Köpeğim Tüy Döküyor! http://sevgilikopegim.com/2015/03/03/kopegim-tuy-dokuyor/

İstanbul’da bizi 1-2 yıl önce ziyaret edenler şöyle bir manzarayla karşılaşıyordu. Tüyle kaplı halılar, koltuk altları, dolap arkaları ve Kakılmış modunda elinde fırçayla gezen ben. Mevsim ilkbahar ya da sonbaharsa durum daha da bir vahim alıyordu. Biraz araştırma ve çabanın sonunda biz nihayet tüy dökme durumunu gizli reçetemizle kontrol altına aldık. Sırlarımızı paylaşmadan önce, köpekler neden tüy döker sorusunu cevaplayalım .

Köpekler Neden Tüy Döker

Köpekler eski ya da yıpranmış tüylerini, yeni ve sağlıklı tüylerle değiştirebilmek için yıl boyunca tüy dökerler. Ayrıca mevsim değişimlerinde, hava koşullarına uyum sağlamak amacıyla tüy değiştirirler. Mevsimsel tüy değişikliği, köpeğin cinsine bağlı olarak genelde yılda bir kere veya iki keredir. Çift mantolu (double coat ) köpeklerde, özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde tüy dökümü diğer köpeklere göre daha fazla olur. Bu son derece normaldir.

Kimi köpek cinsleri genetik özellikleri nedeniyle daha çok tüy dökerler.En çok tüy döken köpek cinsleri arasında Akita, Alaska Malamut, Amerika Eskimo, Cardigan Welsh Corgi, Chow Chow, Alman Çoban (Alman Kurdu) , Great Pyrenees ( Büyük Pirene- Pirene Dağ Köpeği), Labrador Retriever, Pembroke Welsh Corgi, Husky sayılabilir.

Köpeğiniz aşırı derecede tüy döküyorsa, bu beslenmesindeki ve bakımındaki eksikliklerden, stresten ya da sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Sorunun çözümü için öncelikle köpeğiniz neden tüy döktüğü belirlenmelidir.

ASPCA veterinerleri tarafından webmd sitesi için hazırlanan yazı köpeklerde tüy dökümünün nedenleri ve ne zaman veterinere gitmek gerektiği konusunda size detaylı bilgi verecektir.

 Aşırı Tüy Dökmeye Neden Olan Faktörler

 • Parazitler : Pire, kene, bit gibi parazitler
 • Mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar
 • Yiyecek veya solunumla ilişkili alerjiler
 • Böbrek, karaciğer, tiroid, veya adrenal hastalıkları
 • Hamilelik, süt salgılama (emzirme)
 • Kimi ilaçlar
 • Sürekli yalama nedeniyle kendi kendini yaralama
 • Kanser
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Güneş yanıkları
 • Tahriş edici, yakıcı, sert maddelerle kontak ( Kimyasal içerikli deterjanlar, yağlar, vernik, parlatıcılar, boyalar, vb. )

Ne Zaman Veterinere Gitmeli?

Aşağıdaki aşırı tüy dökümüne ek olarak aşağıdaki semptomlardan bir veya bir kaçı mevcutsa ve bu durum bir haftadan fazla sürüyorsa, veterinere gidilmelidir. Veterineriniz tüy dökmeye neden olan sağlık problemine bağlı olarak gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

 • Ciltte tahriş, kızarıklar, şişkinlik, kaşıntı
 • Açık yara
 • Aşırı tüy dökülmesi nedeniyle tüylerin seyrekleşmesi ya da belli noktaların kelleşerek tüyüz kalması
 • Tüylerde matlaşma ve kuruluk , elinizi tarak gibi tüylerde gezdirdiğinizde tüylerin çok kolay bir şekilde  kopması
 • Kaşınma
 • Sürekli ayakların yalanması ya da yüzün ovuşturulması

Köpeklerde Tüy Dökümünün Azaltılması ve Kontrol Altına Alınması

Köpeğim Tüy Döküyor! http://sevgilikopegim.com/2015/03/03/kopegim-tuy-dokuyor/
photo credit: 我的桌布 via photopin (license)

1. Tüylerin Düzenli Olarak Taranması

Köpeklerde tüy dökümünü kontrol altına almanın altın kuralı : Taramak, taramak, taramak.

Köpeğinizi cinsine / tüylerine uygun, doğru tarakla, düzenli olarak taramak onun fiziksel sağlığının korunmasında büyük önem taşır.

