Site icon Sevgili Köpeğim

Köpeklerin Evreni İşgal Planı ve Darth Vader

Köpeklerin Evreni İşgal Planı ve Darth Vader Köpek eğitiminde disiplin ve ceza yöntemini kullananların en büyük korkusu köpeklerin gizli planlarıdır. Onlara göre her şey köpeğinizin liderliği ele almasıyla başlar. Ardından köpeğinizin içindeki “Darth Vader” uyanır! Disiplin ve ceza yöntemi köpeğinizin fiziksel ve psikolojik sağlığına zarar verir. http://sevgilikopegim.com/2014/10/15/kopek-egitiminde-disiplin-ceza-yontemi-ve-kopeklerin-evreni-isgal-plani/#prettyPhoto

photo credit: Dunechaser via photopin cc

Disiplin ve ceza yöntemi,  köpek eğitim tekniklerinin en eskilerinden. Köpeğiniz tasmayı çekerek, hızla önden yürüdüğünde, köpeğinizin sizi domine etmeye çalıştığını söyler size.

photo credit: http://www.petsadviser.com via photopin cc

Pati dostunuzun normal köpek hızıyla yürüyor olmasının , onun henüz gevşek tasma yürümeyi öğrenmemiş olmasından, doğasından, ilginç bir koku yakalamış olmasından kaynaklanıyor olma ihtimali yoktur. Herkesi ve herşeyi domine ederek, sizin lideriniz olmaya çalışan, dünyayı hatta evreni ele geçirmeye, yönetmeye çalışan bir köpek vardır karşınızda.

Onlara göre yapmanız gereken, hemen köpeğinizin tasmasını hızla çekmektir, tekme atmaktır , kararlı bir sesle uyarmaktır. Tekme yerine lezzetli bir ödül kullanmanız, köpeğinizin korktuğu için değil, mutlu olduğu için yanınızda yürüyor olması felakettir.

Pozitif eğitimcileri rüşvetçiler olarak tanımlayan bu grup için, ödülün her türü rüşvettir. Sevgi, övgü, ödül maması, oyuncak farketmez. Her köpeğin içinde uyanmaya hazır bir Darth Vader vardır. Hemen ödüllerin karanlık yüzüne dikkat çekerler, Ne de olsa ödüllerle güçlenen Darth Vader,her an liderlik alanını genişletmeye çalışabilir.

Cesar Millan’ın “Köpeklere Fısıldayan Adam şovu nedeniyle pek çok kişinin aşina olduğu tekniğin neden olduğu zararlar, Millan’ın ününü geçmiştir.

Bizden Duymuş Olmayın Ama Köpekler Kurt Değil!

Disiplin ceza anlayışı bugün artık geçerliliğini yitiren sürü anlayışını esas alıyor. Köpeklerin ataları kurtlar gibi sürü anlayışıyla hareket ettiği tezinden yola çıkan bu anlayış, kurtlarda sürü lideri olma, hiyerarşiye uymayanı cezalandırma anlayışını kopyalıyor.

Disiplin-ceza eğitimi, Pavlov’un şartlı koşullandırma tekniklerinden, olumsuz koşullandırmayı her fırsatta kullanmaktan hiç çekinmiyor. Bunun için boğma tasması kullanmak, tasmayı çekiştirerek köpeği uyarmak, karın bölgesine tekme atmak, boyun bölgesinden tutarak köpeği yere yatırmak doğal eğitim tekniği olarak görülüyor.

Neden Disiplin-Ceza Yöntemine “HAYIR”

Sevginin Korkudan Daha Güçlü Olduğuna İnandığımız İçin Disiplin ve Ceza Yöntemine HAYIR!  
photo credit: Patrick Haney via photopin cc
Exit mobile version