Köpeğinize Size Odaklanmasını Öğretin

Köpeğiniz sizi dinlemiyor, siz ondan oturmasını ya da gelmesini istediğinizde yüzünüze bile bakmıyorsa bunun en önemli nedenlerinden biri odak eğitimindeki eksikliktir. 

Odak Eğitimi Nedir? 

Odaklanmak özel olarak bir şeye dikkat etmektir. Odak eğitimi köpeğimizin bize, ondan istenen göreve ya da bir objeye odaklanmasını sağlamaktır. 

Genelde odak eğitiminde, özellikle temel eğitimde en sık kullanılan köpeğimizin bize bakarak, bize odaklanmasını sağlmaktır. Agility gibi sporlarda amaç köpeğin agility platformundaki engellere ve göreve odaklanması amaçlanırken, veterinerde köpeklerin muayene sırasında sabit durması ya da özel bir pozisyonda durması için genelde bir objeye, göreve ya da bize odaklanması sağlanır. 

Biz bugün odak eğitiminde köpeğimizin bize odaklanması konusuna yoğunlaşacağız ve bunun özellikle yürüme dahil olmak üzere temel eğitimde kullanımını ele alacağız. 

Köpeğinizin Size Odaklanmasını Nasıl Sağlarsınız? 

Ailemizin üyesi Jim Düdü ve birlikte çalıştığımız farklı ırk ve yaşlardan patili dostlarımızla birlikte köpeğinizin size odaklanmasını nasıl sağlayacağınıza dair özel bir eğitim videosu hazırladık. 

Bak eğitimi, izle beni eğitimi, kontrol ( check-in ) eğitimi ve temel eğitim amaçlı köpeğin insanına odaklanması eğitiminin öğretiliş şekli aynıdır. İlerleyen aşamalarda kullanım amacına bağlı olarak ufak farklılıklar gösterir. 

Odak eğitiminin günlük kullanımında en sık kullanılan check-in yani kontrol yöntemi. Bu bize gün boyunca köpeğimize gerektiği anlarda gerekli yönlendirmeleri sağlamamıza izin verir. Günlük yürüyüş sırasında, evde ya da parkta günlük aktivitelerimize devam ederken köpeğimizim bize hiç durmadan aralıksız bakmasını değildir.  İstediğimiz köpeğimiz günlük aktivitelerini yerine getirirken yapılan aktiviteye bağlı olarak düzenli aralıklarla bize bakarak, ben buradayım, seni takip ediyorum demesidir. 

Bu alışkanlığı edinen köpekler kendilerini tehlikede hissettikleri zaman havlamak, hırlamak ya da içgüdüsel bir şekilde savaş ya da kaç tepkisine göre hareket etmek yerine, bize bakarak bizim onları yönlendirmemizi beklerler. Liderlik ceza yöntemini kullanan eğitmenlerin iddia ettiği gibi fiziksel üstünlükte değil köpeğimizin bize güvenini sağlayarak,  onun bizim kılavuzluğumuzu istemesini sağlamaktadır. 

Köpeğinizin yaşı, cinsi her ne olursa olsun ve her ne kadar zamandır size yaşıyor olursa olsun, mutlaka ona düzenli olarak size bakmasını öğretin. Patili dostunuz ailenize daha yeni katıldıysa vereceğeniz ilk eğitim bu olmalıdır. 

Köpeğinizi gün boyunca her ne zaman size baksa onu ödüllendirmek aranızda güvene dayalı bir bağ oluşmasını sağlar, ilişkinizi güçlendirir. Köpeğinize verdiğiniz diğer eğitimlerin başarı oranını yükseltir. Unutmayın size bakan ve dikkati size veren köpeğin sizi dinlemeye hazırdır. O anda sizi umursamayan köpeğin sizi dinleme ihtimali ise düşüktür. 

Bu eğitimde başlangıçta her bakış, davranışın başarısına göre en az bir ödül olurken, ilerleyen aşamalarda tıpkı tüm eğitimlerde olduğu gibi ödül ve davranış oranı değişiklik gösterir. 

Sürekli Odaklanmanın Sağlanması

Köpeğinizi ileri düzey eğitim görevlerini yerine getirmek, köpek sporlarında ustalaşmak ya da davranış problemlerinin çözümünde sadece size ya da belli bir objeye sürekli odaklanmasını sağlamak için odak eğitimi çalışmasında bulunuyorsanız, tek yapılması gereken bakma eylemine el işareti ve sözlü işaret eklemek ve bakma süresini aşama aşama uzatmaktır. 

Elinize odaklanarak size bakması için elinizi ya da iki parmağınızı burnunuza götürdüğünüzde köpeğiniz bakar. Bu bakma davranışını klikerla işaretlerseniz. İlerleyen her aşamada elinizi normalde kullanmak istediğiniz açıya doğru yavaş yavaş kaydırırsınız. 

Örneğin köpeğin elinize bakarken aynı zamanda yüzünüze bakabileceği bir noktayı hedef olarak seçebilirsiniz. Yine köpeğinizin yüzünüze değil sadece el hareketine odaklanmasını sağlayabilirsiniz

Çalışma sırasında klikleme anını her seferinde bakış süresini bir kaç saniye uzatacak şekilde ileri kaydırırsınız. Çalışmaları farklı uyaranların olduğu ortamlarda ve farklı aktiviteleri yaparken. kullanırsınız.

Göreve ya da harekete odaklanmada prensipler aynıdır. Bu eğitime dair detayları ve göreve odaklanma konusunu agility (çeviklik)  çalışmaları,  düşük stresle köpeklerin beden manüpülasyonlarına hazırlanmaları konularındaki videolarla ileride detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. 

Köpek eğitimine dair soru ve sorunlarınız yorumlar bölümünde bize yazın. Sorularınıza en kısa zamanda cevap vermeye çalışacağız. 

Köpeğinizle yaptığınız çalışmaları sosyal medyada bizimle paylaşın ve Sevgili Köpeğimdeki gelişmeleri kaçırmamak için bloğumuzu ve Youtube kanalımızı takip etmeyi unutmayın. 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.