Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/sevgilikopegim.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-block-supports.php on line 94

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/vhosts/sevgilikopegim.com/httpdocs/wp-includes/class-wp-block-supports.php on line 96
lang="tr"> Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme Nedenleri ve Zehirlenme Belirtileri  – Sevgili Köpeğim
Site icon Sevgili Köpeğim

Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme Nedenleri ve Zehirlenme Belirtileri 

Fotoğraf - Pixabay

Her yıl binlerce kedi ve köpek yaşam alanlarında bulunan zararlı bitkiler, kimyasallar ve yiyecekler nedeniyle zehirleniyor.

Zehirlenmelerin önlenmesi için öncelikle kedi ve köpeklere zararlı, zehirlenmeye neden olan şeylerin neler olduğunu öğrenmek ve bunları patili dostlarımızın yaşam alanlarından çıkarmak ya da onların ulaşamayacakları yerlere saklamak. 

Zehirlenme durumunda ise kedinizin ve köpeğinizin hayatı zehirlenmenin erken fark edilmesi ve zehirlenmeye neden olan şeyin belirlenmesi . Eğer kediniz veya köpeğiniz ne olduğundan emin olmadığınız bir bitkiyi ya da yiyeceği yediyse, veterinere giderken zehirlenmeye neden olan şeyden bir numune alınız . Eğer kediniz veya köpeğiniz ilaç gibi bir şey yediyse bu durumda ilacın kutusu zehirlenmeye neden olan maddelerin belirlenmesinde yardımcı olur ve veterinerin patili dostunuzun tedavisini daha hızlı bir şekilde yapmasını sağlar. 

Kedi ve köpeklerde zehirlenme vakalarının büyük bölümü aşağıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır. 

Zehirlenme belirtileri, kedi ve köpeğin genel sağlık durumuna ve zehirlenmeye neden olan şeye göre değişmekle birlikte ASPCA Pet Zehirlenme Yardım Hattı (Pet Poison Helpline ) genel belirtileri şöyle sıralamakta. 

Gastrointestinal belirtiler

Böbrek yetmezliği belirtileri

Karaciğer yetmezliği belirtileri

Evcil hayvanınızın zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız, vakit geçirmeden onu veterinere götürün. Zehirlenme vakalarında ev yapımı, kulaktan duyma yöntemlere başvurmayın. Çünkü bu yöntemleri uygulamak ve gözlemlemek için kaybettiğiniz her dakika onun için hayati önemde. 

Exit mobile version