Köpek Maması Alırken Dikkat! Köpeğinizi Zehirliyor Olabilirsiniz

Türkiye’de satılan köpek mamalarına dair düzenli bir denetim olmadığından, köpek mamalarından kaynaklı sorunlara dair herhangi bir inceleme, istatistik bulunmamakta. Bu yazıda daha çok Amerika ve Kanada kaynaklı bilgiler yer almakla birlikte, Türkiye’de satılan markalar ile bu ülkelerde satılan markalar aynı.

Köpek maması almadan önce, lütfen toplatılan mamaların listesine bakmayı ihmal etmetin.  

2014 yılında sadece Amerika’da FDA ( Yiyecek ve İlaç Yönetimi) tarafından  hayvan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle toplatılan köpek mamaları listesi korkutucu gerçeği ortaya koyuyor. Üstelik listede geçen yıl Amerika’da yaklaşık 1000 köpeğin zehirlenerek ölümüne neden olan Çin üretimi köpek ödülleri yer almıyor. Evet, köpeklerimiz sağlıksız koşullarda üretilen köpek mamaları nedeniyle risk altında.

Köpek mamalarında kullanılan sentetik gıda koruyucuları ve sunni gıda renklendiricileri köpeklerin sağlığına ciddi zararlar vermektedir. . Köpek mamalarında kullanılan sentetik gıda koruyucuları listesi dog food advisor web sayfasından alınmıştır.

Sentetik kimyasallar

Propylene glycol -FDA tarafından Amerika’da üretimi yapılan köpek mamalarında kullanımı yasaklanan Propylene glycol, kan zehirlenmesine neden olmakta. Bu maddenin diğer en yaygın kullanım alanı otomobil antifrizi .

Ethoxyquin- Karaciğer ve kanla ilgili sağlık sorunlarına neden olabilir. Ethoxyquin böcek öldürücülerde ve lastiğin sertleştirilmesinde kullanılan bir madde.

Propyl gallate

Butylated hydroxyanisole (BHA) ve Butylated hydroxytoluene (BHT) – Dünya Sağlık Örgütü BHA ve BHT maddelerini potansiyel kansorojen maddeler olarak nitelemiştir.

Köpek maması veya ödülü alırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Köpeğinizin cinsine, yaşına, aktivite seviyesine ve sağlık durumuna dikkat ederek mama seçin. Bunları bilmeden size ürün önerenleri dikkate almayın.
  • İçeriği sağlıklı köpek beslemesine uygun olmayan mamaları kullanmayınız.  Birinci malzemesi et olmayan mamaları, birinci malzeme olarak et yerine et  ürünleri yazan mamalardan uzak durun.  İçeriğinde kimyasallar bulunan mamaları almayınız.
  • Kuru ya da yaş köpek maması almaya karar verdiğinizde Çin üretimi markalardan, süper marketlerde satılan ucuz markalardan uzak durun. Bu ucuz markaların büyük bölümü Amerikan ya da Avrupa markaları olsa bile, üretimi Çin, Meksika, Tayvan gibi ülkelerde gerçekleştiriyorlar. Çin başta olmak üzere bu ülkelerde üretilen köpek mamaları sağlıksız koşullarda üretilmekteler ve evcil hayvanların hastalanmasına hatta ölümüne neden olmaktalar.
  • Reviews.com tarafından yapılan araştırmanın sonunda sağlıklı köpek beslenmesine uygun olan ve olmayan mamaların listesi yayınlanmıştır.
  • Yine pet sahipleri tarafından yaptırılan bağımsız labrotuvar testi sonuçları size hangi mamaları alabileceğiniz ve hangi mamaları almamanız konusunda yardım edecektir.
  • Premium sınıfına giren mamalardan almaya çalışın.
  • Köpek mamalarının etiketlerini mutlaka okuyun. Mümkün olduğunca sunni renklendirici, sentetik gıda koruyucusu içeren mamaları almayın. Alacağınız köpek maması gıda koruyucusu içeriyorsa, bunun en azından doğal gıda koruyucuları olmasına dikkat edin. Doğal gıda koruyucuları sentetik gıda koruyucularına nazaran biraz daha sağlıklı.
  • Toplatılan mamalar listemizi ve mamalar konusundaki haberlerimizi düzenli olarak kontrol edin ve sağlıksız olduğu gerekçesiyle toplatılan markaları almamaya çalışın. Hazır mamayı tercih ediyorsanız ve ucuz oldukları için bu markalardan birini almak zorundaysanız, lot numaralarını kontrol edin ve mamanın toplatılan lottan olmadığına emin olun.
  •  Doğal içerikli köpek ödül mamalarından alın. Bütçeniz premium köpek ödül mamasına yeterli değilse, onun sağlığına zarar verecek ucuz ödüller yerine, ödül mamasını evde yapın.

 Hazır Köpek Mamalarına  Alternatif

Hazır mamalara alternatif olarak köpek mamalarını evde tercihinize göre çiğ ya da pişmiş olarak hazırlayabilirsiniz. Bu yöntem hem daha ucuza mal olacak hem de köpeğinizin daha doğal ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine yardım edecektir.

Köpek mamasını kendiniz hazırlamaya karar verirseniz, hazırladığınız mamanın köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna uygun olmasına dikkat edin.

Hazır Köpek Ödül Mamalarına Alternatif

Köpek ödül bisküvilerinde- mamalarında amaç temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade, köpeğinizi sağlıklı ürünlerle ödüllendirmek olduğu için, evde yapımı kolay tarifleri deneyin.			

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.