Petlebi’den Size Özel Yazı: Köpeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Tanıtım Yazısı  – Yazının Sahibi Petlebi

www.petlebi.com

Sevgili Köpeğim bloğunun konuk yazarı Petlebi köpeklerde mama seçimi nasıl olmalı konusunda sizler için yazdı.

Köpek maması seçimi, sevimli dostlarımızın sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları açısından önemlidir. Genelde hangi köpek mamasının uygun olduğu konusunda kararsız kalan hayvanseverlerin bazı noktalarda dikkatli olması gerekir. Aile bireylerimiz kadar değerli olan köpek dostlarımız için seçeceğiniz mamaların kalitesi ve içeriğine bakarak tercih yapabilirsiniz. Ayrıca yaş ve ırk da köpek maması seçiminde önemli faktörlerdendir. Kaliteli köpek maması siparişi vermek isteyenler elbette bütçesine göre hareket edebilir.

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek maması seçimi büyük bir önem taşırken onların hatalı ve yanlış beslenmeleri, stresli bir yaşama neden olur. Ayrıca kalitesiz mamalarla beslenen köpeklerin bazı hastalıklarla karşılaşabileceği unutulmamalıdır. Kaliteli köpek maması, bağışıklık sistemini güçlendirirken kas ve kemik yapısını da destekler. 

İlk olarak mamaların taze olması çok önemlidir. Köpek maması satın alırken raflarda uzun süre bekletilmediğinden emin olmalı ve son kullanım tarihlerine bakmalısınız. Ayrıca konserve köpek maması tercih etmek isteyenler bu süreçte protein bakımından zengin olan mamaları satın almalıdır. Her köpek için en uygun mama türü olan kuru mamalarda da dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. İçeriğini kontrol etmeli ve kamış pekmezi, mısır glüteni, mısır şurubu ve soya ürünleriyle üretilen kuru mamaları tercih etmemelisiniz. Soya içerikli mamaların köpeklerde alerjiye neden olduğu bilinmelidir.

Yine kuru mama seçiminde yağ oranına da dikkat edilmelidir. Ayrıca GDO’lu köpek mamalarının kesinlikle kullanılmaması gerekir. GDO’lu mamalar köpeğinizde birçok sağlık sorununa davetiye çıkartmaktadır.Ayrıca mineral ve vitaminlerle desteklenmelidir. Mineraller arasında iyot, bakır, fosfor ve kalsiyum, vitaminler için de B1, D ve A vitaminlerinin olup olmadığı önemlidir. Mamanın her zaman taze olması gerekirken karbonhidrat değerinin dengelenmiş olması şarttır. Ayrıca glisemik oranı yüksek olan köpek maması da sağlık açısından olumsuz durumlara neden olabilir. 

Köpeklerde glüten karşı intolerans gelişmiştir. Bir çeşit protein grubu olan glüten mamalarda da kullanılmaktadır. Bu nedenle mamanın içeriğine göre seçim yapmalı ve glüten içeren ürünleri satın almamalısınız. Aslında bu süreçte veteriner hekiminize danışarak kaliteli köpek maması tavsiyesi almanız daha uygun olacaktır.

Kuru Mama mı Yaş Mama mı?

Köpek maması için kuru veya yaş mama tercihi yapmadan önce bazı konular hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Köpek dostlarımızın tükettiği kuru mamalardan keyif alabilmesi için kuru mama tanecikleri, ağız yapısına özel olarak üretilmektedir. Bu nedenle köpeğiniz için tatmin edici tadı sunmak için kuru köpek maması tercih edebilirsiniz. Islak yani yaş köpek mamaları ise genelde ödül mamaları olarak tercih edilir. Aynı şekilde köpeğinizin tat bakımından tatmin olması adına doyurucu sebzeler, meyveler ve etlerle hazırlanan yaş mamalar ayrıca lezzetli soslarla desteklenmektedir.

Kaliteli köpek maması seçimi yaparken www.petlebi.com platformuna giriş yaparak birbirinden farklı ve sağlıklı mamaları inceleyerek anında sipariş edebilirsiniz. Bu mamalar köpeğinizin sağlıklı bir tüy ve deri yapısına sahip olmasını sağlarken diş ve ağız bakımını da desteklemektedir. Ayrıca sağlıklı sindirim, kilo yönetimi, eklem sağlığı, zihinsel sağlık ve enerji gibi faktörlerin de sorunsuz olarak işleyebilmesi adına Petlebi.com’dan yer alan köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Aradığınız tüm mama türlerinin yanı sıra köpeğiniz için gerekli olan ekipmanlar da yine bu platformda mevcuttur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.