Site icon Sevgili Köpeğim

Köpek Mamalarının Ardındaki Korkutucu Gerçek!

Köpek Mamalarının Ardındaki Korkutucu Gerçek! http://sevgilikopegim.com/2015/06/21/kopek-mamalarinin-ardindaki-korkutucu-gercek/

Fotoğraf : pixabay.com

Neredeyse her gün köpek maması nedeniyle yaşamını kaybeden ya da hastalanan köpeklere rastlıyoruz. Sağlıksız koşullarda üretildiği için virüs bulaşan, metal parçaları karışan mamalar Amerika, Kanada, İngiltere gibi belli ülkelerde şikayet üzerine incelenerek toplatılıyor. Ancak Türkiye gibi pek çok ülkede firma geri çekme kararı almadığı sürece uygulanmıyor.

Köpek mamalarına dair sorunlar bu kadarla bitmiyor. Denetimlerin yapıldığı ülkelerde bile bu sadece herhangi bir virüs ya da madde karışıp karışmadığına bakmakla sınırlı kalıyor. Mamaların içeriğinde kullanılabilecek malzemelere ve kullanılması gereken miktarlara dair bir sınırlandırma yok.
Bu yıl başında, Morgan&Morgan hukuk firması, 3000’den fazla pet sahibi adına Purina aleyhine dava açtı. Beneful köpek maması formülünde kullanılan malzemelerin köpeklerde böbrek yetmezliği başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olduğunu savunan savunan Morgan&Morgan hukuk firması böylece içerik konusunu gündeme taşıdı. ne yazık ki davalara şikayetlere ve köpeklerin yaşadığı sağlık problemlerine rağmen Beneful marka mamalar hala marketlerde satılmaya devam ediliyor.

İşte bu noktada Reviews.com. köpek mamalarının içeriklerine dair bir araştırma başlattı. Bir taraftan uzmanlar köpek mamalarının formüllerini değerlendirirken diğer taraftan yapılan anketle pet sahiplerinin köpeklerine verdikleri mama hakkında ne kadar bilgili oldukları ölçüldü.

Reviews.com. internet sayfasında araştırmaya başlama nedenleri hakkında şu açıklamayı yaptı.

Köpek sahiplerinin %70’i , köpeklerine verdikleri mamanının içeriğini bilmiyorlar, buna Purina davasının merkezinde olan içerik dahil. Sadece bu da değil, şu anda her zamankinden daha çok marka var ve pek çok pet sahibi bunlar hakkında çok az şey biliyor. Hepsi “premium” ve “tam doğal” olduklarını iddia ediyorlar, ancak bu iddiaların büyük bölümü göz boyayan pazarlama dalavereleri ve sahte reklam.

Veteriner Marc Abraham bu konuya dahil olarak “ Kişisel olarak bugün ortada çok fazla tercihin olduğuna inanıyorum. Bu, köpek sahipleri böylesine önemli bir seçimi yaparken üzerlerinde inanılmaz baskı yaratıyor. “

Biz bu kararın önemini aklımızda tutarak, köpek mamaları hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için yola çıktık.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Reviews.com. araştırmanın nasıl yapıldığı, araştırmacıların nasıl seçildiği konusunda şu bilgiyi verdi:
7 araştırmacı, 20 katılımcı uzman, 1400 saat çalışma, 300 köpek sahibiyle görüşme ve 72 makale ve çalışmanın incelenmesi sonucu araştırma ortaya çıktı.

Mamaların Değerlendirilmesi

Araştırmanın sonunda sadece 26 markadan, 121 köpek maması formülü sağlık ve güvenlik açısından tatmin edici bulundu ve köpek beslenmesinde kullanılabilecek mamalar listesine girdi.

Reviews.com. ürünleri eleme aşamasındaki kriterleri şöyle belirledi.

Köpek Beslenmesine Uygun Bulunmayan Mamalar

Köpek mamalarının içeriğini değerlendiren uzmanlar,  21  markanın içeriğinin köpek beslenmesine uygun olmadığına karar verdi. Listelerin içinde henüz Türkiye’de satılmayan mamalarda var.  Ancak her gün yeni bir markanın Türk marketine giriyor olması  ve farklı yollardan yurtdışından mama alan pek çok kişi bulunması nedeniyle tüm listeyi yayınlayacağım.

Sağlıksız koşullarda üretim, kalitesiz ve sağlıksız malzeme kullanımı,  FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) gibi kurumlar tarafından sağlığa zararlı bulunduğu için çok sayıda toplatma kararı alınmış markalar hangileri? Müşteri şikayetlerinin çok olduğu, gerçek olmayan bilgilerle ürünlerini sunan markaların tam listesi … . Bu listeye göz atmakta fayda var.

