Köpekler Neden Hırlar? http://sevgilikopegim.com/2014/11/16/kopekler-neden-hirlar/

Köpek hırlaması pek çok kişiye oldukça korkutucu gelir. Bunun nedeni köpeğii tehdit olarak algıladıği bir durumda, hırlamaya ve diş göstermeye başladıktan hemen sonraki adımının saldırmak , ısırmak olmasıdır. Ancak köpeklerin hırlama nedeni sadece korku ve tehdit değildir. Çünkü köpekler oyun oynarken, ya da mutluyken de hırlarlar.

Köpeklerin Hırlama Nedenleri

Heyecan ve Mutluluk Hırlamaları

Köpekler oyun oynarken, heyecanın arttığı , adrenalin seviyesinin yükseldiği noktada hırlamaya başlarlar. Köpekler birbirlerinin üstlerine atlayarak, kaçıp, kovalayarak oynadıkları dövüş ya da güreş tarzı oyunlarında heyecanlı mutluluklarını göstermek için hırlarlar, havlarlar. Yine köpeklerle ip çekme tarzı oyunlarda, hırlama sesi oldukça yoğundur.

Kimi köpekler sevilirken, okşanırken hırlama sesi çıkarırlar. Özellikle Rottweiler cinsi mutluluk hırlamasıyla ünldüdür.

Heyecan ve mutluluk halinde hırlama tavrı son derece normaldir. Köpek hırlarken beden dili köpeğin sakin, güvenli, mutlu ve rahat duruşunu sergiler. Eğer köpeğinizin hırlamasının anlamından emin değilseniz, oyunun heyecanından, sevilmenin mutluğundan mı yoksa, köpeğiniz stres altında olduğu için mi hırladığını bilmiyorsanız, oyuna ya da sevmeye bir süre ara verin. Köpeğiniz sakinleştikten sonra tekrar oyuna ya da sevmeye geri dönebilirsiniz.

Saldırı Öncesi Uyarı Hırlamaları

Kendini koruma güdüsü, tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de en kuvvetli güdüdür. Köpek kendini koruma güdüsüyle fiziksel olarak kendini ve yiyeceği, alanı gibi yaşam kaynaklarını korur. Tehdit olarak gördüğü, anlamadığı, emin olmadığı, korktuğu bir durumla karşılaşan, acı ya da ağrı çeken köpek hırlar. Daha önce hiç tasma takmamış bir köpeğe, tasma takmaya çalıştığınızda, ne olduğundan emin olmadığı bir durumla karşı karşıyadır. Hareket kabiliyeti sınırlandırılmış, yakalanmış olma paniğiyle hırlayarak, kendini korumaya çalışır.

Korku

Köpeğiniz korktuğu zaman hırlar. Yabancılardan ya da çocuklardan korkan köpek, korkuya neden olan kişiyi gördüğü zaman hırlar. Beden diliyle bir yandan korktuğunu gösterirken, diğer yandan tehdit olarak algıladığı kişinin yaklaşmaya devam etmesi halinde saldırmaya hazır olduğunu anlatır.

Sahiplenme

Özellikle top ya da yiyecek gibi sahiplenme saplantıları olan köpekler, sahiplendiği objenin bir başka ya da köpek tarafından alınmasını önlemek için hırlar ve diş gösterir. Etli bir kemiği kemirmekte olan köpeğe yaklaşmaya çalıştığınızda, size uzaktan dişlerini göstererek hırlayan köpek, bu benim ve kimseyle paylaşmayacağım demektedir. Sahiplendiği objenin kendisinden zorla alınmaya çalışılması durumunda ısıracağı / kavga edeceği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

Alan Koruması

Köpek kendine ait alanı korumaktadır. Alanına girilmemesini istemektedir. Bu köy arazisi olabileceği gibi, evin bahçesi ya da kendi yatağı olabilir. Köpek hırlayarak köyünü, evini ya da kendine ait alanı korumak için savaşmaya, kavgaya hazır olduğunu ifade etmektedir.

Acı-Ağrı

Yaralanma ya da hastalık durumunda acı çeken köpeğe yardım etmek kolay değildir. Bacağı kanayan bir köpeğin kanamasını durdurmaya çalışırken, yaralı bölgeye dokunduğunuzda, acı ve ağrı duygularını sizinle birleştirir ve dolayısıyla hırlar.

2 yorum


  1. Köpeğim yerde yatarken usulca yanına yaklaşıp okşamaya başlıyorum ve aniden bana dönerek hırlamaya başlıyor ve bu 1-2 haftadır mevcut yanlış birşey mi yapıyorum bilmek isterim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.