Site icon Sevgili Köpeğim

Kimyasal Pire ve Kene Kovuculara Dikkat!

Hayvan ve İnsan Sağlığını Tehdit Eden Kimyasal Pire ve Kene Önleyici Ürünler http://sevgilikopegim.com/2014/10/02/pire-kene-onleyici-pet-urunleri-hayvan-ve-insan-sagligini-tehdit-ediyor/

Pire ve keneler özellikle bahar ve yaz aylarında pet sahiplerinin kabusu olur. Pire, kene gibi dış parazitlerle savaş, hem patili dostlarımızın hem de sizin sağlığınız için büyük önem taşır.

Pire ve kenelerle savaşta önünüzde iki yol var:  Doğal içerikli pire kovucularla hem pati dostunuzun hem de kendi sağlığınızı korumak ya da kimyasal içerikli pire kene önleyici almak.

Kuzey Amerika başta olmak üzere Amerika ve Avrupa’da doğal ürünlerle çözümleri tavsiye eden veterinerlerin sayısı her geçen gün artarken, kimyasallar yerine doğal malzemelerle üretilmiş pire ve kene önleyici ürünler markete eklenmekte.

Veterinerler Pire Kene Önleyicileri Konusunda Hayvan Sahiplerini Bilgilendirmeli  

Türkiye’de veterinere gittiğinizde, veterinerin genelde ilk yaptığı elinize kimyasal içerikli pire damlasını , tasmasını,  spreyini ya da şampuanı tutuşturmak olurdu. Veterinerden aldığınız ürünün içerdiği kimyasallar açısından denetimden geçtiğini düşünürsünüz. Ne de olsa veterinerinize en sevgili dostunuzun sağlığını emanet etmektesiniz.

Türkiye’de bulunduğumuz süre içerisinde pire ve kenelerle savaşta başka yolların bulunduğundan bahseden ya da verdiği kimyasal içerikli pire ve kene önleyicinin olası zararlarından bahseden bir veterinerle karşılaşmadım. En hassas olan veterinerler bile sadece pire ve kene önleyicilerin köpeğinizin, kedinizin kusmasına neden olabileceğini  söylemekle yetinir. Ancak bu uyarı sadece sizin paniklemenizi istemedikleri içindir. Bugün biliyorum ki, tam aksine onların paniklemeyin dedikleri an, paniklemeniz için doğru an, çünkü kediniz veya köpeğiniz zehirlenmektedir.

Veterinerler pire ve kene damlalarını hayvan sahiplerinin eline tutuşturmadan önce, pire ve kene önleme yöntemlerini ( doğal ve kimyasal yöntemler ve ürünler ) tüm yönleriyle hayvan sahiplerine açıklama sorumluluğunu taşımalılar.

photo credit: cyborgsuzy via photopin cc

Dış Parazit Ürünleri İnsan Vücudunun Tolere Edebileceğinden 500 Kat Daha Fazla Zehir Taşıyor

Son 20 yılda yapılan bilimsel araştırmalar, böcek öldürücü kimyasallar ve bu kimyasalları içeren pet ürünlerinin sadece pire ve keneleri öldürmediğini aynı zamanda, çoçuklar başta olmak üzere insan sağlığını ve evcil hayvanlarımızın sağlığını tehdit ettiğini ortaya çıkardı.

Natural Resources Defense Council’in 2000 yılında yaptığı araştırma, kedi ve köpekler için kullanılan pire tasmalarının taşıdığı kimyasalların, tasma çıkarıldıktan haftalar sonra bile hayvanın vücudunda kimyasal kalıntıların bulunduğunu belirtti. Pire tasması çıkarıldıktan sonra bile bu kedi ve köpeklerle temasta bulunan insanlar, Amerikan Çevre Koruma Ajansının belirlediği sınırlara göre insan vücudunun tolere edebileceğinden 500 kat daha fazla zehirle temas ediyor.

Kısa Dönem Etki Zehirlenme, Uzun Dönem Etki Kanser ve Beyin İşlevlerinin Zarar Görmesi

Pire ve kene önleyiciler kısa vadede evcil hayvanlarda ve çocuklar ve hamileler başta olmak üzere insanlarda etkisi kısa dönemde zehirlenme olarak ortaya çıkarken, uzun dönem etkisi kanser ve beyin işlevlerinin zarar görmesi oluyor. Kimyasal pire ve kene önleyicilerin sınırlı temas durumunda bile çocukların beyin gelişimine zarar verebildiği belirtilmekte.

