Sevgili Köpeğim

Köpeklerde Korku ve Fobiler

Köpeklerde Korkuyu Yenme Yöntemleri Korkularıyla başetmesinde köpeğinize yardımcı olun. Patilerinizle birlikte uygulayabileceğiniz kolay eğitim ve terapi yöntemleriyle köpeğinizi korkularından kurtarın. http://sevgilikopegim.com/2014/10/06/kopeklerde-korku-ve-fobileri-yenmek-icin-ipuclari/

photo credit: thisamericanmouth via photopin cc

Köpeğiniz korktuğu zaman havlayabilir, kendini tehdit altında hissederek tepkisel davranışlar gösterebilir ya da tam tersine kuyruğunu düşürüp bir köşeye sığınmaya çalışabilir. Korktuğu zamanda verdiği tepkiler nedeniyle ona kızmayın. Köpeğinizi korktuğu şeyle yüzleşmeye zorlamayın ve onu cezalandırmayın. Nasıl akrepten ya da gökgürültüsüden korkan bir insanı, korkusu nedeniyle cezalandırmak işe yaramayacaksa ve tam aksine korkunun ve tepkilerin artmasına neden olursa, aynı şey cezalandırılan köpekler içinde geçerlidir.

Korku ve fobi sorununu çözmek için bilimsel temellere dayalı, pozitif yöntemler kullananan hayvan davranışları uzmanlarından yardım alın. Köpeğinizi korktuğu şeye duyarsızlaştırılma tekniklerini kullanın. Duyarsızlaştırma ve karşıt koşullama çalışmaları sırasında ufak pati adımlarıyla ilerleyin. Çalışmalar sırasında sürekli köpeğin tepki eşiğinin altında kalın.

Örneğin gürültü fobisi olan ve elektrikli süpürge gibi gürültülü aletlerden korkan köpeğinizi duyarsızlaştırırken önce elektrik süpürgesini kapalı bir halde tepki göstermeyeceği noktaya yerleştirin. Köpeğiniz ne zaman elektrikli süpürgeye doğru kendiliğinden yaklaşırsa onu ödüllendirin. Süpürgenin etrafında onun bildiği otur, dokun gibi işaretleri çalışın ve böylece süpürgeye değil size odaklanmasını sağlayın. Sevdiği şeyleri süpürgenin etrafına yerleştirin.

Köpeğiniz kapalı halde olan süpürgenin yanında yatacak kadar duyarsızlaştığında bu kez süpürgeyi köpeğinizden uzakta bir başka odaya götürün, kapyı kapatın ve çalıştırın. Süpürgenin çalışma sesi geldiği anda diğer kişi köpekle birlikte süpürge çalıştığı sürece onunla komutları çalışır, oyun oynar. Süpürge kapatıldığı anda oyun biter.

Köpeğinizin beden dilini gözlemleyin ve stres sinyalleri vermediği sürece aşama aşama süpürgeye yaklaşın.  Süpürge çalıştığında ona Kong ve puzzle gibi köpeğinizin zihinsel egzersiz yapmasını sağlayan oyuncaklar verin.

Köpeğiniz korktuğunda havlayarak, hırlayarak tepkisini gösteriyorsa ona havlama diye bağırmak anlamsızdır. Onun yerine köpeğinize korktuğu zaman gelip elinize dokunması, size bakması gibi istediğiniz davranışları öğretin.

Elektrikli süpürge örneğindeki köpeğin havlamak yerine, süpürge çalıştığında direk yatağına gidip kong ve puzzle gibi oyuncakları beklemesi ya da eğitim için hazır yerini alması, istenmeyen davranışın   istenilen davranışla değiştirilmesine örnek gösterilebilir.

Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Kendine güveni olan, stresle baş etme yollarını bilen köpek korkularını daha iyi yönetir. Köpeğinizin zihinsel egzersiz yapmasını sağlamak onun kendine güvenini artırır. Size olan güveni ise tepkisel davranışlar yerine kılavuzluğunuz için size gelmesini sağlar.

