Kötü Köpek Yoktur, Kötü İnsan Vardır

Kötü Köpek Yoktur, Kötü İnsan Vardır http://sevgilikopegim.com/2015/02/18/kotu-kopek-yoktur-kotu-insan-vardir/

 “Köpeklerde agresyonun ırkla ilgisi yok denecek kadar az, köpeklerin sahiplerini test edin.”

Köpeklerde Agresyon Çalışmasında Lider Araştırmacı, Rachel Casey

Bristol Üniversitesi Veterinerlik Bilimleri Okulunun yaptığı “ Evcil köpeklerde insana yönelik agresyon: Farklı dinamikler ve risk faktörlerinde ortaya çıkışı“ konulu araştırma, Pit bull ve Pit Bull tipi köpekler başta olmak üzere belli köpek ırklarına yönelik saldırganlık ön yargısının yanlışlığını ortaya koymakta.

Araştırma için İngiltere’de toplan 14 bin köpek sahibiyle görüşüldü bunlardan 4 bini araştırma için kullanıldı. Araştırmada bahsedilen saldırganlık tanımı havlama, hırlama, atlama, ısırma gibi davranışları kapsıyor.

Araştırmada saldırganlığın rapor edildiği durumlar üç ayrı kategoriye ayrıldı.

  • Köpek sahiplerinin %3’ü köpeklerinde aile üyelerine karşı
  • Köpek sahiplerinin %7si eve gelen yabancılara karşı
  • Köpek sahiplerinin %5 i evin dışındaki yabancılara karşı saldırganlığı rapor etti.

Araştırmaya göre hangi köpekler daha az saldırganlık gösteriyor tahmin edin?

Arif Erkin Güzelbeyoğlu ve Köpeği Leyla
Arif Erkin Güzelbeyoğlu ve Köpeği Leyla

Yaşlı insanların sakin enerjisinden olacak, yaşlı insanlar tarafından bakılan köpekler ev üyelerine ve eve gelen yabancılara karşı çok daha az saldırganlık gösteriyorlar.

Kısırlaştırılmış dişi köpekler tüm kategorilerde, diğer köpeklere göre çok daha az saldırganlık göstermekte. Boşa değil sorumlu pet sahipleri ve hayvanları koruma amaçlı dernekler kısırlaştırmadan yana tavır koyuyor.

Yine sorumlu pet sahiplerinin köpeklerinin erken sosyalleşme dönemini olumlu tamamlamaları için yavru köpek okuluna (puppy school ) kayıt ettirmelerinin, köpekleriyle birlikte ring-craft tarzı sosyal klülere katılarak onların eğitimini ve sosyalleşmelerini sağlamalarının faydaları bu araştırmada açıkça görülüyor. Çünkü yavru köpek okuluna ve ring craft klüplerine katılan köpekler çok daha az saldırganlık gösteriyor.

 Pet-Shoptan Köpek Almadan Bir Daha Düşünün

Pet-shoptan köpek alanlar biliyoruz size pet-shoplarda satılan köpeklerin hangi şartlarda üretildiğini, damızlık köpeklerin çektiği acıları, pet-shopta köpek satılmasının neden etik olmadığını anlatmamız işe yaramayacak. Bu hediye köpek alınması tartışmasıyla aynı sınıfta ve dinlemeyeceğiniz tartışma. Peki şuna ne dersiniz. Pet-Shoptan çocuğunuza ya da sevgilinize alacağınız köpek, annesinden çok erken ayrıldığı, erken sosyalleşme dönemini diğer köpekler ve insanlarla olumlu tecrübeler kazanarak tamamlamak yerine, ufacık kafeste, camekan modeli olarak geçirdiği, izole edildiği için ırkına, yaşına, cinsiyetine bağlı olmaksızın daha fazla saldırganlık riski taşıyacak.  Çocuğunuzun ya da sevgilinizin ısırılmasını istemiyorsanız bir daha düşünün. Bristol üniversitesinin yaptığı araştırma, pet-shoptan alınan köpeklerin daha fazla saldırganlık gösterdiğini ortaya koyuyor.

