Sevgili Köpeğim

Köpeğinize “Gel” Komutunu Öğretin

Köpeğinize “Gel” Komutunu Öğretin http://sevgilikopegim.com/2015/06/12/kopeginize-gel-komutunu-ogretin/?preview_id=1871

Fotoğraf: Ayşegül Aksu

Köpeğinize gel komutunu öğretmek, onunla parkta ,ormanda tasmasız dolaşabilmenin keyfini yaşayabilmek ve en önemlisi onun ve çevredekilerin güvenliğini sağlayabilmek için önemlidir.

Köpeğinize gel komutunu öğretebileceğiniz pek çok teknik var. Bu metotların bir kısmında köpeğe gelmek dışında başka şans tanınmamakta ve gelmeye zorlanmakta. Ne yazık ki pozitif eğitim verdiğini söyleyen kişilerin bile gel komutunu tasmadan çekerek öğrettiklerine şahit olmaktayım.

Ben köpeğe gel komutunu öğretirken, onun gelmeyi tercih etmesini hedefleyenlerdenim. Gelmek dışında başka şansı olmadığından değil, onu mutlu ettiği için gel komutuna uymayı seçmesini isterim.

Gel Komutunu Öğretmeye Ne Zaman Başlamalıyım ?

Gel komutunu öğretmeye, köpek eve gelir gelmez başlanmalıdır. Ancak bu yıllardır sizinle birlikte yasayan köpeğinize, gel komutunu öğretemezsiniz demek değildir. Köpeğinize gel komutunu öğretmek her zaman öğretebilirsiniz.

Gel Komutunun Farklı Cins Yaş ve Durumdaki Köpeklere Öğretilmesi

Öğrenme süresi ve eğitim sırasında kullanılan ödülün niteliği köpekten köpeğe değişmekle birlikte, eğitim tekniği aynıdır.
Teknik uygulanırken normalde sesli komut ve işaret komutu birlikte kullanılır. Engelli köpeklerde ise tek fark köpeğin durumuna göre sadece sesli ya da işaret komutunun kullanılmasıdır. Örneğin işitme engelli bir köpek için sadece işaret komutu, görme engelli köpek için ise sadece sesli komut öğretilir.

Artık hepiniz biliyorsunuz, köpek eğitiminde benim favorim Victoria Stilwell. Gel komutunun öğretilmesi konusunda hazırladığı detaylı videolar nedeniyle, bu komutun öğretilmesi konusunda onun Positively web sitesini temel kaynak olarak kullanacağım.Videolar İngilizce olmakla birlikte, patilerin bile anlayacağı derecede basit hazırlandığından dil konusunda endişelenmenize gerek yok.

Temel Eğitim

1. Evde Çalışma Gel Komutunun Yüklenmesi

Victoria Stilwell: Evde Gel Komutu Nasıl Yüklenir? 

2. Gel Komutunun Oyunlarla Pekiştirilmesi

Hansel ve Gretel

Benim favori oyunum. Özellikle çArşı gibi av güdüleri güçlü köpeklerde harikalar yaratan bir oyun.
Elinize bir avuç lezzetli ödül maması alın ve evin içinde ya da bahçenizde koşmaya başlayın. Köpekler kovalamayı severler, ufaklık hemen peşinize takılacaktır. Köpeğiniz peşinizden koşmaya başladığında, ona elinizdeki ödül yiyeceğini gösterin. Köpeğinizin ödülü gördüğünden emin olduktan sonra bir kaç tane ödül mamasını yere atın. Köpeğinizin ödül mamalarını yemesini bekleyin. O mamaları bitirdiği sırada adını söyleyin, gel komutunu verin ve tekrar koşmaya başlayın. Sizin yanınıza koşarak geldiğinde hemen bir kaç mama daha yere düşürün. Oyunun süresi asla 5 dakikadan fazla olmamalı.

Bir İleri Bir Geri

Bu oyun için köpeğinizin sevdiği ve güvendiği bir kişiye ihtiyacınız var. Ailenin diğer üyeleri, yakın bir arkadaşınız bu görev için idealdir. Bir kişi köpeği tutar . Karşıdaki kişi, köpeği ismini söylemeden ve gel komutunu vermeden çağırır, onu gelmesi için motive eder. Köpek heyecanla gelmek için can atmaya başladığında, ismi söylenerek gel komutu verilir. Aynı anda köpeği tutan kişi onu karşıdaki kişiye koşarak gidebilmesi için serbest bırakır. Köpek geldiğinde hemen coşkuyla ödüllendirilir. Yiyecek, oyun, istediği her şeyi elde eder. Ödüllendirmenin ardından bu kez ödülü veren kişi köpeği tutar ve karşıdaki kişi aynı şekilde köpeği heyecanlandırarak çağırır. Oyun devam eder.

Bu oyun köpeğinizin, gel komutunu coşku ve mutluluk verici bir şey olarak algılamasını sağlar. Pek çok köpek için gel komutunun, gelmeme komutuna dönmesinin nedeni komutun olumlu değil aksine parktan ayrılmak, oyunu bırakmak gibi onun sevmediği eylemlerle birlikte olumsuz algılanmasındandır.

Victoria Stilwell: Bir İleri-Bir Geri Oyunu

Gel Komutuna El İşaretini Ekleyin

Victoria Stilwell: El Sinyali Nasıl Eklenir ? 

Dışarıda Sesle ve İşaretle Komut Verme

Victoria Stilwell: Dışarıda Sesle ve İşaretle Komut Verme

Eğitimin İlerletilmesi

Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Köpeğiniz sakin ortamlarda gel komutuna uymayı öğrendi.Bu çevreye yeni uyaranlar ekleyebilirsiniz demektir. Her seferinde onun seçimini zorlaştırırken, ona seçme ihtimali olan diğer şeyden daha değerli bir şey sunduğunuza emin olun. Örneğin kırk defa kokladığı bankı koklamak ya da sizinle oyun oynamak her gün yediği mamasını yemek ya da sizinle dışarı yürüyüşe çıkmak gibi.
Eğitimin ilerletilmesinde temel bir süre yoktur. Köpeğinizle yaşadığınız ortama ve köpeğinizin karakterine göre sürekli ilerletmeniz gerekir . Sonunda köpeğinizi bir kavganın ortasından ya da en çok sevdiği şeyin peşinden koşarken bile çağıracak noktaya gelirsiniz.
Sincap ve kedi kovalarken gel komutuna uymaları için Jim ve çArşının eğitim süreci hala devam ediyor 🙂
Eğitimde yeni uyaranlar ekleme konusunda örnekler:

Gel Komutunu Öğretirken En Sık Yapılan Hatalar

Hiç bir şart altında pati sırlarını insanlara açıklamayan Jim Düdüüü, köpeğim söz dinlemiyor suçlamaları karşısında sessiz kalmadı ve söz dinlemeyen köpeğin manifestosundan kişisel notlar yayınladı. Pati gözüyle söz dinlememe nedenleri ve insanların eğitim sürecinde yaptıkları hataları merak ediyorsanız, Söz Dinlemeyen Köpeğin Manifestosu yazısını mutlaka okuyunuz. 

Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Kaynaklar
Positively ,ASPCA

Exit mobile version