Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Kısaltılması http://sevgilikopegim.com/2015/03/16/kedi-ve-kopeklerde-tuylerin-kisaltilmasi/

Kedi ve köpeklerde tüylerin tıraş edilmesi konusunda, tüylerin neden  çok önemli olduğu ve belli koşullar haricinde ( alerjilerin , açık yaraların tedavisi, hijyeni vb ) tıraş edilmemesi gerektiğinden bahsettik.

Yüzyıllar boyunca genetik yapılarıyla oynadığımız köpeklerde, doğanın normalde hata kabul edeceği özellikler, sırf insanın estetik anlayışı nedeniyle  ön plana çıkartılmış. Çok uzun tüyleri kesilmediği takdirde sağlıklı bir hayat sürmesi mümkün olmayan köpek ırkları ortaya çıkmıştır.

Kediler ve köpeklerde mevsime, hayvanın sağlık durumuna ve aktivitelerine bağlı olarak tüylerin bölgesel olarak ya da genel olarak kesilmesi gerekilik haline gelebilmektedir.

Pati ve Tüylerinin Kısaltılması

Kedi ve Köpeklerin Kaygan Zeminlerde Rahat Yürümelerini Sağlamak

Pati altı çok uzun tüylü köpekler için kaygan zeminlerde yürümek oldukça zordur. Tüyler  nedeniyle yeni verniklenmiş parkeler, marleyler gibi ıslak zeminlerde durmadan düşerler. Düşme nedeniyle oluşabilecek fiziksel zararları önlemek ve kedinin, köpeğin ortamda rahat yürümesini sağlamak amacıyla pati altı tüyleri ve tırnak aralarındaki tüyler ince makasla kısaltılmalıdır.

Köpeklerde Kış Mevsiminde Yapışan Buz Topaklarını Önlemek

Kış mevsiminde özellikle benim gibi soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, köpeğinizin tırnakları arasındaki ve altındaki tüyleri temizlemek büyük önem taşıyor.

Soğuk havada tırnak arasındaki ve pati altındaki tüylere yapışan kir, çamur, kar çok kısa bir sürede buz topağı haline gelir. Tırnak arasına ve pati altına yapışan bu buz topakları köpeğinizin patisine zarar verir, yürümesini zorlaştırır, buz ısırması ihtimalini artırır. Köpeğinizin buzlu havalarda rahat ve mutlu yürüyüş yapabilmesi için pati altındaki, tırnak aralarındaki ve pati üstünde tırnaklara doğru uzanan bölümdeki tüyler ince makasla kısaltılmalıdır.

Köpeklerde Tırnak Arasına Yapışan Kirleri Önlemek

Poodle gibi ayak tüyleri çok uzun köpeklerde,  tırnak arasındaki tüylere sürekli kir yapışır ve burada topaklaşır. Köpeğin fiziksel anlamda rahatlaması ve hijyen sağlanamsı için ayak tüylerinin mevsime bağlı olmaksızın kesilmesi genel bir uygulamadır.

Kedi ve Köpeklerde Kalça ve Arka Bacak Tüylerinin Kısaltılması

Kedi ve köpeklerde kalça ve arka bacak bölümündeki uzun tüylere dışkı yapışıyor ve  temizliği anında sağlanamıyorsa, bu hayvanın ve çevredekilerin sağlığına tehdit oluşturur. Böyle durumlarda hijyenik nedenlerden ötürü kalça ve arka bacak tüyleri kısaltılabilir. Kısaltma işlemi ince makasla kediler ve minyatür köpekler için 3 cm’den , orta ve büyük boy köpekler için 6cm’den kısa olmamak kaydıyla yapılmalıdır.

Bu gruba genelde iran kedisi, norveç kedisi gibi uzun tüylü kediler, arka bacak bölümü çok tüylü , kısa bacaklı ve minyatür köpekler, fiziksel sağlık problemleri, yaşlılık gibi nedenlerden ötürü tuvaletini doğru pozisyonda yapamayan köpekler ve kediler girer.

Köpeklerde Kulak İçi Tüylerinin Kısaltılması

Shih Tzu, Maltese, ispanyol cocker, basset hound ( basset av köpeği) , poodle, schnauzer , golden retriever  ırkları, düşük kulak yapısı ve iç kulak tüylerinin uzun olması nedeniyle kulak pek çok sağlık problemi yaşarlar.

Kulak içinde hava akımının azlığı ve tüylerin oluşturduğu nemli ortam, kulakta mantar gibi zararlı bakterilerin üremesine, kulak enfeksiyonlarına, kulak bitlerine elverişli bir ortam yaratır.

Köpeğiniz bu tür kulak sağlığı problemleri karşısında veterineriniz, kulak içi hava kanalını tıkayan tüylerin alınmasını, tıraşlanmasını ya da kısaltılmasını önerebilir.

Kimi pet kuaförleri, özellikle belli ırklarda bu işlemi genel bakım kapsamında  düşünmekte ve pet sahibine danışmadan kulak içi tüyleri almaktadırlar. Lütfen veterinerinize danışmadan kulak içi tüylerine müdahele etmeyin, ettirmeyin.