Köpeğiniz diğer köpeklerden korkuyorsa, onu korktuğu ve hoşlanmadığı köpekle zorla tanıştırıp, tepkilerini artırmak yerine, sakin kalmasını, yanınıza gelmesini, korktuğu ve tehdit altında olduğunu hissettiği köpekten uzaklaşmasını öğretebilirsiniz.

photo credit: Timmo via photopin cc

Bilimsel araştırmalar bioakustik müziğin korkan köpekleri sakinleştirdiğini ispatlamıştır. Köpek fobilerine karşı özel olarak hazırlanmış müziklerle köpeğinizin daha sakin ve huzurlu hissetmesine yardım edebilirsiniz.

Köpek rahatlatıcı müzikleri çok çeşitli. Ben Jim için Victoria Stilwell’in Gürültü Fobisi Serisini ve youtube üzerinden ücretsiz ulaşılabilen relax.my.dog müziklerini kullandım ve oldukça işe yaradı. Köpeğiniz çok heyecanlandığında ya da meşgul olduğunuzda ve köpeğinizin uyumasını istediğinizde köpek uyku müziklerini de deneyebilirsiniz. Jim ve Çarşı uyku müzikleriyle daha 10 dakika geçmeden sakinleşip, uyuyuyorlar.

Köpek Havai Fişek Fobisi Müziği 

Köpek ve Kediler İçin Sakinleştirici Uyku Müziği 

photo credit: WestonStudioLLC via photopin cc

Rahatlatıcı kokular ve feromonlar köpeğinizin sakinleşmesine yardım eder. Evinize, arabanıza yattığı yere koyacağınız sedir, lavanta kokusu, sizin kokunuzun sinmiş olduğu kıyafetler, evcil hayvan mağazalarında satılan sakinleştirici feromonlar onun kendini güvende hissetmesine yardım eder. Kokular özelikle fobi ve anksiyetesi olan köpeklerde harikalar yaratıyor. Köpekler için özel aromaterapi yağları ve kokuları satılmakla birlikte bunları evde de yapabilirsiniz.

photo credit: bullcitydogs via photopin cc

Masaj köpeklerde stresin düşürülmesinde sakinleştirici etkisiyle son derece önemli.  Masajla mutluluk hormonu olan endorfin artıyor ve köpeğinizin stresten kaynaklı olumsuz duygulardan uzaklaşmasını sağlıyor. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde masajın faydaları sadece stresle sınırlı değil.Kan dolaşımının hızlanmasından, toksinlerin vücuttan atımına kadar pek çok faydası olan masaj aynı zamanda kanser, kas ve kemik problemlerinin tedavilerinde ve psikolojik tedavilerde kullanılıyor.

 

photo credit: Christian Collins via photopin cc

Köpeğinizin kendini güvende hissedeceği, sadece kendine ait bir yeri olmalı. Bu bölge onun güvenli bölgesidir. Dış tehditlerden korunma güdüsüyle köpekler ufak, üstü kapalı alanlarda kendilerini güvende hissederler. Kafes (crate) adı nedeniyle pek çok kişiye itici gelmekte ancak doğru bir şekilde kafes eğitimi verilen köpekler için kafes güvenlik ve huzur demektir.

Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Köpeğinizin korku ve fobileri nörolojik problemler ve  hormonal dengesizlikler gibi fiziksel nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yardım istenmesi gereken kişi veteriner hayvan psikiyatristidir.

Köpeğin korkusu duyarsızlaştırma çalışmalarıyla aşılamayacak seviyedeyse yine veteriner hayvan psikiyatristlerinden sakinleştirici ilaç ve tedaviler konusunda yardım alınması gerekebilir.

Veteriner psikiyatrist görüşü olmadan köpeğinize sakinleştirici ilaç vermeyin.

Exit mobile version