarla yaşadığı kötü tecrübeler sonucu fiziksel engeli olan kedimiz de, zamanla korkularından sıyrılıp bizi ailesi olarak benimsedi. Tabii ben rahat durmadım, ve ailemi köpek sahiplendirmeye ikna etme çalışmalarına başladım.

Tarçın’ın ilanını sosyal medyada gördüğümde az kalsın sayfayı kapatmak üzereydim. Hani hepimiz biliriz o tür ilanları. Kalabalık bir sokak köpeği grubu olur, hayvanseverler besleme yapmaya gider, bir sürü fotoğraf çekerler, ve o fotoğraflardan genelde pek bir şey anlamazsınız. İşte Tarçın tam da öyle bir grup köpeğin icinde, şaşkın şaşkın etrafına bakınıyordu. Gözümün ucuyla yakalamıştım onu, koca kulaklarını ve tombiş göbüşünü. Sayfaya tekrar dikkatlice baktım, ve dizüstü bilgisayarımı kaptığım gibi annemlerin yanına koştum. Nedense saatler sürmesi gereken ikna seansı çok kısa sürdü, annem Tarçın’ı görur görmez “tamam, telefon et yarın gidip alalım” deyiverdi.
Heyecandan patlayacak gibiydim, bir yandan da telaşlı. Yıllar boyu hayalini kurduğum köpeğime sonunda kavuşacaktım, ama gerekli hazırlık icin neredeyse hiç vakit yoktu. Tarçın’ı almaya sözleştiğimiz veterinere giderken yolda gerekli eşyaları tamamladık. Bir köpeğin nelere ihtiyacı olabilirdi? Tasma, su kabı, oyuncaklar, köpek maması, kulübe,başka? Aklımıza gelebilecek herseyi birkaç dakika içinde aldıktan sonra veterinere varmıştık. İşte Tarçın, minicik bedeni titreyerek bizi bekliyordu.
Klişe bir cümle olsa da söylemek zorundayım, fotoğraflarından çok daha güzeldi yavrucak. Tupturuncu parlak tüyleri, koca kulakları, harika bal rengi gözleri ve tombiş patileriyle mükemmel bir yavruydu. Yolda araba tutmuş, midesi bulanıyordu. Bir yandan da tanımadığı insanların arasında olmaktan dolayı tedirgindi. Annem Tarçın’ın o çaresiz halini görünce gözyaşlarına boğuldu, o anı hiç unutmayız. Hep birlikte Tarçın’ı eve getirdik, yerleştirdik ve şaşkınlıkla birbirimize baktık. Ee, peki ya şimdi?
Köpek sahibi olmanın, kitaplarda anlatıldığı gibi bir şey olmadigini anlayacağım bir dönem başlamıştı. Köpek eğitimi ve bakımıyla ilgili birçok kitap okumuştum, okumaya devam ediyordum. Fakat iş canlı bir örnekle çalışmaya gelince, paniklediğimi itiraf etmeliyim. Ve bu kadar teorik bilgiye sahip olup pratiğe dökememek, gerçek bir köpeğin nasıl olması gerektiğiyle ilgili yanlış beklentilere girmeme neden olmuştu.
İyi bir aile köpeği her daim sahibini dinlemeli, verilen komutu ikinci kez tekrar ettirmemeli, nerede olursa olsun çağırınca gelmeli, tasmasını çekiştirmeden yürümeli, kimsenin üstüne atlamamalı, bahçeye çukur kazmamalı, gereksiz yere havlamamalı..gibi beklentilerimin ne kadar gerçek dışı olduğunu, Tarçın bana uygulamalı olarak gösterdi.

