Köpeklerde İshalin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri http://sevgilikopegim.com/2015/02/14/kopeklerde-ishalin-nedenleri-ve-tedavi-yontemleri/

Köpeklerde ishal (diarrhea) yiyecek değişimi gibi çok basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, ciddi bir sağlık sorunundan, enfeksiyondan da kaynaklanabilir. İshal bir hastalık olmaktan ziyade hastalığın ya da miğde bağırsak kanalının düzgün çalışmadığının göstergesidir. Çoğu zaman vücudun sindirilen kötü yiyecekler ya da yiyeceklerden kaynaklı patojenleri dışarı atma yoludur.

Köpeklerde İshale Neden Olan Faktörler

 • Diyette değişim
 • Belli bir yiyeceğe olan reaksiyon
 • Çöp ya da bozulmuş yiyeceklerin tüketilmesi
 • Zehirli bir maddenin ya da toxic bir bitkinin vücuda alınmış olması
 • Oyuncak,blastik poşet gibi yabancı bir maddenin sindirilmiş olması
 • Alerjik reaksiyon
 • Bakteriyel ya da viral enfeskiyon
 • İç parazitler ( rounworms, coccidia, giardia)
 • Bağırsak hastalıkları
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları
 • Sindirim sistemiyle ilgili organlarda kanser ve tümör
 • Bazı ilaçlar
 • Colitis
 • Stress
 • Hemmorhagic gastroenteritis

Köpeğinizi Veterinetre Götürmenizi Gerektiren Uyarı Sinyalleri

Köpeğin dışkısının siyaha yakın koyu renkli olması, dışkıda mukus ya da kan olması miğde veya sindirim sisteminde bir iç kanamayı gösteriyor olabilir. Hiç vakit kaybetmeden veterinere gidilmelidir.

İştah Kaybı, köpeğin enerjisinde dikkat çekici düşüş yine köpeğinizin acil veteriner desteğine ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Köpeğinizin vücudu susuz kalmış olabilir ya da miğde ve sindirim sisteminden kaynaklı problemler yaşıyor olabilir.

İshale ek olarak kusmaya başladıysa, bu köpeğinizin zehirlendiğinin ya da ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Karın ağrısı – Abdominal ağrı sinyalleri göteriyorsa hemen veterinere götürülmelidir. Karın bölgesinde şişlinlik, karna dokunulduğunda inleme ya da karın bölgesine dokulmasından rahatsız olma , solunum hızının artması, köpeğinizin karnının ağrıdığının göstergesidir.

Köpeğin yaşı, sağlık durumu, dışkının miktarı, dokusu ve sıklığına bağlı olarak 24-48 saatten fazla sürüyorsa veterinete gitmekte fayda vardır. Yavru köpekler, yaşlı köpekler,kronik hastalıkları olan köpekler ishalden normal ve sağlıklı bşr köpeğe göre daha fazla etkilenir.

Köpeğiniz ishal olduğunda, mutlaka dışkılama sıklığını ve dışkının özelliğini gözlemleyin. Sizin vereceğiniz bilgiler, veterinerinizin daha hızlı ve daha doğru teşhis koymasına yardım edecektir.

İshal Tedavisi : Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Köpeğiniz ishal nedeniyle su kaybetmekte olduğundan, yapmanız gereken en önemli şey, sürekli temiz su bulundurmak ve köpeğin su içmesini sağlamaktır.

Genel olarak 12-24 saat boyunca köpeğinize yiyecek vermemeniz önerilir. Yiyecek vermek durumundaysanız, çok az miktarda ve sindirimi zor olmayan, yağlı olmayan yiyecekleri tercih ediniz. Köpeğinizin ishali veterinere gitmeyi gerektirecek durumda değilse, hafif ishalse, bol su ile haşlanmış beyaz birinci sulu lapa halinde ılık-soğuk olarak köpeğinize verebilirsiniz. Pirinç içindeki probiotik kültürler, köpeğinizin sindirim sistemini rahatlatır. Köpeğiniz haşlanmış pirinci sade olarak yemiyorsa üstüne yine probiotik açısından zengin olan yoğurt eklenebilir.

