Köpeğimin Fobisi Var!Nasıl kimi insanların köpek, böcek fobisi varsa, köpeklerinde farklı korkuları, fobileri var. Köpeğin gerçek veya tehdit olarak algıladığı bir şeye tepki göstermesi, yani korkması normal bir davranış. Ancak korku hali aşırı ve sürekliyse, bu köpeğinizin korku halinin fobiye dönüştüğünün işareti olabilir. http://sevgilikopegim.com/2014/10/05/kopegimin-fobisi-var/

Hayatımızı paylaştığımız patili dostlarımız hakkında yapılan araştırmalar, köpeğimizle düşündüğümüzden çok daha fazla ortak yanımız olduğunu gösteriyor.

RSPCA için Bristol Üniversitesi Veterinerlik Bilimleri Okulunca yapılan araştırma köpeklerde korku ve fobinin nedenlerini ortaya koyuyor. Erken sosyalleşme döneminde doğru ve sağlıklı sosyalleşmenin gerçekleşmemesi, köpeğin geçmişte yaşadığı olumsuz trajik tecrübeler, genetik özellikler, sağlık sorunları fobilerin oluşmasındaki en önemli nedenler.

Korku ve fobiler köpeklerde pek çok davranış probleminin ana kaynağıdır. Köpeğiniz olumsuz bir deneyim yaşadığında, bu olumsuz deneyimi, olumlu deneyimlere çevirmek çok önemlidir. Duyarsızlaştırma ve karşı koşullama gibi tekniklerle davranışın değiştilmesi veya yönlendirilmesiyle,  terapi teknikleriyle, köpeklere korku ve  fobileriyle baş etmesini öğretmek mümkün.

Kimi zaman fobi olarak nitelenen davranışlar, köpeğinizin ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. İşitme ya da sinir sisteminden kaynaklı sağlık sorunları yaşayan, zehirlenme geçiren bir köpeğin, gürültüye, yüksekliğe, belli objelere, hareketlere aşırı tepki vermesi normaldir, çünkü acı çekiyordur. Köpeğinizin fobi ve korkuları varsa önce veterinere giderek bunun bir sağlık sorunu olup olmadığını araştırınız.

Köpeklerde En Çok Rastlanan Fobiler ve Korkular

Ses ve Gürültü Fobileri : Gök gürültüsü, havai fişek, bebek ağlaması vb.

Obje Fobileri: Büyük objeler, hareket eden objeler vb.

Yükseklik Fobisi

Yalnızlık Fobisi / Endişesi

Ulaşım Aracı Fobisi: Araba, uçak, bisiklet vb.

Hayvan Fobileri: Kedi, köpek ve diğer hayvanlar

Yabancılardan Korkma

Kaynaklar: Applied Animal Behavior Science, Victoria  Stilwell – Positively 

4 yorum

  1. Merhaba, fino tipi yetişkin bir dişi köpek sahiplendim, köpeğin fiziksel hiçbir problemi yok ama muhtemelen sopa ile ciddi bir şekilde hırpalanmış olmalıki sopa görür görmez çok korkuyor ve olabildiğince kaçıyor.
    Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.


  2. Merhaba, köpeğim 2 yaşında. Onu sahiplendiğim gün 2,5 aylıktı ve arabayla eve götürürken arabaya bindikten 5 dk sonra salyalanıp kusmaya başladı. Çişini ve kakasını da yaptı. Yol boyunca da salya akıtıp mide suyuna kadar kustu. Ben hiçbir zaman olumsuz bir tepki göstermeyip sakinliğimi korudum ama bu sonrasında da devam etti. Tuvalet eğitimini tamamlamasına rağmen. Şuan ise kendi çabalarımla vardığım sonuç: arabaya çok istekli olmasa da kendiliğinden biniyor. Gitmeye başladıktan 5 dk sonra filan esnemeler burun yalaması sonrasında salyalanmaya başlıyor. Sonrasında kusuyor. (Çiş kaka yapmıyor) defalarca bu aşamayı geri sarmama rağmen burada takıldım kaldım. her şeyi en baştan yavaşça yaptım. Önce arabaya binmesini sağladım ödül mamalarıyla vs.. Arabada ona masaj yaptım konuştum. İnince ödül verip oyunlar oynadım. Okuduğum her şeyi denedim ama olmuyor. Gereken her şeyi yaparım yeter ki fobisini aşsın. Ama bir sonraki aşamada ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardım eder misiniz? Ve bir profesyonelden yardım alacak bütçem ne yazık ki yok.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.