Sevgili Köpeğim

Klik Klak Öğrenmek Çok Kolay :-)

Clicker ya da Türkiye’de bilinen adıyla kliker nedir? Clicker eğitimi nasıl verilir? Clicker eğitiminde yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir? Köpeğinizle ya da kedinizle clicker eğitimine başlamadan önce bu yazıyı mutlaka okuyunuz! http://sevgilikopegim.com/2015/02/09/klik-klak-ogrenmek-kolay/

photo credit: via photopin (license)

Clicker onlarca yıllardır, temel bilişsel işlevleri yerine getirebilen, hemen her tür hayvanda pozitif eğitimin parçası olarak başarıyla kullanılıyor. Balıklar, aslanlar, tavuklar, köpekler, kediler, aklınıza ne gelirse.

Clicker Nedir?

www.traininglines.co.uk

Hayvanların eğitiminde devrim yaratan,kedi – köpek eğitimcilerinin, sahiplerinin dilinden ve elinden düşürmediği cliker resimde gördüğünüz gibi son derece basit bir alet.

İçindeki metal aparat sayesinde, ortamdaki diğer seslerden ayırt edici “klik” sesini çıkarır. Hemen hemen tüm pet-shoplarda, veterinerlerde kolayca  bulunabilir.

Teknoloji çağında her şey için bir uygulama olduğu gibi, clicker uygulaması da mevcut. Akıllı telefonunuza ücretsiz indirebileceğiniz clicker uygulamasının tek dezavantajı, kullanım konusunda çok pratik olmayabilir.

Benim favori clicker modelim, kullanım kolaylığı açısından parmağa takılanlar.

Clicker Eğitimde Nasıl Kullanılır?

Hayvanlarda tıpkı bizim gibi, çevreyi, objeleri, olayları, davranışları  olumlu ya da olumsuz sonuçlarını yaşayarak öğrenirler. Clickerla eğitimin temeli klasik şartlanmaya dayanmakla birlikte, hayvan belirli bir amaç için, belirli bir davranışta bulunmayı öğrendiğinde operant ( işlemsel – edimsel ) koşullanmaya döner.

Clicker eğitiminde sistem şöyle işler:

Clicker Yüklemesi

Clicker yüklemesine örnek video. Video ingilizce ancak clicker yüklemesinin nasıl yapıldığını izlemek faydalı olacaktır.

İstenilen Davranışın Sağlanması ve İşaretlenmesi

Köpeğinize otur komutunu öğretmek istiyorsanız, köpeğinizi oturana kadar bekleyin. Köpeğiniz oturduğu anda ona “otur” diyerek clickera basın. Bu köpeğe bizim tam olarak hangi davranışı istediğimizi gösterir. İstenilen davranışın ayırt edici klik sesiyle işaretlenmesi, köpeğimizle iletişimin daha açık ve kolay olmasını sağlar.

Ödülle Pekiştirme

Clicker yüklemesiyle, klik sesinin ödül anlamına geldiğini zaten öğrenmiş olan kedinize köpeğinize, oturma eylemiyle birlikte gelen klik sesinin hemen ardından 1-2 saniye içinde ödül verilmelidir. Hepimizin bildiği gibi ödüllendirilen davranışların tekrarlanma olasılığı daha yüksektir.  Hayvan istenen davranış, klik sesi ve ödül arasındaki bağlantıyı kurar.

 Ne Kadar Çok Tekrar, O Kadar Başarı

Ckicker Eğitiminde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

En Çok Sorulan Soru : İstenen Davranış Yerine Getirilmiyorsa Ne Yapmalısınız ? 

Yazıdaki bilgiler Hayvan Davranışları Uzmanı Karen Pryor, Dr.Sophia Yin ve Pozitif Eğitimci Victoria Stilwell’in kitaplarından ve websayfalarından alınmıştır. 

Exit mobile version