İshal durumunda size ishali kesmek için klasik ev receteleri ya da KaoPectate, PeptoBismo, Imodium gibi ilaçlar önerenler çıkacaktır. Benim tavsiyem köpeğinizin neden ishal olduğunu kesin olarak bilmiyorsanız –ancak son 48 saat içinde gözünüzü köpeğinizden ayırmadıysanız ve köpeğinizin olası hastalıklarını anlayacak kadar çok hayvan sağlığı bilginiz yoksa, ishalin nedenini kesin olarak bilme ihtimaliniz düşüktür – asla kulaktan duyma önerilerle doğal tedavi yöntemlerini ya da ilaçları kullanmayınız.

Köpeğinizin ishalini veteriner kontrolü olmadan kulaktan duyma ev reçeteleri ya da ilaçlarla durdurmaya çalışmak, köpeğinizde ishale neden olan asıl sağlık sorununun gözden kaçmasına, köpeğiniz zehirlenme ya da ağır bir enfeksiyon nedeniyle ishalse durumunun daha da ağırlaşmasına, gereksiz yere daha uzun süre ağrı ve acı çekmesine neden olur.

Köpeğinizi Veterinere Götürdüğünüzde

Veteriner köpeğinizin ishaline herhangi bir hastalığın neden olup olmadığını ve köpeğin susuzluk (dehydration) durumunu kontrol eder. Köpeğin dışkı örneği alınarak, dışkıda parazit ya da kan var mı bakılır. Veterinere giderken, köpeğinizin dışkı örneğini götürmek acil durumlarda size zaman kazandırır.  Köpeğe genelde kan testi yapılarak, ishalin olası nedenleri anlaşılmaya çalışılır.

Köpeğin ishal semptomunun tümör, kanser, sindirim sistemi sorunu gibi  ciddi bir hastalık olduğu düşünülürse radyografi ( röntgen ) , ultrasound, endoskopi, biopsi gib testlet yapılır.

İshalin nedenine bağlı olarak tedavi programı uygulanır.

Bazı Köpeklerde İshalin Daha Fazla Görülmesi

Kimi köpek ırkları genetik olarak taşıdıkları hastalıklardan dolayı daha fazla ishal olmaktadır. Örneğin Alman Kurtları diğer köpeklere göre daha fazla ekzokrin pankreas yetmezliği sorunu yaşamaktadır. Yine yavru ve genç köpekler yetişkin köpeklere oranla daha fazla enfeksiyon ve parazitlerden kaynaklı ishal sorunu yaşamaktadır.

İshalin Önlenmesi

Unutmayın,  sağlıklı köpekler bile zaman zaman ishal olur. Ancak köpeğinizin ishal olma riskini azaltabilirsiniz.

 • Köpeğinizin aşılarını düzenli olarak yaptırın.
 • Köpeğinizin parazitlerden korunması için gerekli önlemleri alın.
 • Köpeğinizin çöp tenekelerine ve bozulmuş yiyeceklere ulaşmasını engelleyin.
 • Köpeğinizle dışarıdayken onun sokakta, parkta yerde bulduklarını yemesini ve su birikintilerinden su içmesini engelleyin.
 • Köpeğin içinde bulunduğu çevrede strese neden olan faktörleri minimize edin.
 • Köpeğinizin mamasını değiştirmeye karar verdiğiniz zaman, üç haftalık programla, mamaları önce %75 mevcut maması %25 yeni maması, ardından yarı yarıya , sonra %75 yeni maması %25 eski maması olarak birleştirerek kullanın ve3 haftanın sonunda sadece yeni mamayı vermeye başlayın. Bu süre içinde köpeğinizin dışkısının yoğunluğunu, iştahını kontrol edin.

Patilerinizle sağlıklı günler 🙂 

Yazının Hazırlanmasında Kullanılan Kaynaklar

 • www.vetmed.wsu.edu
 • http://pets.webmd.com
 • http://thebark.com

4 yorum


 1. ben normalde kopege yemek verıyordum şimdi mamaya başladım ama kopegım birden ishal oldu tabı bu mamadan kaynaklanıyor onu anladım ama şidmi ne yapmalıyım…..?


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.