Köpeğinizi Yalnızlık Endişesinden Kurtarmak İçin 7 Adım http://sevgilikopegim.com/2015/02/26/kopeginizi-yalnizlik-endisesinden-kurtarmak-icin-7-adim/

Eğitim ve terapi tekniklerinden bahsetmeden önce geçen yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü yalnızlık endişesi teşhisi öyle kolay konular bir sorun değildir. Köpeğinizin yalnızlık endişesi problemini çözmek istiyorsanız, yapılması gereken ilk şey teşhisin doğru koyulduğundan emin olmak. Bknz: Yalnız Köpeğin Her Yaramazlığı Yalnızlık Endişesi Değildir !

1. Siz ve Köpeğiniz İçin Gerekli Davranış Değişiklikleri

Evden Ayrılma Uyaranlarına Karşı Duyarsızlaştırma

Yalnızlık endişesi yaşayan köpeklerin büyük bölümü insanlarının evden çıkacaklarını anladıkları anda stres sinyalleri göstermeye başlamaktalar. Evden ayrılma uyaranlarına karşı duyarsızlaştırma, yalnızlık endişesi yaşayan köpeğin kalıplaşmış yalnız kalma korkusunu ve davranışını değiştirmeyi hedefler.

Köpeğiniz siz daha dışarı çıkmak için giyinirken, paltonuzu elinize aldığınızda, anahtarınızla birlikte kapıya doğru yürümeye başladığınızda, evde yalnız kalacağını, terkedileceğini biliyor. Bu hareketlerin hepsi onun için yalnızlık endişesinin tetikleyicileridir.

 Çalışma 1. Evden çıkacakmış gibi tüm hazırlıklarınızı yapın, kapıyı açın, köpeğinize özel bir ilgi göstermeden dışarı çıkın. Kapıyı kapatır kapatmaz, tekrar açın ve içeri girin. Sanki hiç dışarı çıkmamış gibi, köpeğinize özel ilgi göstermeden gidin ve gün içinde ne yapıyorsanız onu yapmaya devam edin. Köpeğiniz sakin bir şekilde oturmaya ve kendi halinde bir şeylerle ilgilenmeye başladığında onu sevebilirsiniz. Bu alıştırmayı bir kaç defa tekrarlayın.

Çalışma 2. Evden çıkacakmış gibi tüm hazırlıklarınızı yapın, kapıyı kapatın , dışarı çıkın , bu kez köpeğinizin havlamasına ya da ağlamasına fırsat vermeyecek şekilde 1 dakika dışarıda bekleyin ve tekrar içeri girin. Eğer köpeğiniz bu sırada havlıyor ya da ağlıyorsa, o havlamasını kesene kadar bekleyin, havlamanın bittiği anı işaretleyin ve  o anda eve dönün.

Çalışma 3. Köpeğinizin havlamadan ve ağlamadan bekleme limitine göre her seferinde süreyi bir – iki dakika uzatarak ondan ayrılın. Önemli olan köpeğinizin havlamasına fırsat vermeden geri dönmeniz.

1 günlük çalışmanın sonunda köpeğin durumuna göre 10 dakika – 30 dakika arasında yalnız kalmayı öğrenmiş olacaktır. Düzenli çalışmayla ve yine köpeğinizin durumuna göre 1-2 haftalık sürecin sonunda köpeğiniz 3-6 saat boyunca yalnız kalabilecek duruma gelmiştir.

Duyarsızlaştırma Eğitimi Sırasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Hızlı ve kalıcı sonuç için eğitimi egzersiz , müzik/ ses terapi ve aroma terapiyle destekleyin.
 • Köpeğinizin yalnızlık endişesi davranışını değiştirme amacını taşıdığınız bu eğitim döneminde davranış değişikliği tam olarak sağlanana kadar onu eğitim amaçlı süreler haricinde yalnız bırakmayın. Eğer yalnız yaşıyorsanız ve çalışıyorsanız, bu süre için izin almanızı ya da evde onuna kalacak bir köpek bakıcısı bulundurmanızı tavsiye ederim.
 • Köpekle aynı evi paylaşan başka kişiler varsa, eğitim programını evdeki tüm bireyler öğrenmeli ve herkes bu kurallar çerçevesinde davranmalı .
 • Köpekle selamlaşma ve veda kurallarını ev üyelerinin dışında, eve gelecek misafirlere önceden bildirerek, onlarında selamlaşma ve veda kurallarına uymaları eğitimin sağlam temellere oturmasını sağlar.
 • Eğitim tamamlandıktan ve köpek yalnız kalmaya başladıktan sonra, tatil ya da herhangi bir nedenle köpeğinizden uzun süre ayrı kalmışsanız, duyarsızlaştırma çalışmalarını tekrar yapmanız gerekebilir.

