Site icon Sevgili Köpeğim

Köpek Maması Alırken Dikkat! Köpeğinizi Zehirliyor Olabilirsiniz

photo credit: Brian E. Ford via photopin cc

Türkiye’de satılan köpek mamalarına dair düzenli bir denetim olmadığından, köpek mamalarından kaynaklı sorunlara dair herhangi bir inceleme, istatistik bulunmamakta. Bu yazıda daha çok Amerika ve Kanada kaynaklı bilgiler yer almakla birlikte, Türkiye’de satılan markalar ile bu ülkelerde satılan markalar aynı.

Köpek maması almadan önce, lütfen toplatılan mamaların listesine bakmayı ihmal etmetin.  

2014 yılında sadece Amerika’da FDA ( Yiyecek ve İlaç Yönetimi) tarafından  hayvan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle toplatılan köpek mamaları listesi korkutucu gerçeği ortaya koyuyor. Üstelik listede geçen yıl Amerika’da yaklaşık 1000 köpeğin zehirlenerek ölümüne neden olan Çin üretimi köpek ödülleri yer almıyor. Evet, köpeklerimiz sağlıksız koşullarda üretilen köpek mamaları nedeniyle risk altında.

Köpek mamalarında kullanılan sentetik gıda koruyucuları ve sunni gıda renklendiricileri köpeklerin sağlığına ciddi zararlar vermektedir. . Köpek mamalarında kullanılan sentetik gıda koruyucuları listesi dog food advisor web sayfasından alınmıştır.

Sentetik kimyasallar

Propylene glycol -FDA tarafından Amerika’da üretimi yapılan köpek mamalarında kullanımı yasaklanan Propylene glycol, kan zehirlenmesine neden olmakta. Bu maddenin diğer en yaygın kullanım alanı otomobil antifrizi .

Ethoxyquin- Karaciğer ve kanla ilgili sağlık sorunlarına neden olabilir. Ethoxyquin böcek öldürücülerde ve lastiğin sertleştirilmesinde kullanılan bir madde.

Propyl gallate

Butylated hydroxyanisole (BHA) ve Butylated hydroxytoluene (BHT) – Dünya Sağlık Örgütü BHA ve BHT maddelerini potansiyel kansorojen maddeler olarak nitelemiştir.

Köpek maması veya ödülü alırken dikkat etmeniz gerekenler

 Hazır Köpek Mamalarına  Alternatif

Hazır mamalara alternatif olarak köpek mamalarını evde tercihinize göre çiğ ya da pişmiş olarak hazırlayabilirsiniz. Bu yöntem hem daha ucuza mal olacak hem de köpeğinizin daha doğal ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardım edecektir.

Köpek mamasını kendiniz hazırlamaya karar verirseniz, hazırladığınız mamanın köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna uygun olmasına dikkat edin.

Hazır Köpek Ödül Mamalarına Alternatif

Köpek ödül bisküvilerinde- mamalarında amaç temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade, köpeğinizi sağlıklı ürünlerle ödüllendirmek olduğu için, evde yapımı kolay tarifleri deneyin.


Exit mobile version