Bu Mamalara Dikkat!

Gerek içerik ve üretim koşulları gerekse müşterilerin tecrübelerine dair yeterince bilgi bulunmayan bu nedenle köpek beslemesinde kullanılabilir mamalar listesine giremeyen mamalar grubu için ise benim tavsiyem, farklı kaynaklardan bu mamalara dair daha fazla bilgi edinmeniz.

Yeterli Bilgi Toplanamadığı İçin Tavsiye Edilen Mamalar Listesine Girmeyen Markalar 

Köpeğinizi Sağlıkla Besleyebileceğiniz 26 Marka

Uzmanların 1400 saatlik çalışmasının sonunda köpek beslenmesinde kullanılabilir kakarı verilen 26 marka. Türkiye’de Purina gibi ucuz ve sağlıksız markaların büyük bölümünü bulmak mümkünken, ne yazık ki sağlıklı mamalar grubundan Acana, Orijen gibi bir kaç markanın dışındaki ürünlere ulaşmak mümkün değil. Umut ediyorum bir gün Türkiye’de daha sağlıklı mamalar satılmaya başlanır.

İçerik, hijyen, sağlık ve kalite standartlarıyla köpeğinizi güvenle besleyebileceğiniz markalar.

Tavsiye edilen 26 markanın ürünlerinden ise sadece 121 tanesi köpek beslemesinde kullanılabilir onayı aldı. Mamaların içerikleri üretim yerleri ve fiyatlarına dair detaylı bilgilerin verildiği listeyi çok uzun olması nedeniyle şu anda burada yayınlayamıyorum. Ancak fırsat buldukça köpek maması değerlendirmeleriyle birlikte sizlere detaylı bilgi vermeye devam edeceğim. Bu arada listenin tamamını araştırmayı yapan reviews.com sitesinden bulabilirsiniz.

Sevgili Köpeğim Ailesinden Hazır Köpek Mamalarına Dair Notlar 🙂

Bize en çok sorulan soru, hangi köpek mamasını kullandığımız, marka olarak ne önerdiğimiz.

Fotoğraf : pixabay.com

Kanada firması olanChampion Pet Foods şirketi tarafından üretilen, Türkiye’de de satışı yapılan Acana ve Orijen köpek mamaları favorilerimiz arasında yer alıyor. Ana malzemesinin et olması, protein ve lifler açısından zengin olması,toplatılma skandallarında adının bugüne kadar sadece bir iki defa geçmesi ve firmanının bu durumdaki sorumlu tavrı bizden artı puan aldı.

Orijen mamalarının mama seçme sistemi yine beğendiğim özellikleri arasında. Linke tıklayıp köpeğinizin veya kedinizin özelliklerine dair kısa bir kaç soruyu cevaplayarak onun için en uygun olan ürünü bulmanıza yardım ediyor.

Kanada’nın köpek mamaları dahil olmak üzere yiyecek ve ilaç sektöründeki üretimlere dair katı kuralları ve titiz tavrı ayrıca Kanada üretimi mamalara daha çok güvenmemi sağlıyor.

Pahalı olması dezvantaj olmakla birlikte ana malzemesi et olan tahılsız mamalarda kullanacağınız miktar normalde ucuz mamalarda kullanacağınız miktardan çok daha az. Purina gibi bir mamadan günde iki kap veriyorsanız , kaliteli bir mamada bu miktar bir kaba inmekte. Ucuz mamalarla, hem köpeğiniz sağlığından olacak hem de gelecekte  veterinerde harcayacağınız miktar düşünüldüğünde, size pahalı bir mamadan çok daha pahalıya gelecektir.

Sağlıklı bir mama köpeğinizin sadece fiziksel değil zihinsel ve psikolojik sağlığını da korur. Sağlıklı beslenen köpeklerin çok daha dengeli. mutlu olduğu, konsantrasyonu ve öğrenme yeteneklerinin yükseldiği bilinmekte.

Bu listedeki mamalar için bütçeniz yeterli değilse mama seçiminde belli kriterlere dikkat ederek mümkün olan en kaliteli mamayı seçin. Köpek maması veya ödülü alırken dikkat etmeniz gerekenler konusundaki yazım ve sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle toplatılan mamaların listesi size yardımcı olabilir.

Ayrıca  dog food advisor sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Sayfada mamaların 5 yıldız, 4 yıldız, 3 yıldız olarak değerlendirildiğini göreceksiniz. Mümkün olduğunca 4 yıldızlı mamalardan daha düşük kalitede mama kullanmamaya çalışın.