Uzun Vedalara ve Coşkulu Karşılaşmalara Son Verin

Köpeklerimize veda etmeden evden ayrılmaktan asla hoşlanmayız. Eve geldiğimizde köpeğimizin sevinç gösterileriyle karşılanmak ve onun mutluluğuyla coşmaktan daha güzel başka şey yoktur bizler için. Ancak  çalışmamızın başarılı olmasını istiyorsak, uymamız gereken belli kuralarlar var. Bunlardan ilki ve en önemlisi evden ayrılırken, özel veda törenlerinde bulunmamak ve eve geldiğimizde, köpeğimiz tam anlamıyla sakinleşene kadar onunla ilgilenmemek. Sakinleşip oturduktan sonra, gün boyunca ayrı kaldığınız köpeğinizle özlem giderebilirsiniz. Bu tavır köpeğinizin yalnızlık endişesi probleminin çözümüne katkıda bulunmasının yanı sıra ona kendini kontrol etmeyi, eve gelen misafirleri onların üstüne atlamadan, zıplamadan , düzgün bir şekilde oturarak karşılamasını öğretir.

Birlikte Uyumaya Son Vermek Gerekebilir

Köpeğinizle evde olduğunuz her anı birlikte geçirmek istediğinizi biliyorum. Çünkü bende sizlerden biriyim. Normal, kendine güvenli ve kendi başına vakit geçirmeyi başarabilen, yatağı kendi koruma alanı etmeyen bir köpeğin insanıyla uyumasında hiç bir sıkıntı yoktur. Ancak yalnızlık anksiyetesi olan bir köpeğin en büyük sorunu, sizden bağımsız hareket etmeyi ve kendine yetmeyi bilmemesidir. Belli durumlarda birlikte uyuma rutinine son vermek gerekebilir.

Köpeğiniz onu yatak odasına ve yatağa almadığınız ilk bir kaç gün havlayabilir, ağlayabilir, ancak bir kaç gün içinde duruma alışacaktır. Siz evdeyken tek başına vakit geçirmeyi başarabilen bir köpeğin, sizden ayrı kaldığı zamanlarda da tek başına vakit geçirmeye başlaması daha kolay olur.

1-Rahatlama Objeleri Yaratın

Köpeğinize kendini tehlikede ya da stres altında hissettiği zamanlarda rahatlamasını sağlayacak bir obje ve alan yaratın. Köpeğinize evde strese girdiğinde sizin kokunuzun olduğu bir battaniyenin , pijamanın üstüne yatmasını, favori çiğneme oyuncağıyla oynamasını öğretebilirsiniz. Kokunuzun olduğu obje aynı zamanda aroma terapi işlevi görürken, Kong ve çiğneme objesi ise egzersizin yanı sıra köpeğinizin çiğneme işlemiyle stresini atmasını ve eşyalardan uzak durmasını sağlar.

 

2. Fiziksel ve Zihinsel Egzersiz

Köpeğinizi Yalnızlık Endişesinden Kurtarmak İçin 7 Adım http://sevgilikopegim.com/2015/02/26/kopeginizi-yalnizlik-endisesinden-kurtarmak-icin-7-adim/
Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Egzersiz köpeğinizin fizyolojik ve psikolojik sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Fiziksel ve zihinsel egzersizler köpeğinizin enerjisini evdeki eşyaları parçalamak ya da havlamak yerine olumlu yönde harcamasına yardım eder. Düzenli yürüyüş, tasmalı veya tasmasız koşu, oyun saatleri köpeğinizin aynı zamanda sosyal becerilerinin artmasını sağlar. Sosyal becereileri artan, kendine güven kazanan köpekler daha az strese girerler.