 • Köpeğinizin tüylerinin daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Eski tüylerin, yeni tüyler arasına karışarak düğüm ve kıtık oluşturmasını önler. Köpeğinizin tüylerinde oluşacak kıtıklar pire, kene, bit gibi parazitlerin yanı sıra pek çok zararlı bakterininde üremesine, bakteriyel enfeksiyonlara ve mantara neden olur.
 • Köpeğinizin pire ve kenelerden korunmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Köpeğinizin cildinde ve vücudundaki olası yaralanmaları, problemleri vaktinde farketmenize yardım eder.
 • Evinizin ve kıyafetlerinizin tüyler tarafından işgal edilmesini önlemenize yardım eder. Temizlik kolaylaşır.

2. Yıkama ve Kurutma

Köpeğinizin cinsine ve aktivitelerine bağlı olarak ayda bir / iki ayda bir düzenli olarak yıkamak, tüy dökülmesini azaltır .

Köpeğinizi hangi sıklıkla yıkamanız gerektiğinden emin değilseniz, veterinerinize danışarak, köpeğinizin cinsine uygun gerekli yıkama sıklığını öğreniniz.

Köpeğinizi çok sık yıkamak cildin doğal yağ dengesini bozarak, ciltte tahrişe ve daha fazla tüy dökümüne, tüylerin kokmasına neden olur. Gerektiği kadar yıkamamak ise kirlenme nedeniyle cilt ve tüy sağlığını bozar ve aynı zamanda parazitlere açık davetiye çıkarmak anlamına gelir.

Köpeğiniz yıkandıktan sonra kurutmayı düşük ayarla yapın, pet kuaförünüzü yine kuruturken düşük ayar kullanması için uyarın. Yüksek ayarda kurutma makinesinin verdiği ısı tüy dökülmesini artırır.

3. Beslenme

Beslenme Şekli ve Kalitesi : Köpeğin beslenmesi cinsine, yaşına, bulunduğu aktivitelere göre  tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir.

 • Cinsine ve yaşına göre doğru oranlarda hazırlanmış, çiğ ürünlerle beslenen köpeklerde tüy dökülmesi genelde çok daha azdır.
 • Premium hazır kuru mamalarda tüy dökülme oranı, genelde premium konserve mamalara göre daha fazladır.
 • Alerjisi olan ya da hassas bünyeli köpekler için üretilen mamalar kimi zaman tüy dökülmesine neden olabilmektedir.
 • Düşük kalite mamalar, yetersiz protein kaynakları ve kullanılan kimyasal gıda koruyucuları, tatlandırıcıları nedeniyle köpeklerde aşırı tüy dökülmesine neden olurlar.

Yağ Asitleri : Köpeğinizin beslenmesini yağ asitleriyle zenginleştirmek, tüylerin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağladığı için günlük, normal tüy dökümünü azaltır.

Su Oranının Yükseltilmesi : Köpeğinizi kuru mamayla besliyorsanız, çiğ besleme yöntemine ya da konserve mamaya geçmek tüy dökülmesini azaltır. Besleme şeklini değiştirmek istemiyorsanız en azından günlük diyetini konserve mamayla, çiğ etle desteklemek tüy dökülmesini azaltır. Çiğ kırmızı ve beyaz etin yanı sıra ciğer gibi sakatatlar tüylerin daha sağlıklı olmasına yardım eder.

Enzimler – Probiotikler: Köpeğinizin beslenmesini probiotikler ve sindirim enzimleriyle zenginleştirmek, cildindeki nem oranını artırır ve tüylerinin daha sapğlıklı olmasını sağlar.

Köpeğinizin Cilt ve Tüy Sağlığı İçin Evdeki Doğal Besinler

Köpeğinizin cilt ve tüy sağlığı için evinizde kullanabileceğiniz pek çok besin var. Doğal çözümlere balıklama atlamadan önce, köpeğinizin o besine alerjisi olup olmadığını anlamak büyük önem taşır. Bunu yapmanın en iyi yolu genelde günlük kullanılabilecek miktarın 1/4 , 1/8 oranıyla başlamak ve bu sürede köpeğinizi gözlemlemek olmalıdır. Köpeğiniz reaksiyon göstermediği takdirde, miktarları yavaş yavaş artırarak, günlük kullanım miktarına erişmek en sağlıklı yoldur.

Balık : Köpeğinizin mamasına her gün köpekler için zararlı olmayan balıklardan ekleyin. Bu çiğ olarak dondurulmuş ya da haşlanmış hamsi, bir kaç tane sardalya, uskumru ya da bir parça pembe somon vermek olabilir.

