Protesto Köpeği Loukanikos’a Veda

Protesto Köpeği Loukanikos’a Veda http://sevgilikopegim.com/2014/10/10/loukanikosa-veda/#prettyPhoto

Facebook’ta gezerken rastladım haberine, Atina’nın protesto köpeği, Loukanikos 21  Mayıs’ta aramızdan ayrılmış. Loukanikos’a veda etmek zor.  Dünyanın en meşhur protesto köpeği, kocaman gülümsemesiyle kalpimizi fethetmişti. Hep protestocuların yanında yer aldı Loukanikos. Polise karşı cesur duruşunu hiç değiştirmedi.

David Rovics’in Loukanikos’un onuruna yazdığı ve söylediği “Protesto Köpeği” şarkısı aklıma geldi birden. Loukanikos’a şarkılarla uğurlamak ve ona yolun açık olsun demek istedim.

Atina’nın ilk protesto köpeği değildi Loukanikos. İlk protesto köpeği Atina Ulusal Teknik Üniversitesinin işgalinde yer alan Kanellos’tu. Kanellos 2008’de 17 yaşında yaşama veda ederken görevi Loukanikos’a devretmiş olacak ki, 2008 protestolarında Loukanikos onun mirasını devam ettirdi.

Loukanikos 2008’den bu yana Atina’da başta çalışanların hakları olmak üzere özgürlükçü tüm eylemlere katıldı.Ne biber gazı, ne de TOMA durdurdu onu. Loukanikos’un ünü denizleri aşıp, dünyaya ulaşırken, devrimci köpek Loukanikos  faşist grupların hedefi haline geldi. 2010 yılında Altın Başak adlı faşist grup tarafından köprüden atılarak, bacakları kırılan Loukanikos, devrimciliğin bedelini ağır ödedi. Olayın ardından sevenleri tarafından korumaya alınan Loukanikos, yılmadı eylemlere katılmaya devam etti.

2011 yılında TIME dergisince seçilen dünyanın en önemli 100 kişisi listesine girdi. Ancak bu arada sağlığı gitgide kötüleşmekteydi.

Bakcısı Avgi, gazeteci Petros Katsakos’la yaptığı  röportajda Loukanikos’un sağlığının  birber gazı ve polisten yediği tekmeler nedeniyle kötüye gittiğini, bu nedenle  2012 yılında protesto köpekliğinden emekli olduğunu söyledi.

Nerede ve ne zaman doğduğu bilinmeyen Loukanikos’un yaklaşık 10 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Avgi, röportajında Loukanikos’un ölümünü ” Koltukta uyuyordu, sonra bir anda kalbi durdu “sözleriyle anlatıyor.

Güle Güle Loukanikos! Umarım gittiğin yerde huzuru ve mutlu olursun.

Not : Uzun vadede insanlarda kanser, solunum yetmezliği gibi pek çok öldürücü hastalığa neden olan biber gazı, köpekleri insanlardan daha fazla etkiliyor. Protestoya katılırken, lütfen köpeğinizi götürmeyiniz. Polisin biber gazı kullanma ihtimalinin olduğu zamanlarda, sokak köpeklerini güvenli bir bölgeye götürmeye çalışın. Biber gazından etkilenen sokak hayvanlarına ilk yardım konusunda bilgi edininiz.

Haberde kullanılan bilgilerin alındığı web siteleri : http://en.enikos.gr/society/16783,PHOTOS-Greeces_riot_dogs:_A_life_of.html

Loukanikos, Greece’s famous riot dog, barks his last

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.