Köpeklerde Kulak Üstü Tüylerinin Kısaltılması

Kulak üstleri, kulak yanları uzun tüylerle kaplı köpeklerin,kulak üstü tüylerinin sürekli taranması gerekir. Ormanda bir yürüyüş, kulağını kaşıması ya da sizin kulak tüylerinin taranmasını kısa bir süre ihmal etmeniz  nedeniyle hemen kıtıklar, düğümler oluşur. Bu düğümler tarayarak açılmıyorsa, düğümlenen tüyleri ince makasla keserek kısaltmak tek çözümdür.

Lhasa Apso, shih tzu, bearded collie, poodle, afgan tazısı gibi köpeklerde kulak üstü tüyleri çok uzun olduğu için kulak üstü tüylerinin genel anlamda kısaltılması sıkça rastlanan bir uygulamadır. Kulak üstü tüylerinde oluşacak kıtıklar zararlı bakterilerin ve parazitlerin üremesine neden olduğundan, köpeğin fiziksel sağlığını ve hijyenini korumak amacıyla kulak üstü tüyleri kısaltılabilir.

Kulak üstü tüyleri minik ırklarda 3cm’den, orta ve büyük ırklarda 6 cm’den daha fazla kısaltmamakta fayda vardır. Köpeklerin tüylerinin fazla kısaltılması onları, güneşin ve çevrenin zararlı etkilerine tamamiyle açık bıraktığından, kısaltma işlemini mümkün olduğunca az yapmak önemlidir.

Köpeklerde Kahküllerin ve Yüz Tüylerinin Kısaltılması

Gözün önüne gelen tüyler, göz sağlığını tehdit eden en önemli nedenlerden biridir. Bu nedenle tüyleri gözün üstüne gelmeyecek şekilde, göz hizasının birparmak üstünde kısaltılır. Göz altındaki tüyler göz içine giriyorsa, yine aynı uygulama gerçekleştirilir.

Poodle gibi köpek ırklarında göz yaşı izi oldukça yaygındır. Göz yaşı izi problemini çözmek kahkülün yanı sıra göz altındaki tüyler kısaltılır.

Kedi ve Köpeklerde Tüylerin Kısaltılması http://sevgilikopegim.com/2015/03/16/kedi-ve-kopeklerde-tuylerin-kisaltilmasi/
Fotoğraf: http://pixabay.com

Vücut Tüylerinin Kısaltılması

Öncelikle vücut tüylerinin kısaltılmasının, tüy tıraşıyla karıştırılmaması gerekir. Vücut tüylerinin kısaltması, tıraş gibi köpeğin vucudunu dış etkenlere karşı korumasız bırakmamak amacını taşır. Bu nedenle sadece köpeğin fiziksel aktivitelerinş kısıtlamayacak ve hijyeni sağlayacak noktada kısaltma yapılır. Vücut tüyleri kısaltılırken sadece belli bölgelerde 3-6 cm sınırına kadar inilir. Vücudun kalan bölgelerinde tüyleri  6-10 cm’den daha fazla kısaltmamakta fayda vardır.

Irklara Özel Durumlar 

Poodle köpeklerin kıvırcık tüyleri, değişen tüylerin dökülmesini önler ve değişen tüyler,  sağlıklı kıvırcık tüylerin arasına karışarak kıtıklar oluşturur. 17’inci – 18’inci yüzyılda su köpeği olarak kullanılan poodle köpeklerin traş edilmesi uygulaması suyun etkisiyle oluşan yün yumaklarını temizlemek ve fiziksel sağlığının korumak amacıyla başlamıştır. İlerleyen yıllarda poodle şov köpeğine dönerken, poodle tarzı kesim ırk standartı haline gelmiştir.

Irk standartlarının insanlar tarafından arzu edilen görünümü  yakalamak için, hayvanların fiziksel sağlığını tehdit edecek yaklaşımları kapsadığı artık herkes tarafından bilinmekte. Son yıllarda ırk standartlarına karşı hayvan hakları örgütleri tarafından yapılan baskılarla bu standartlarda az da olsa değişikliklere gidilmekle birlikte hala alınacak çok yol var.

Poodle köpeğiniz varsa, evet, tüylerin yer yer kısaltılması ve kimi bölgelerin zaman zaman traş edilmesi gereklidir. Ancak bunu yaparken ırk standartlarının ötesinde köpeğinizin ırkına ve mevcut yaşam koşullarına göre en sağlıklı kesimi seçmeniz gerekir.