Köpekler için lego tarzı pek çok zihinsel egzersiz oyuncağı bulunmakta. Bu oyuncaklar köpeğinizin  zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Problem çözme yeteneği gelişen köpek, kendine güven kazanır ve bu güven köpeğin sosyal hayatını olumlu etkiler.

Farklı çiğneme oyuncakları köpeğinize bir anlamda fiziksel egzersiz sağlarken, diğer taraftan onun sıkılmasını önler.

3. Beslenme

Köpeğinizi Yalnızlık Endişesinden Kurtarmak İçin 7 Adım http://sevgilikopegim.com/2015/02/26/kopeginizi-yalnizlik-endisesinden-kurtarmak-icin-7-adim/
Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Davranış problemlerinde beslenme hep gözden kaçan faktörler arasındadır.

Köpeğinizin her zaman yeterli derecede mamasını yediğinden emin olunuz. Köpeğinizin şeker seviyesinin düşmesi onun stres seviyesini artırır.

Besleme tekniği yine köpek davranışlarında önem taşır. Köpeğinizin mamasını gün boyunca ulaşılabilirlik kılmak yerine iki yoldan birini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Benim tercihim, yiyecek için çalış yöntemiyle beslemek. Dünyada tüm canlılar yiyecekleri için çalışır. Biz insanlar yiyecek ihtiyacımızı karşılamak için işte çalışmak, markete gitmek ve yemek yapmak zorundayız. Köpek ve kedi gib hayvanlar yiyeceklerini bulmak, kimi zaman avlamak ve parçalamak zorundalar. Köpeğinizden maması için çalışmasını istemek onun doğasına aykırı değil aksine onun doğasının gerektirdiği bir şey. Çalışan köpeklerde kullanılan bu yöntem köpeğinizin beslenmesinin yanı sıra onun problem çözme anlayışını geliştirir, eğitimlerin daha hızlı ve kalıcı olmasını sağlar.

Yemek için çalışma yöntemi: 

 • Köpeğiniz istediğiniz komutları yerine getirdiğinde one mama verirsiniz
 • İçi farklı yiyecekler doldurulmuş kongların onun için sunduğu problemi çözdüğü zamanlarda mamasına ulaşır. Konglar ona hem fiziksel, hemde zihinsel egzersiz sağlar. Zorluk derecesi düşük konglardan başlayarak, yavaş yavaş zorluk derecesini artırabilirsiniz. Ortalama bir kong köpeğinizin, yarım saate yakın fiziksel egzersizde harcayacağı enerjiyi harcamasını sağlar.
 • Evde köpek ödül mamalarını farklı yerlere saklayıp, ödülü bul oyunuyla köpeğinizin beslenmesinin yanı sra zihinsel ve fiziksel egzersiz ihtiyacını giderirsiniz. Yine evden ayrılırken arada bir ödülleri farklı yerlere saklayarak ona eğlence yaratabilirsiniz.

Mama için çalış yöntemini uygulayamayacaksanız, köpeğinizi boyutuna ve yaşına göre belli aralıklarla, her gün aynı saat rutinini izleyerek besleyin. Köpekler rutini seven hayvanlardır ve besleme rutini köpeğinize düzen duygusunu verir.

Beslenme yöntemlerinin yanlış uygulanması köpeğinizin tuvalet saatleri yönetimini zorlaştırır. Köpeğin yanlış beslenmesine  yalnızlık anksiyetesi, köpeğin tuvalet eğitimindeki eksikler gibi faktörlerler eklendiğinde genelde tuvalet kazaları neredeyse kaçınılmazdır.

4. Ses Terapi

1270155_10152282261326978_1219074287_o

Ses terapi köpeğinizin sakinleşmesine yardım eder. Onun rahat, huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlar. Köpeklerde yalnızlık endişesine karşı özel müzikler olduğu gibi, aynı zamanda uyku müzikleri ve sakinleştirici müziklerde kullanılabilir.