Günlük verilebilecek balık oranını hesaplarken, 6 kg lık bir köpek için 1 sardalya verilebileceği ölçüsünden yola çıkabilirsiniz. Bir sardalya yaklaşık 25 kaloridir.

Köpeğinize balık verirken kılçıkları mümkün olduğunca ayırmaya çalışınız. Orta ve büyük boy köpeklerde hamsinin kılçıklarını ayırmak gerekmez ancak küçük köpekler için tüm balıkların kılçıkları ayrılmalı, orta ve büyük boy köpekler için ise büyük kılçıklı balıklar mutlaka ayıklanarak verilmelidir.

Balık Yağı: Balık yağı genelde köpeğin ağırlığına bağlı olarak her 4 kg için 100 mg olacak şekilde verilir. Bu ölçünün yarısından başlayarak, yavaş yavaş dozu artırmakta fayda vardır.

Çiğ veya Pişmiş Et Ürünleri: Köpeğiniz kuru mama ile besleniyorsa tercihen çiğ kırmızı et, beyaz et ve sakatatlarla beslenmesini desteklemek tüy dökülmesini azaltır. Çiğ et vermek istemiyorsanız, haşlanmış et veya konserve mama vermeyi deneyebilirsiniz.

Zeytinyağı: Mamasının üstüne zeytinyağı eklemek tüy dökümünü azaltır. 5kg ağırlığındaki köpek için 1 çay kaşığı zeytinyağı verilebilir limitler içinde olmakla birlikte, tek seferde yüksek miktarda yüklemeler yapmak yerine her iki üç günde bir yarım çay kaşığı zeytinyağı eklemek daha uygundur.

Keten Tohumu: Mamasına yoğurtla karıştırılmış keten tohumu veya keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz.

Keten yağı için kullanım miktarı köpeğin kilosuna bağlı olarak her 6kg için yarım çay kaşığıdır.

Keten tohumu ise köpeğin kilosuna bağlı olarak her 6kg için 1-1.5 çay kaşığı oranındadır. Keten tohumunu yoğurtla karıştırmak, köpeğinize aynı zamanda probiotik destek sağlar. Köpeğinizin cilt kuruluğuna bağlı kaşınma ve tüy dökülmesi problemlerinin çözümüne yardım eder.

Yoğurt: Köpeğiniz laktozu tolare edebiliyorsa mamasına yoğurt ekleyerek, probiotik desteğinde bulunmanız, köpeğinizin cilt kuruluğuna bağlı kaşınma ve tüy dökülmesi problemlerinin çözümüne yardım eder.

Sebze ve Meyveler: Köpeğinizi çekirdekleri çıkartımış çiğ elma, armut, muz, salatalık , kavun gibi meyve ve sebzelerle ödüllendirerek, yiyeceklerindeki su oranını artırabilirsiniz. Beslenmesindeki su oranının artması,  cildinin nemlenmesi tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bknz:  Köpeklere Faydalı Sebze ve Meyveler

Esmer Su Yosunu Tozu: Toz haline getirilmiş esmer su yosunundan ufak köpekler için çeyrek kaşık , büyük ırk köpekler için 1 çay kaşığı mamasına eklenerek kullanılabilir. Köpeğinizin cilt kuruluğuna bağlı kaşınma ve tüy dökülmesi problemlerinin çözümüne yardım eder.

Spirulina ( Yeşil Yosun Türü ) : Spiruluna toz olarak köpeklerin mamasına eklenebilir. Genel kullanım miktarı ufak köpekler için 250 mg, büyük köpekler için 750 mg. Ciltteki nem oranını artırır ve tüy dökülmesini azaltır. Köpeğinizin cilt kuruluğuna bağlı kaşınma ve tüy dökülmesi problemlerinin çözümüne yardım eder.

Su Kabına Dikkat: Köpeğinizin her zaman temiz içilebilir suya erişimi olduğundan emin olun.

Köpekler için faydalı diğer yiyecekler listesine göz atarak, tüy ve cilt sağlığına faydalı farklı besin alternatiflerini bulabilirsiniz. Bknz: Köpekler İçin Faydalı Diğer Yiyecekler

Veterinerinizden Alabileceğiniz Ürünler

Köpekler için cilt ve tüy problemlerini çözme amacıyla üretilen yağlar ve haplar, hemen hemen tüm pet-shoplarda bulunmakta. Yine aynı içerikteki ürünlerin insanlar için üretilmiş olanlarını eczanelerden bulmanız mümkün. Ancak pet-shoptan veya eczaneden alacağınız yağların ve hapların kimysal içeriğinden, köpeğinize olası etkilerinden emin olmak çok zor. Bu nedenle özellikle kimyasal içerikli, işlenmiş yağ ve hapları alırken, öncelikle veterinerinize danışmanız her zaman daha güvenlidir.

