Köpekler İçin Faydalı Diğer Yiyecekler

 Tavuk ve Hindi

Tavuk ve hindinin derisi ve kemikleri ayrıldıktan sonra, sade , çiğ ya da pişmiş olarak verilebilir. Zengin protein kaynağı, tavuk ve hindi ile köpeğinizin akşam yemeğini hazırlayabileceğiniz gibi, köpeğinizin mamasının üzerine bir parça tavuk ya da hindi eti koyarak yemeğini daha cazip kılabilirsiniz.

Pembe Somon

Omega 3 asitleri açısından zengin.

Köpeğiniz tüylerinin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar

Savunma sistemini güçlendirir

*Köpeğinize pembe somon verirken, somonun pişirilmiş olmasına dikkat edin. Çiğ somon ve pembe somon dışındaki somon türleri köpeğinizin zehirlenmesine neden olabilir.

Hamsi

Köpeğinize her zaman gönül rahatlığıyla verebileceğiniz yiyecekler arasında. Jim’in favorisi.Hamsileri buzluğa atın ve günde bir-iki tane donmuş hamsiyi köpeğinize ödül olarak verin.

Köpeğinizin tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar

Egzema gibi deri problemi olan köpeklere iyi gelir

Tuna

Sağlıklı proteinler ve omega 3 asitleriyle doludur.Tunayı köpeğinize istediğiniz zaman verebilirsiniz.

Tuzsuz Tavuk Suyu / Bulyon

Eğer köpeğiniz yemek seçiyorsa, mamasının üzerine bir-iki kaşık tuzsuz tavuk suyu eklemek sorunu çözecektir. Susuz kalmış ya da ishal köpekler için de idealdir.

Köpeğinize miğde rahatsızlığı nedeniyle pirinç veriyorsanız, tavuk suyu haşlanmış pirince biraz olsun lezzet katacaktır.

Pirinç

Köpeğiniz kendisini iyi hissetmiyorsa, yiyeceğine biraz haşlanmış pirinç karıştırmak ona yardım eder. Kahverengi / yabani prinç, beyaz prince göre daha fazla protein içermesi ve düşük yağ oranıyla tercih edilir. Beyaz pirinç ise sindirilebilir karbonhidratlarla,enerji kaynağı olur.

Özellikle hasta ve yaşlı köpeklerde pirinç genel olarak kolay sindirilebilir olma özelliğiyle faydalıdır, yeter ki tuz, baharat ya da sos eklenmemiş olsun.

Yumurta

En ucuz protein kaynaklarından yumurta, aynı zamanda pek çok vitamin ve mineral içerir. Yumurtanın nasıl verilmesi gerektiği konusunda ise farklı tartışmalar var. Kimi çiğ verilmesini önerirken, kimileri pişmiş verilmesini öneriyor. Ayrıca salmonella riski nedeniyle sağlık konusunda tartışmalar devam ediyor. Eğer yumurtanın çiğ verilmesi konusunda rahat değilseniz, haşlayabilirsiniz. Yumurta kabukları da köpekler için besin değeri olan yiyecekler arasında.

Benim köpeklerimden Jim, yüksek proteinli kimi yiyecekleri hazmetmekte zorlandığından, yumurta yediği zaman kusuyor.

Fıstık Ezmesi

Köpeklerin aynı zamanda kimi kedilerin en sevdiği ödüllerden biri. Fıstık ezmesi protein kaynağı olmanın yanı sıra, vitaminlerle dolu. Köpeğinizin mamasını fıstık ezmesi ile karıştırarak, konglara doldurun ve dondurun. Köpeğinizin saatler boyunca meşgul olmasını sağlar. Aynı zamanda onun için zihinsel egzersiz olur.

*Fıstık ezmesinin tuzsuz ve doğal olmasına dikkat edin. Fıstık ezmesi arada bir, köpeğinizi sevindirmek için çok az miktarda verebileceğiniz ödüllerden biri. Fazla verilmesi, köpekler için zararlı.

******Önemli Güncelleme***********
Son dönemlerde fıstık ezmesi ve diğer yağlı ezmelerin ( fındık ezmesi,kestane püresi ve benzeri ürünlerin) şeker yerine Xylitol kullanmaya başladıklarına dair haberler yayınlanmaktadır.
Özellikle sakızlarda kullanılan Xylitol kedi ve köpeklerde ciddi zehirlenmelere ve ölümlere neden olur. Lütfen sevgili köpeğim blogunda fıstık ezmesinin dahil olduğu tarifleri ve ek besin önerilerini uygularken kullandığınız markanın içeriğinde Xylitol olmamasına dikkat ediniz.

Doğal-Sade Yoğurt

Kalsiyum ve protein zengini. Köpeklerinize verdiğiniz yoğurt sade olmalı, sunni tatlandırıcı, şeker, jelatin içermemeli.

Sindirim sistemini rahatlatır. İçerdiği aktif bakterilerle probiyotik etkisi vardır.

 Yulaf

Lifler açısından zengindir.

Sindirim ve üriner sisteme yardım eder. Köpeğinizin düzensiz dışkılama probleminin çözümünde faydalıdır.

Tahıl alerjisi olan köpeklerde, buğdayın alternatifidir.

*Köpeklere yulaflı bir yiyecek vermeden önce mutlaka yulafların pişirilmiş olduğundan ve şeker ya da sunni tatlandırıcı eklenmediğinden emin olunuz.			

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.