Yalnızlık endişesini en çok yaşayan barınak köpekleri üzerinde, köpek gülme sesi terapisinin faydaları üzerine daha önce yazmıştım. Köpek gülme sesiyle köpeğinizin yalnızlık endişesini azaltabilirsiniz.

Kendin Yap: Kimi köpekler için insanının sesi en iyi ses terapi olabiliyor. Köpeğinize yumuşak sesle kitap okuma sesinizi, köpeğinizin oyun oynarken gülme sesini, evdeki günlük sesleri kaydederek kendi ses terapi kaydınızı yaratın.

Amerika’da kablodan yayın yapan Dog.TV  köpeklerin yalnızlık korkularını yenmelerine yardım ediyor. Köpeklerimizin hassas kulakları için son derece rahatsız edici ve yorucu normal televizyonlardan farklı olarak dog.tv de, ultrasonik sesler, sakinleştirici müzikler kullanılıyor. Yayınlardaki iniş ve çıkışlar, köpeklerin ritmine göre belirleniyor. Bu anlamda Dog.TV’yi Türkiye’de hayvanlar hakkında yayın yapan kanallarla karıştırmamakta fayda var.Dog TV hayvanlar hakkında değil hayvanlar için yayın yapan bir kanal.

Ses Terapi Nasıl Uygulanır

Evde otururken, köpeğinizi severken, onunla oynarken ses terapi müziklerini / DogTV kanalını birlikte dinleyin. Köpeğinizi evde yanız bırakacaksanız, ses terapi uygulamasına ayrılmadan yarım saat –bir saat önce başlayın. Örneğin sabah kalkar kalkmaz müziği açarsanız, işe gitmek için evden ayrılacağınız zaman müzik devam ediyor olur. Böylece köpeğiniz ses terapiyi, yalnız kalacağının bir işareti olarak görmez ve ses terapi yalnızlık endişesinin tetikleyicisi konumuna gelmez.

Ses terapiyi sadece köpeğinizi evde yalnız bırakacağınız zamanlarda kullanırsanız, köpeğinizin yalnızlık endişesini azaltmaz, aksine yeni bir tetikleyici konumuna girer.

5. Aroma Terapi ve Feromonlar

Köpeklerde Korkuyu Yenme Yöntemleri Korkularıyla başetmesinde köpeğinize yardımcı olun. Patilerinizle birlikte uygulayabileceğiniz kolay eğitim ve terapi yöntemleriyle köpeğinizi korkularından kurtarın. http://sevgilikopegim.com/2014/10/06/kopeklerde-korku-ve-fobileri-yenmek-icin-ipuclari/
photo credit: WestonStudioLLC via photopin cc

Köpeğin en hassas duyusu koku alma olunca, aroma ve feromon terapileri köpeklerde insanlarda olduğundan çok daha fazla etlili olabiliyor. Köpekleri sakinleştiren ve aparatlarıyla birlikte satılan sakinleştirici aroma kokularından veya feromonlardan alabileceğiniz gibi,  kendi aroma terapi çözümlerinizi yaratabilirsiniz.

Kendin Yap

 • Benim kişisel favorim Jim’in fobilerine kullandığım lavanta kokusu. Lavanta sakinleştirici özelliğinin yanı sıra pire ve keneleri uzak tutması ve yağmurlu günlerde, ıslanan köpekle birlikte eve sinen ıslak tüy kokusunu gidermesiyle çok amaçlı işlev görüyor.
 • Köpeğinizin yatağının altına ( ulaşıp, çiğnemeyeceği şekilde ) , yatağının olduğu odanın duvarına lavanta kurusu torbaları asabilirsiniz.
 • 3 kaşık suya 1 damla lavanta yağı dökerek, bunu köpeğinizin yatağına spreyle sıkabilirsiniz.
 • Aroma terapi her zaman aroma yağları demek değil. Kullanılmış kıyafetlerinizin kokusu aroma terapi işlevi görebilir. Pijama gibi kokunuzun sindiği bir kıyafetinizi köpeğinizin yatağına sererek, onun yalnız hissetmemesini sağlayabilirsiniz.