Yağ Asiti İçeren Haplar ve Yağlar :

Veterinerinizden köpekler için üretilmiş, yağ asitleri içeren vitamin haplarından ya da şuruplarından alarak, beslenmesini destekleyebilirsiniz. İçeriğine ve yoğunuğuna bağlı olarak bu hapların ve yağların hangi miktarda kullanılacağı üstlerinde belirtilmiştir.  .

Probiotik ve Sindirim Enzimi İçeren Haplar : Veterinerinize danışarak probiotik ve enzim içeren destekleyici haplardan alabilirsiniz.

4. Köpek Kıyafetleri

Köpek kıyafetleri yine tüy dökmeyi artırıcı faktörler arasındadır. Kimi köpekler cinslerinden kaynaklı genetik özellikleri nedeniyle soğuğa karşı  daha hassastırlar ve kış mevsiminde koruyucu palto tarzında kıyafetler giymeleri gerekir. Eğer köpeğinize kıyafet giydirilmesi zorunlu olan cinslerden biriyse, soğuktan sıcak ortama girer girmez, kıyafet çıkarılmalıdır. Sıcak iç ortamlarda köpeklere kıyafet giydirilmemelidir.

5. Dış Parazitlerden Korunma

Köpeğinizi dış parazitlere karşı korumak onun parazitlerden kaynaklı tüy dökülmesi problemini önleyeceği gibi onun ve çevrenin sağlığını korumanıza da yardım eder. Köpeğinizi dış parazitlere karşı korumak için önünüzde iki seçenek var. Evde yapacağınız ya da satın alacağınız doğal parazit koruyucularını ya da kimyasal içerikli parazit koruyucularını kullanabilirsiniz. Kimsayal içerikli parazit koruyuculardan kullanmaya karar verirseniz, önce alacağınız ürünün köpeğinizin ve sizin sağlığınızı tehdit edecek maddeler olmadığından emin olunuz. Bknz: Hayvan ve İnsan Sağlığını Tehdit Eden Kimyasal Pire ve Kene Önleyici Ürünler

6. Strese Veda

Köpeğiniz stres nedeniyle tüy döküyor olabilir. Mevsim değişiklikleri, ev değişikliği, rutininde değişiklik, yan binada başlayan inşaat ya da yeni taşınan üst komşunun yüksek sesle dinlediği müzik gibi pek çok nedenden ötürü köpeğiniz strese girmiş olabilir. Köpeğinizin yalnızlık endişesi, korku, fobi gibi problemleri, tüylerinin dökülmesine neden olur.

Eğitim ve terapilerle köpeğinizin sorunlarını aşmasına yardım ederek, strese neden olan faktörleri ortadan kaldırarak, daha mutlu ve sağlıklı tüyleriyle daha güzel bir köpeğe sahip olursunuz.

7. Tüylerin Traş Edilmesi – Kesilmesi

Köpeklerin cinsine, tüylerinin özelliğine ve bulunduğu aktivitelere dikkat etmeden, tüylerinin traş edilmesi ve kesilmesi, köpek sahiplerinin en çok yaptığı hatadır.

Kimi köpek cinslerinde tüylerin ve cildin sağlığını korumak için tüylerin kesilmesi gereklidir. Ancak köpek cinslerinin büyük bölümü için bu geçerli değildir.

Tüylerin kesilmesi köpeğin tüy dökümünü azaltmaz, sadece tüyler kısa olduğu için daha az gözle görülür. Yine köpeklerin tüylerinin kesilmesi onların yazın serinlemelerini sağlamaz. genel yanlış kanının aksine, çift mantolu laika, huksy gibi bir köpeğin tüylerini kesmek onun yazın daha çok terlemesine, tüy ve cilt sağlığının bozulmasına neden olur.

Tüylerin traş edilmesi ve kesilmesi konusu uzun bir konu olduğundan gelecek yazımızda ayrıca ele alınacaktır.

Bizi takip edin, sevgili Köpeğim dünyasından güncel gelişmeleri kaçırmayın  🙂 

Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar :

http://www.aspca.org/pet-care/dog-care/shedding

http://pets.webmd.com/dogs/excessive-shedding-dogs

http://www.drsfostersmith.com/pic/article.cfm?articleid=72

The Bark Dergisi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.