Köpeğinizin tüylerini kısaltırken temel kriterler:

 • Köpeğinizin ırkına bağlı genetik özellikleri ( Tüylerin asla kesilmemesi gereken köpek ırkları vardır! Kedi ve köpeklerde tüy tıraşı konusunda bahsedilen Husky gibi çift mantolu köpek ırkları, tüyleri tekrar uzamayan Pomeranian, Shetland Çoban Köpeği gibi  ırklar, Samoyet gibi cildi çok hassas olan ırkların vücut tüyleri medikal nedenler olmadığı sürece genelolarak traş edilmez  kısaltılmaz. Gerekli durumlarda pati altı, bacak arkası gibi tüyler bölümsel olarak kısaltılır )
 • Tüylerinin uzunluğu fiziksel aktivitelerini kısıtlamayacak noktada olmalıdır.
 • Köpeğinizin tüylerinde tarandığında açılamayacak nitelikte tüy yumakları olmamalıdır ( tabii Kommondor gibi istisnalar vardır. Kommondor köpeklerin tüyleri asla taranmaz.)
 • Tüyleri sürekli tarayarak açamıyorsanız, tüylerin düğümler oluşturmayacağı noktada kesilmelidir.
 • Tüyler çok kısa kesilerek, vücudun koruma kalkanı yok edilmemeli

Irksal özellikleri nedeniyle tüylerin kısaltılmasının gerekli olabildiği köpek ırklarından bazıları şöyle sıralanabilir : Poodle ve poodle orijinli mix köpekler ( Doodle, Schnoodle, LabroDoodle, Yorkie-poo, Cock-a-poo., minyatür poodle gibi köpekler ) , Shih Tzu, Bearded Colie, Lhasao Apso vb.

Aktiviteye Bağlı Olarak Tüylerin Kısaltılması

Yüzmeyi seven köpeklerin tüy bakımı oldukça zordur. Her gün tüm vücudu taramak gerekir. Bir gün bile taramayı ihmal etseniz, özellikle uzun tüylü olan bölümlerde tüy yumakları oluşur.Bakteriler ve parazitlere davetiye anlamına gelen tüy yumaklarının, köpeğin sağlığına vereceği zararlar düşünülerek, tüylerin kısaltılması yolu seçilebilmekte.

Benim bu konudaki kişisel tecrübem ise bu kısaltma eylemini pek onaylar nitelikte değil. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle Jim Düdüü’yü  bir hafta tarayamadım. Bu arada günün büyük bölümünü ırmakta ve gölde yüzerek geçiren Jim’in arka bacak tüylerinde inanılmaz yumaklar oluşmuştu. Tüy yumaklarını tarakla açamayınca, makasla temizlemek zorunda kaldım. Hatta bir kaç noktada tüyleri 3 cm’den bile kısa kesmek zorunda kaldım. Sonraki günlerde uzun tüyleri rahatça tararken, en kısa kesilen bölümler başta olmak üzere, kestiğim tüyler sürekli düğümlenmeye devam etti.  Bu tecrübeden sonra Jim’in  tüylerini tekrar kısaltmak zorunda  kalmamak için, ırmaktan gelir gelmez, tarağı elime almayı unutmuyorum.

5 yorum


 1. Merhaba..ben de çinçila cinsi kedimi yeni traş ettirdim.boyun ve önkolların alt kısmında açılmayan tüy topakları vardı.tarayıp kesmeye çalışırken istemeden ufak bir kesi oluşturdum derisinde.bunun üzerine traş ettirme kararı verdim ve ilk kez yapıldı.traş sonrasında da sağlıklı tüy uzaması için vitamin tableti aldım.bir daha yaptırmak istemediğim için yalnızca tüy kısaltma amaçlı bir makina almaya karar verdim.yazınızı okuyunca danışmak istedim yılda 1ya da 2kez tüy kısaltmamda bir sakınca var mıdır acaba?Ayrıca bilgilendirmeleriniz için teşekkür ediyorum.

 2. BADEM im beyaz ve tüyleri bahar yaz ayların da çok dökülüyor 2 yıldır Temmuz ayın da traş ettirdik.
  hiç sıkıntı yaşamadı o da biz de ama nisan aylarında tüyler dökülüyor beyaz olduğundan fark etmemek imkansız ev de her yer tüy şimdi yazınızı da okuyunca düşündürdü beni açıkça:((
  veterinerler neden bizleri uyarmıyorlar ki bizler bi paticanla yaşamı paylaşarak gönül dostluğu yaparken onları para sağma makinesi gibi görmeleri çok itici maalesef:(

  1. Author

   Yorumunuzda son derece haklisiniz.
   Turkiye’de etik kurallara son derece bağlı. bilimsel gelişmelerden haberdar, kendini yenileyen veterinerler var ancak ne yazık ki bu grubun sayısı oldukça az.
   Veterinerliğin yani sıra ayni zamanda pet kuaförlüğünden, pet shop malzemeleri satışına kadar pek çok farklı alandan para kazanmaya calışan, tüccar sayısı ise çok daha fazla.
   Kimi zaman veterinerlik etiğiyle, ticaret catışmasından, kimi zaman ise kendi bilgisizliklerinden ne yazık ki pet sahiplerini bilgilendirmekte son derece yetersiz kalıyorlar.
   Turkiye’de yaşadığım donemde en büyük sorunum gercekten güvenebileceğim veteriner bulmaktı. Sizi son derece iyi anlıyorum ve duygularınıza katılıyorum.
   Paticana ve size Montreal’den kucak dolusu sevgiler gönderiyoruz 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.