Casey’nin Blogundan

Araştırmaya liderlik eden Rachel Casey, kişisel blogunda yayınladığı, “Köpeklerde agresyonun ırkla ilgisi yok denecek kadar az, köpeklerin sahiplerini test edin” başlıklı yazısında çalışmasına dair şunları söylüyor.

“Kimi köpek ırkları bazı durumlarda agresyon riskini etkiliyor ancaj bu etki son derece az. Sadece ırk değil,  tüm saldırganlık faktörlerinin kullanıldığı istatistik model agresif ve agresif olmayan köpek ırkları arasında saldırganlık oranındaki farkın   %10’u geçmediğini göstermekte.

Farklı ırkların, farklı davranışları gösterdiği açıktır – tüm köpek sahipleri bunu size söyleyecektir. Ancak konu saldırganlık riskine geldiğinde, ırk özelliklerinin saldırganlığa etkisi son derece ufaktır. Ayrıca biz bu etkinin ırkın genel özelliğinden mi, yoksa  bu ırklara sahip olamayı isteyen tip insanlardan mı kaynaklandığını bilmiyoruz. Sonuç olarak belli bir köpekte saldırganlık riskini değerlendirirken, çok daha önemli başka faktörler bulunmakta. “

2009’da Adli / Forensik Bilimler Jurnalinde (Journal of Forensic Science) yayınlanan çalışma Casey’nin köpek sahiplerine yönelik kuşkularını destekliyor. Çalışmada hangi ırk olursa olsun, vahşi köpeklerin sahiplerinin diğer köpek sahiplerinden suça yönelik davranışları ve kabarık sabıka kayıtlarıyla ayrıldığı açıkça ortaya koyuluyor.

Kötü Sahipler Yasaklansın

Umarım bu yazıdan sonra belli bir ırkı ya da ırkına bağlı olmaksızın herhangi bir köpeği saldırganlıkla suçlamadan önce köpeğin sahibine bakmayı ihmal etmezsiniz. Boşa değil her köpek sahibine göre havlar derler.

Uluslararası Arenada Kötü Sahiplere Karşı Yapılan Çalışmalar

Hayvanların fizyolojik ve psikolojik sağlığını koruyabilecek, onlara dengeli ve mutlu bir hayat sunabilecek sorumlu pet sahiplerinin oluşturulması ve hayvanlara zarar veren kişilerin per sahibi olmasını önlemek için pek çok çalışma yapılmakta.

Geçen yıl İngiltere’de düzenlenen Isırılmayı Önleme Sempozyumunun ardından gündeme gelen konulardan biri, köpek sahiplerinin, köpek almadan önce eğitim alma zorunluluğu getirilmesiydi.

Hayvanların fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı ve dengeli bir hayat sürebilmeleri için Amerika, Kanada ve İngiltere’de sorumlu pet sahibi haftaları  düzenlenmekte.

Amerika ve Kanada’da köpek dövüştürenler, hayvanlara kötü muamelede bulunanlar için internet ortamında kara liste olarak oluşturarak bu kişilere sahiplendirme yapılmamasına yönelik çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili başlatılan imza kampanyaları devam ederken, devlet henüz bu konuda resmi düzenleme yapmamakla birlikte, gönüllü hayvan kuruluşları, kendi listelerini paylaşmaktalar.

Kijiji gibi online satış sitelerinde puppy mill ( yasa dışı köpek üretim çiftliği ) köpeklerinin, dövüş amacıyla köpek alış ve satışının yasaklanması yönünde çalışmalar sürdürülüyor.

Türkiye’de Durum

Türkiye’de kötü sahiplerin elinde saldırgan köpek damgası yiyen köpeklerin hali içler acısı. Konuyu bir paragrafla özetlemek mümkün olmadığı için, Türkiye’de hayvana kötü muamele, Pit Bull ve Pit Bull tipi köpeklerin içinde bulunduğu durum gelecek yazımızın konusu.

Biz Sevgili Köpeğim ailesi olarak Pit Bull Candır diyenlerdeniz. Sizde bize katılıyorsanız, köpeğinizin fotoğrafını twitterda #pitbullcandır #sevgiliköpeğim yazarak paylaşın.

Güncel yazılarımızı kaçırmamak için bizi takip edin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.