Köpek Sahibi Olmadan, Köpek Sevgisini Yaşamak http://sevgilikopegim.com/2014/10/11/kopek-sahibi-olmadan-kopek-sevgisini-yasamak/

Köpeğiniz olsun istiyorsunuz ancak bakıp bakamayacağınızdan emin değilsiniz ya da köpekleri çok seviyorsunuz  ama yaşam koşullarınız köpek bakmaya uygun değil. Bu nedenler, pati dostlarımızın sevgisinden uzak kalmanız anlamına gelmemeli.

Sokaklarda ve barınaklarda yardımınızı bekleyen, binlerce köpek var. Sizin onları görmenizi, duymanızı bekliyorlar. Sokaklarda ve barınaklarda yardımınızı bekleyen köpekler, pet shoplarda, köpek üretim çiftliklerinde satılanlardan farklı değiller. İşte ispatı:

Köpek sahibi olmadan, köpek sevgisine sahip olmanın yolları oldukça kolay. Tek şart sizin istemeniz.

Geçici Yuva Olun

Fotoğraf:Ayşegül Aksu  Molly,sevgi dolu yeni ailesiyle birlikte hala barınakta yaşamak zorunda kalan köpekler için yürüdü.
Fotoğraf:Ayşegül Aksu
Molly,sevgi dolu yeni ailesiyle birlikte hala barınakta yaşamak zorunda kalan köpekler için yürüdü.

Hayvan sever grupların, derneklerin en büyük problemlerinden biri, ihtiyacı olan hayvanlara, yuva arayan hayvanlara, aile bulunana kadar kalacak yer ayarlamak.

Daimi yuvasını arayan ya da tedavi sürecinin bitmesini bekleyen bir hayvana evinizi geçici bir dönem açabilirsiniz. Bu arada bir yandan köpeğin sonsuz sevgisini yaşarken, öte yandan bir köpeğe bakmak için gerekli sevginiz, sabrınız, imkanlarınız var mı anlamış olursunuz.

Köpek sahibi olmak isteyen herkesin, yıllar boyunca sürecek bu sorumluluğu almadan önce yapması gereken ilk şey aslında bir köpeğe geçici ev sahibi olmak. Özellikle de sırf çocuğunuz istiyor diye bir köpek alacaksanız ya da hiç yavru köpek bakmadığınız halde illa yavru köpek istiyorsanız, önce yavru köpeğe geçici aile olun.

Geçici aile olacağınız köpeği bulmak ise son derece kolay.Hayvan derneklerinin ya da gönüllülerinin  Facebook sayfalarında her gün yüzlerce ilan yayınlanıyor. Bu ilanları takip edebilir, en yakın barınak ya da derneğe gidebilir, sokağınızda yardıma ihtiyacı olan köpeklere bakabilirsiniz.

Eğer kendi sokağınızdan bir köpeği almayı düşünüyorsanız,  aldığınız köpeğe yuva bulana kadar bakmak önemli. Sokak köpeklerinin kendi alanlarından alınıp, tekrar geri bırakılmaları onların tekrar alana kabulünü zorlaştırdığı gibi, köpekte ayrılıktan kaynaklı depresyona neden olabilir.

Kimbilir belki geçici ailesi olduğunuz dostunuza aşık olur, ve onu ailenize katmaya karar verebilirsiniz. Biz Jim’i barınak ziyaretinden sahiplendik. İkinci köpek ise hiç aklımızda yoktu. Yaralı halde bulduğumuz çArşı’yı iyileştirip, güzel bir yuva bulmaktı niyetimiz. Ancak çArşı’ya aşık olunca onu bırakamadık.

Koruyuculuğunu Üstlenin

Köpek Sahibi Olmadan, Köpek Sevgisini Yaşamak http://sevgilikopegim.com/2014/10/11/kopek-sahibi-olmadan-kopek-sevgisini-yasamak/
Fotoğraf:Ayşegül Aksu
Sokaktan gelen Chap ve Gypsy geride bıraktığı arkadaşlarının korunmasını istedi.

Yaşam koşullarınız nedeniyle evinize köpek alamıyorsunuz ancak siz ya da çocuğunuz köpek sahibi olmayı çok istiyorsa, yine derneklerde, barınaklardaki, sokaktaki  köpeklerden birinin koruyuculuğunu üstlenebilirsiniz.

Düzenli olarak köpeği ziyaret edip onun sevgi, egzersiz, yiyecek gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Özellikle hasta bir köpeğin koruyuculuğunu üstlenirseniz, onun iyileşme sürecine tanıklık ederek, dünyanın en güzel duygularından birini yaşarsınız.

Sponsor Olun

Fotoğraf:Ayşegül Aksu Baba kızına toplumsal sorumluluk altındaki köpekleri sevmeyi öğretiyor.
Fotoğraf:Ayşegül Aksu
Baba kızına toplumsal sorumluluk altındaki köpekleri sevmeyi öğretiyor.

Köpeklere olan sevginize rağmen, zamanınız ve sağlığınız elvermediği için bir şey yapamıyorsanız, en azından sponsor olun. Hayvansever gönüllülerin hasta hayvanlarının bakımının karşılanması, yiyecek ve konaklama ihtiyaçlarının giderilmesi için her zaman bağışlara ihtiyacı vardır. Siz de para, ilaç, yiyecek gibi destekler sağlayarak, bir canın kurtarılmasının huzurunu ve mutluluğunu tadabilirsiniz.

Gönüllü Olun

Fotoğraf:Ayşegül Aksu  Toplumsal sorumluluk altındaki köpeklerin gönüllü desteklerine ihtiyacı var.
Fotoğraf:Ayşegül Aksu
Toplumsal sorumluluk altındaki köpeklerin gönüllü desteklerine ihtiyacı var.

Hayvan sever derneklerin, grupların, barınakların, sokağınızdaki hayvanların her zaman bir gönüllüye ihtiyacı vardır.

Hayvan sever derneklerde niteliklerinize ve vaktinize uygun bir görev üstlenebilirsiniz. Bu yuva arayan köpeklerin ilanlarını paylaşmak , orman beslemeleri için et suyuna makarna pişirmek , halkla ilişkiler faaliyetlerine katkıda bulunmak, kampanyalar düzenlemek, barınağın bakımını sağlamak olabilir.

Bir işte gönül olduğu sürece, olmayacağın olmadığına inanan biri olarak, hayvanları seviyorsanız, bu sevgiyi yaşamak  ve onlara yardım etmek için mutlaka size uygun bir yol olduğuna inanıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.