6. Güvenli Alan Çözümü

Köpeğinizi Yalnızlık Endişesinden Kurtarmak İçin 7 Adım http://sevgilikopegim.com/2015/02/26/kopeginizi-yalnizlik-endisesinden-kurtarmak-icin-7-adim/
http://www.petexpertise.com/

Köpekler kendilerine ait, ufak, kapalı alanlarda güvende hissederler. Bu nedenle köpek evi ya da köpek kafesine ( dog crate ) köpeğinizi alıştırmanız, onun yalnızlık endişesinin azalmasına yardımcı olur.

Yapılması gereken kafes eğitimi vererek köpeğinizin kafesi sevmesini sağlamak. Kafes eğitimi konusunda gelecekte detaylı olarak yazacağız.

Gerekli eğitimi vermeden köpeği kafese kapatmak, köpeği hapsetmenin ötesine geçmez. Mevcut ankisyete sorunlarını çözmeyeceği gibi  başka sorunlara yol açar.

7. Medikal Çözümler

Köpeğinizin yalnızlık endişesi temel eğitim ve terapi teknikleriyle geçmeyecek kadar ağır durumdaysa, hayvan davranışları alanında uzmanlık almış bir veterinere gitmekte fayda vardır. Köpekler için özel olarak üretilmiş sakinleştirici ilaçlar ve spreyler, kullanılan eğitim tekniklerinin ve terapilerin etkinliğinin artmasına yardım eder.

Köpeğinizin stres seviyesini azaltmaya yönelik sakinleştirici ev yapımı ilaçlar, çaylar bulunmakla birlikte, konunun genişliği nedeniyle bu konuyu gelecek yazılarımızda ele alacağız.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Köpeğinizin yaşadığı panik atak, stres, anksiyete gerçektir ve köpeğiniz psikolojik olarak acı çekmektedir. Ona anlayış gösterin ve sabırlı olun.
 • Yalnızlık anksiyetesi gibi davranış problemlerinin çözümünde eğitim programına bağlı kalmak büyük önem taşır. Eksik ya da düzenli olarak yürütülmeyen davranış modifikasyonu çalılmaları, gelecekte sorununun çözümünü çok daha zor hale getirir.
 • Köpeğinizi yalnızlık endişesi nedeniyle eşyaları kemirdiği, eve tuvaletini yaptığı, havladığı, ağladığı için asla cezalandırmayın. Fiziksel cezalar köpeğinizin bu davranışlarının çözümüne katkıda bulunmadığı gibi, zaten stres altında olan köpeğinizi daha fazla strese sokar.

Yalnızlık anksiyetesinin çözümü için masaj uygulamaları, kullanılabilecek pet-teknoloji ürünleri farklı eğitim teknikleri, alternatif yöntemler, yalnızlık endişesiyle bağlantılı diğer davranş problemlerinin çözümü konularını sayfamızda mümkün olduğunca işlemeye çalışacağız.

7 yorum

 1. Beslenmesi, gezdirmesi, bakımı… Gerçekten heves olmadığına emin olunca bir dost edinilmesi gerekiyor. Dünyanın en güzel dostları Onlar. En güzel bakımı hak ediyorlar.


 2. iyi calismalar. yazinizi okudum sanirim benim yasadigim sorunlar tam olarak bunlar. gun icinde is icin evden ciktigimizda yatagimiza isemis halde buluyoruz ve artik sinir bozucu olmaya basladi .uzmek istemiyorum kopegimi de ama kiziyorum . cok heycanli ve bize bagimli . 10 dakika bile ciksak yillardir gormuyor gibi davraniyor . sakinlestirici ve spreyin adi nedir acaba . diger egitimlerle onuda denemek istiyorum .

 3. Merhaba, calısma 1 ,2 ve 3 e her gun sıfırdan mı baslamak gerekıyor?ılk gun kopeklerımle (2tane)3 calısmayı da yaptım ve 25 dakıkaya kadar yalnız kalıp aglamadılar ve havlamadılar.Ikıncı gun 25 dakıkadan baslayamadım.1. Dakıkadan sonra aglamaya basladılar ve 2. Gun max 7 dakıkaya cıkabıldık.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.