Köpeğinize İsim Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Köpeğinize İsim Seçerken Bunlara Dikkat Edin! http://sevgilikopegim.com/2015/05/25/kopeginize-isim-secerken-bunlara-dikkat-edin/

1. İsim Kısa ve Net Olmalı

Patinize Şerafettin, Çikolata, Aleksander gibi bir isim vermeniz onun ismini algılamasını, sizinse komut vermenizi zorlaştırır. Onun için zararlı bir ilacı ya da deterjan kutusunu yalamaktaysa, bırak komutunu verirken ismini söylerken harcayacağınız saniyelerin bile onemi vardır. Yine köpeğiniz caddeye doğru koşmaya başladığında, onu kısa bir isimle çağırmak çok daha kolay ve etkilidir. Üstelik köpeklere verilen uzun isimler zaman icinde hep kısalır. Şerafettin Şeco, Çikolata Çiko, Aleksander Alex olur. En iyisi siz baştan ona kısa bir isim verin.

2. Sert Sessizleri Kullanın

Köpekler p, ç, t, k, ş gibi sert sessizleri daha net algilamaktalar. Vereceğiniz ismin icinde sert sessizlerin bulunması, onun ismine cevap vermesini kolaylaştırır. Eğitim sürecine katkıda bulunur.

3. İsim Kullanacağınız Komutlara Benzer Seslerden Oluşmamalı

Patiniz Çotur otur komutunda, Yel gel komutunda, İngilizce eğitim veriyorsanız ve ismi Seth ise sit komutunda sorun yaşarsınız. Köpeğinizin zaten insan diline anlam vermekte zorlanmaktadır. Onun için dil ve kelimeler insanın çıkardığı karmaşık seslerdir. Üstüne kelimeler arasındaki ses yakınlığı eklendiğinde patinizin kafasının karışması ve size ne yapacağını anlamayan bakışlarla bakması kaçınılmazdır.

4. Günlük Kullandığınız Kelimelerden Uzak Durun

Köpeğinize gece ismini verdiyseniz , isim eğitiminin ardından siz muhteşem yıldızlarla dolu geceden bahsederken, o size şimdi bana ne komutu veriyor diye bakar.

Adı Kurabiye ya da Sosis ise yine yandınız. Ödüllerin adları, köpeklerin eğitime gerek kalmadan en kolay öğrendiği şeydir. Onu her çağırdığınızda ödül beklentisinde olan köpek, bir zaman sonra vaat ettiğiniz ödüle ulaşamayacağını anlar ve köpeğinizin hayal kırıklığı, eğitim sürecinde size olumsuz şekilde geri döner.

Sonuç olarak en doğrusu günlük hayatınızda kullanmadığınız bir isim seçmektir.
Yaratıcılığınız konuşturup yeni kelimeler üretebilir ya da Türkçe ancak günlük hayatınızda kullanmadığınız spesifik bir kelime secebilirsiniz.
Türkiye`de yaşıyorsanız ve bir başka yabancı dili evde günlük hayatınızda kullanmıyorsanız ismini yabancı dilde seçebilirsiniz. Patinize Gece yerine İngilizce Night adini vermek ismin fon sesine dönüşmesini önler.

5.  İsmini Sokakta Yüksek Sesle Söylemek Zorunda Kalabileceğinizi Unutmayın

Ona komik, ilginç bir isim vermeye çalışırken aşırıya kaçmayın. Köpeğinizi sokakta ya da parkta yüksek sesle çağırmanız gerektiğinde, çevrenin tepkisini çekecek ya da utanmanıza neden olacak bir isim olmamasında fayda var.

6. İsmine Ek Olarak Lakap / Rumuz Verin

Köpeğinize ikinci bir isim vermek her zaman iyi fikirdir. Ona komut vermediğiniz, iyi bir şey sunmadığınız, sadece onunla konuştuğunuz ya da ondan bahsettiğiniz zamanlarda kullanabileceğiniz bir ismi olmalı.
Lakabı seçerken özgürsünüz. İsmin uzun ya da kısa olması, hangi harflerden oluştuğu,komik, ilginç hatta halka açık yerlerde çok fazla söylenemeyecek bir isim olup olmaması farketmez. Patinize lakap vermek, isminin onun icin özel kalmasını sağlar. Aynı zamanda asıl isminin anlamını yitirmesini, fon sesine dönüşmesini önler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.