Satın Aldığınız Kimyasal Sinir Gazından Üretilen OP

Sinir gazından üretilen organophosphate ( OP ) , pire ve kene önleyici ürünlerde bulunan en tehlikeli kimyasal madde. OP vücutta cholinesterase ve acetylcholinesteras enzimlerine saldırmak ve sinir sistemini felç etmekte. Köpeğiniz , kediniz ya da aile üyelerinde kasların kontrolünde koordinasyonsuzluk, iletişim bozukluğu, titreme, nöbet geçirme gibi etkileri gördüğünüzde hemen sağlık yardımı alınız.

OP içeren pire ve kene önleyici pet ürünleri üreten firmalar : Alco, Americare, Beaphar, Double Duty, Ford’s, Freedom Five, Happy Jack, Hartz, Hopkins, Kill-Ko, Protection, Rabon, Riverdale, Sergeant, Unicorn, Vet-Kem, Victory and Zema.

7 OP maddesi  pire ve kene önleyici ürünlerin etiketlerinde  chlorpyrifos, diazinon, dichlorvos, malathion, naled, phosmet ve tetrachlorvinphos isimleriyle yer almaktadır.

Carbametes Sinir Sistemini Felç Ediyor

Pire kene önleyici pet ürünlerinde kullanılan ikinci temel kimyasal madde carbamates. Carbamates pet ürünlerinde carbaryl ve propoxur olarak iki türde kullanılmakta.Sinir sistemini felç eden Carbamates, OP ile aynı yan etkileri ve zararları taşımakta.

Pire ve Kene Önleyici Pet Ürünlerinden Kaynaklı Ölümler ve Hartz Boykotu

Her yıl sadece Amerika’da yüzlerce kedi ve köpek pire ve kene önleyici ürünler nedeniyle hayatını kaybediyor, binlerce evcil hayvan ve insan sağlık sorunları yaşıyor. Hartz pire ve kene önleyici ürünleri nedeniyle, hayvan sahiplerinin başlattığı mücadele yeni bir bilinçlendirme oluşturdu. Hartz ve Hartz gibi pire ve kene önleyici ürünleriyle pet ölümlerinden sorumlu firmalara karşı sosyal medyada başlayan hareketlilik davalarla devam etti. Firmaların kimisi aileleri ürünleri yanlış kullanmakla suçlasa da, NRDC raporu başta olmak üzere pire – kene önleyicilerin zararlarına dair raporlar,  bu ürünlerin talimatlara göre kullanılması dahilinde bile hem hayvanların hem de ailelerin sağlığını tehdit ettiğini ortaya koydu.

Davalar ve sosyal medyada yaşanan hareketlilik sonucunda şirketlere pire ve kene önleyici ürünlerin içerdiği kimyasalları ve oranlarını görünebilir şekilde etiketlemeleri zorunluluğu getirildi.

Hartz pire ve kene önleyicileri nedeniyle sevgili dostlarına kaybedenlere destek için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz: Hartz Products Are Killing Our Pets

Kimyasal İçerikli Pire ve Kene Önleyici Kullanmak Zorundaysanız Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimi zaman kimyasal içerikli pire kene önleyicileri kullanmak zorunlu hale gelebiliyor. Sokakta bulduğunuz / baktığınız köpeğin vücudu tamamiyle pire ve keneler tarafından işgal edildiğinde, ev yapımı doğal ürünler yeterli gelmeyebiliyor ya da düzenli olarak kontrol etmeniz mümkün olmayabiliyor. Türkiye’de veteriner ve evcil hayvan mağazalarında doğal  pire ve kene önleyici ürünleri bulmak bazen oldukça zor olabiliyor.  Bu durumda  nispeten daha az zararlı kimyasal pire ve kene önleyicileri seçebilirsiniz.  Özellikle 2010 sonrası üretime giren pire ve kene önleyici türlerinde, yeni düzenlemelere göre kimyasal maddelerin kullanımı sınırlandırılmış durumda.

Yazınının hazırlanmasında kullanılan pire ve kene önleyiciler hakkında yapılan araştırmalar ve raporlar 

Exit mobile version