tarcc
Bilge Köpek Tarçın Uygulamalı Ders Verirken 🙂

Kitapta, köpeğinizin üstüne atlamaması icin su dolu spreyle ona su fışkırtın, bu onu zıplamaktan vazgeçirir diyordu. Tarçın’a su fışkırttığım için bırakın üstüme atlamayı, benimle üç gün boyunca konuşmadı. Ama kitapta köpeğiniz küserse şunları yapabilirsiniz gibi bir öneri yoktu, sorun kimdeydi? Neden Tarçın top oynamak yerine paspas çekiştirmekten hoslanıyordu? Neden kurbağa kovalamak, benim “gel” komutumdan daha önemliydi onun için? Neden inatla kucağıma atlayıp tüm suratımı yalamak istiyordu? İrade savası vererek birbirimizi anlamaya çalıştığımız ilk yılın sonunda, köpeğimin bir robot gibi davranmasını beklediğimi ve bunun asla mümkün olmayacağını fark etmiştim. Köpek dediğin, senin her dediğini yapmak zorunda olan bir uşak değildi, senin hayat arkadaşındı. Ve tek derdi senden sevgi görmekti. Bu gerçeği geç de olsa anlamamla birlikte, Tarçın’la ilişkimiz tamamen değişti.
Tarçın’i büyütürken yaptığı hatalara dönüp baktığımda bazen kendimden nefret bile ediyorum. Ama Tarçın bana asla kalbini kapatmadı, beni her defasında affetti. Bana hep şans verdi, bana hep güvendi. Sanırım bu sadece köpeklere özgü bir erdem.
Şimdilerde ise, tek derdim Tarçın’in mutlu ve güvenli bir hayat sürmesi. Cağirdigimda ilk seferinde gelmedi mi, varsın gelmesin. Kurbağalari kovalasın. Çamurlu patileriyle üstüme atlasın, paspasları parçalasın, topları getirmesin. Tabii ki her köpeğin eğitime ihtiyacı var, köpekler mutlaka görgü kurallarını öğrenmeli. Ama belli davranışları kazandıktan sonra, köpeğimden “mükemmel kopek” olmasını beklemem gereksizdi. Çünkü o zaten benim için mükemmel köpekti, bunu görmek için zamana ihtiyacı olan bendim.

Tarçın’ın gururlu sahibi, Aslınur

Sevgili Köpeğim Ailesinden Not

Aslınur Yalınkılıç’a bu güzel ve içten yazı için çok teşekkür ediyoruz. Sanırım pek çoğumuz Aslınur’la aynı duyguları hissettik, aynı düşünceleri paylaştık ve geçmişte pozitif eğitim konusunda Türkiye’de yeterince kaynak olmadığı için aynı hataları yaptık.

Açıkçası eğitmen ve hayvan davranışları danışmanı olarak bende tıpkı Aslınur gibi köpeklerin robotlaştırılmasına karşı çıkanlardanım. Bugün en sık karşılaşılan problemlerden biri artık doğasına uygun yaşamayı unutmuş, doğasından uzaklaşmış, sürekli kontrol altında olma nedeniyle OCD, kronik endişe, sosyalleşme gibi sorunlar yaşayan köpekler.

Her köpek çağrıldığında gelmeyi bilmeli. Ancak gel komutu bizim konforumuz için değil onun güvenliği içim önemli olduğundan öğrenmeli. Öte yandan yeri geldiğinde kurbağa kovalamanın öncelik olmasına izin verilmeli. Coşkulu bir anda çamurlu patilerle üstünüze atladığında, şimdi buna izin verirsem bir daha asla beni dinlemeyecek endişesine girmeden coşku paylaşılmalı. Sonuçta köpeğinize doğru eğitim verirseniz bunlar için endişeye yoktur zaten. Eğitim köpeği robotlaştırmak için değil birlikte uyumlu,  güvenli ve en önemlisi mutlu bir hayat sürebilmek için olmalı. Aslınur’un dediği gibi köpeğimiz en iyi arkadaşımız, kölemiz olmamalı.

Bu muhteşem yazı için Sevgili Köpeğim ailesi olarak sana tekrar teşekkür ediyoruz ve yazılarının devamını bekliyoruz 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.