Türkiye’de üretilen mamalar yine en çok karşılaştığımız sorular arasında yer alıyor. 

Ben hala Türkiye’de yaşarken köpek maması ve ödül kemiği gibi köpeklerin beslenmesine dair üretim başlamıştı. O günlerde üretim tesislerini ziyaret eden arkadaşım gördüklerine inanamamıştı. Bizde genelde bir tesis açıldığında en azından üç gün temiz kalır, özenli iş yapılır sonra bozulur. Ancak burası daha o zamanlarda bile arkadaşımı şok etmeyi başarmıştı.

Böylesi bir anlatıya şahit olmasaydım bile Türkiye’de üretilen bir köpek mamasını almadan önce iki kere düşünürdüm. İnsanların tükettiği yiyeceklere dair bile skandallar bitmezken, kötü koşullarda üretilen insan yiyeceklerine yönelik bile düzenli bir denetim yokken, hala sistem kurallardan çok yan cebe atmalarla ve eş, dost, tanıdıklarla yürürken ben köpeklerimi Türkiye’de üretilen bir mamayla beslemem.  Ne yazık ki ülke olarak hala çok yolumuz var.

Köpek beslemesinde bize göre nelerin sağlıklı olduğu bir başka tartışma konumuz. 

Çiğ Besleme: Yeterince paranız, yapabilecek bilginiz ve vaktiniz varsa çiğ besleme en sağlıklısı. Ancak burada besin değerlerinin dengeli olmasına dikkat etmek çok önemli. Protein, yağ, karbonhidrat miktarlarını ayarlamak,  doğru oranda  vitamin ve mineralleri eklemek, çok kolay değil.  Çiğ beslemede en çok yapılan yanlış, sadece çiğ et vermenin yeterli olduğuna inanmak.

Köpek mamaları konusunda elimden geldiğince okumama ve araştırmama rağmen açıkçası ben henüz kendi köpeklerim için çiğ besleme yapabilecek bilgi seviyesine ulaşmadım. Çiğ besleme yapmak istiyorsanız lütfen önce konuyla ilgili araştırma yapın ve köpeğinizin cinsine yaşına aktivitelerine uygun doğru formülü geliştirebilecek bilgiye sahip olun. Çiğ beslemeye ancak ondan sonra başlayın.

Yurtdışında markaların çiğ mamaları var ve size bunları dondurulmuş olarak ulaştırabiliyorlar. Ancak bu firmaların Türkiye’de çalıştıklarını zannetmiyorum. Türk firmalar hakkındaysa görüşüm belli.

Dondurulmuş Mamalar ve Islak ( Konserve Mamalar) :Kaliteli bir dondurulmuş mama ya da kaliteli ıslak mama ikinci tercimiz. Bu mamaların nem oranı yüksek, sindirimi daha kolay ve böbrekler için daha sağlıklı. Tabii kuru mamalar kadar çok işlenmemiş olması ve doğal olması bu mamaları benim tercihim yapar. Bu mamaların en büyük dezavantajı fiyatı oluyor.

Kurutulmuş Mamalar: Organik malzemelerin kurutularak paketlendiği mamalar. Bu grup hakkında yeterince bilgim yok. Ancak malzemeler işlenmediği ve sadece kurutma yoluna gidildiği için kuru mamadan daha sağlıklı olabilir. Bu grup hakkında gelecekte daha çok bilgi edinirsem sizlerle paylaşacağım.

Kuru Mamalar:  Köpek beslemesinde onların sağlığı ya da damak zevkinden öte insanlar için pratik oluşu, kolay saklanmasi ve daha ucuz olması nedeniyle pet sahiplerinin büyük bölümü kuru mama kullanmaktalar.

Bende bütçemi düşünmek zorunda olduğumdan kuru mama kullanan gruptayım. Bütçeme uygun en kaliteli mamayı seçmeye çalışırken, aynı zamanda  köpeğimin beslenmesini mümkün olduğunca çiğ et ve et ürünleriyle, sebze ve meyvelerle, köpeklere faydalı diğer yiyeceklerle, konserve mamalarla ya da kendi yaptığım pati yemekleriyle zenginleştirmeye ve daha sağlıklı bir hale getirmeye çalışıyorum.

Sevgili Köpeğim ailesindeki gelişmeleri kaçırmamak için bizi takip edin ve yeni Facebook sayfamızı beğenin. 

Hepinize bol patili mutlu günler 🙂 

Fotoğraf : pixabay.com

Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar: reviews.com, iHeartDogs.com

Exit mobile version