Sevgili Köpeğim

Patilere Özel Ev Yapımı Kıtır Bisküvi Tarifleri

photo credit: danbruell via photopin cc

Eğitim Amaçlı Ufak Kıtırlar

Etli – Sebzeli Kıtır

Bu tarifteki malzemeleri köpeğinizin tercihine, mevsime ve evde bulunan malzemelere göre değiştirebilirsiniz.

Malzemeler

Yapılışı

Fotoğraf: Ayşegül Aksu

Öncelikle et pişene kadar kaynatılır. Et  suyu ayrı bir kaba alınır ve soğumaya bırakılır. Kullanılan et kemikliyse, kemikler , tamamiyle ayrılır. Et ve sebzelerçok ince bir şekilde doğranır.

Yumurta ve yoğurt/ süt iyice çırpılır . Soğumuş et suyu ve haşlanmış et eklenir ve karıştırılmaya devam edilir.

Yulaf unu ve tam tahıllı un eklenerek karışımın koyu bir macun kıvamına gelmesi sağlanır. Hamur önceden bitkisel yağla yağlanmış ( ay çiçeği ya da zeytin yağı ) tepsiye kalınlığı 1 santimetreyi geçmeyecek şekilde dökülür ve üstüne bir fırça yardımıyla süt sürülür.  200 F ya da 95C fırında yaklaşık 1  saat 15 dakika piştikten sonra tepsi çıkarılarak hamur ince dikdörtgenler halinde kesilir ve tekrar fırına sürülerek, 45 dakika daha pişirilir.

2 saatin sonunda köpek ödül mamalarımız nihayet pişmiştir. Fırını kapatılır, ödül mamaları 10 saat boyunca fırında kurumaya bırakılır.

10 saatin sonunda tepsiyi fırından çıkartıp, hamurları kestiğiniz yerden mamaları kırarak ufak dikdörtgen parçalara ayırıp, hava almayan koruma kaplarına aktarın.

Bu bisküviler yaklaşık 2 hafta boyunca buzdolabında hava geçirmeyen kaplarda rahatça saklanabilir.

Not: Et ürününü hamura eklemeden önce kullandığınız malzemeye bağlı olarak kemikleri ya da kılçıkları tamamiyle ayırmış olduğunuzdan emin olunuz.

Meyveli – Fıstık Ezmeli Kıtır

******Önemli Güncelleme***********
Son dönemlerde fıstık ezmesi ve diğer yağlı ezmelerin ( fındık ezmesi,kestane püresi ve benzeri ürünlerin) şeker yerine Xylitol kullanmaya başladıklarına dair haberler yayınlanmaktadır.
Özellikle sakızlarda kullanılan Xylitol kedi ve köpeklerde ciddi zehirlenmelere ve ölümlere neden olur. Lütfen sevgili köpeğim blogunda fıstık ezmesinin dahil olduğu tarifleri ve ek besin önerilerini uygularken kullandığınız markanın içeriğinde Xylitol olmamasına dikkat ediniz.

Malzemeler

Not:

Yapılışı

Fotoğraf: Ayşegül Aksu

Meyve, fıstık ezmesi, süt, yoğurt ve yumurta püre kıvamına gelene kadar çırpılır. Püre haline gelen karışıma yulaf unu ve tam tahıllı un eklenir ve yoğrulur.

Hamur önceden bitkisel yağla ( zeytin yağı- ayçiçek yağı ) yağlanmış tepsiye kalınlığı 1 santimetreyi geçmeyecek şekilde dökülür ve üstüne süt sürülür.

200 F ya da 95C fırında yaklaşık 1  saat 15 dakika pişirildikten sonra tepsi çıkarılarak hamur ince dikdörtgenler halinde kesilir ve tekrar fırına sürülerek, 45 dakika daha pişirilir.

2 saatin sonunda köpek ödül mamalarımız nihayet pişmiştir. Fırını kapatılır, ödül mamaları 10 saat boyunca fırında kurumaya bırakılır.

10 saatin sonunda tepsiyi fırından çıkartıp, hamurları kestiğiniz yerden mamaları kırarak ufak dikdörtgen parçalara ayırıp, hava almayan koruma kaplarına aktarın.

Bu bisküviler yaklaşık 2 hafta boyunca buzdolabında hava geçirmeyen kaplarda buzdolabında rahatça saklanabilir.

Özel Zamanlara Özel Şekilli Kıtırlar 

Yorucu günün ardından patilerimizde özel bir ödülü hakediyor. Özel zamanlara özel şekilli bisküviler yapmak son derece kolay.

Eğitim için kullandığım kıtır bisküvilerin hamurunu iki ayrı parçaya ayırıyorum. Böylece aynı tarifle hem eğitim ödül maması, hem de şekilli ödül mamalarını hazırlama şansım oluyor. Şekilli ödül mamalarını hazırlamak için iki ayrı yol var.

1- Krema Sıkma Torbasıyla Şekilli Bisküvi

photo credit: Geoffrey Hancock via photopin cc

Hamur etli sebzeli kıtır ve meyveli kıtır tarifindeki gibi hazırlanır ve blendardan geçirilir. Koyu olması durumunda krema kıvamına gelmesi için üstüne az miktarda su eklenebilir.

Hamuru krema sıkma torbası yardımıyla, yağlanmış tepsiye istediğiniz şekilde dökünüz ve eğitim mamalarında olduğu gibi pişiriniz.

Hangi şekli yapacağınız, tamamiyle sizin yaratıcılığınıza ve yeteneğinize kalmış. Kalpler, kemikler, çiçekler, harfler, rakamlar ne yaratmak isterseniz, hepsi bu yöntemle mümkün. Ayrıca krema torbasıyla şekilli bisküvileri çocuğunuzla birlikte yaparak, tüm ailenin yapım sürecine ortak olmasını sağlayabilirsiniz.

2- Kurabiye Şekillendiricileri Kullanmak ya da Ellerimizle Hamura Şekil Vermek

photo credit: PrincessFroglips via photopin cc

Yukarıdaki tarifte verilen un ve yulaf miktarını artırarak hamuru şekil alacak kıvama gelene kadar yoğrulur.

Marketlerde birbirinden farklı kurabiye şekillendiricileri satılıyor. Bu şekillendiricileri kullanarak ya da elinizle hamura şekil vererek kurabiyeleri hazırlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken tek husus şekillerin ince olması. Şekillerin kalın olması halinde, kurabiyelerin içi yumuşak kalacaktır.

Exit mobile version