Kedi ve Köpeklerde Mama Değiştirirken 4 Pati Kuralını Unutmayın! http://sevgilikopegim.com/2015/06/23/kedi-ve-kopeklerde-mama-degistirirken-dikkat-edilmesi-gereken-4-pati-kurali/

Köpek Mamalarının Ardındaki Korkutucu Gerçek! başlıklı yazımızın ardından pek çok kişinin mama markasını değiştirmeye karar verdiğini gördüm. Pet sahiplerinin, köpeklerini daha sağlıklı bir mamayla beslemeye karar vermesi benim için sevindirici bir haberdi. Ancak ardından aklıma takıldı. Mama değiştirirken izlenmesi gereken program ne kadar biliniyor? Sonunda alelacele klavyenin başına geçip bu yazıyı yazmaya başladım.

Yıllardır kullandığınız mamayı bir anda farklı bir formülle değiştirirseniz, ishal nedeniyle acı içinde kıvranan kedinizle ya da alerjileri nedeniyle kaşınmaktan kendini yaralayan köpeğinizle birlikte veteriner yolunu tutmanız içten bile değildir.

Petinizin bağırsaklarındaki normal bakteriler, onun yediklerini sindirmesine yardım eder. Ani mama değişikliklerinde bağırsaklarda bulunan bakterilerin sayısında ve türlerinde ani bir değişiklik yaşanır. Sonuç genelde yeni mamasını düzgün bir şekilde sindiremeyen petin, miğde ve bağırsak sorunlarından ötürü gereksiz yere acı çekmesidir.  Özellikle değiştirilen mama formülleri arasında çok büyük farklar varsa, bu süreç daha ağır geçebilir.

Ürün veya markalar arasında geçiş yaparken, formülü çok farklı olmayan ve sindirimi kolay markalara geçmeniz süreci kolaylaştırır. Gerekirse 6 ay sonra tekrar mama değiştirerek, hedeflediğiniz ana markanın mamasına geçiş yapabilirsiniz.  Tabii bu konuda farklı görüşler var. Ben 6 ayda, yılda bir mama değiştirilmesinin olumlu olduğunu düşünen gruptayım ve tabii ki bunun tam tersini savunanlarda var. Bu çok uzun tartışma konusunu bir başka yazımıza bırakalım 🙂

Ani mama değişikliklerinde yaşanan diğer sorun ise alerjik reaksiyonlardır. Petin daha önce alışık olmadığı bir besine bir anda yüklenilmesi alerjik reaksiyonları artırır.

4 Pati Kuralı Nedir?

4 pati kuralı, petinizin yeni mamasına sağlıklı bir şekilde adapte olması için ona zaman tanır. Yeni ve eski mama,  aşamalı olarak karıştırılarak sindirim sistemi ve metabolizmanın yeni beslenme modeline uyum sağlaması temel amaçtır.

Veterinerler ve uzmanlarca kabul edilen 7 -10 günlük alışma programı, mama formülleri arasında çok büyük farklar olmadığı takdirde, sağlıklı bir kedi ve köpeğin yeni diyetine alışması için yeterli süredir.

Kedi ve Köpeklerde Mama Değiştirirken 4 Pati Kuralını Unutmayın! http://sevgilikopegim.com/2015/06/23/kedi-ve-kopeklerde-mama-degistirirken-dikkat-edilmesi-gereken-4-pati-kurali/
Sunumda kullanılan fotoğraf ve vektörler Pixabay.com sitesinden alınmıştır.
 • Jim ve çArşı gibi sokaktan gelmiş, geçmişteki yetersiz ve kötü beslenmeleri nedeniyle sindirim sistemi problemleri yaşayan, alerjileri olan köpekler için bu süreci köpeğin veya kedinin durumuna göre uzatmak gerekebilir. Ben bizimkiler için mama değişimi yaparken, aşırı hassasiyetimin etkisiyle 2-3 haftaya yaymaktayım. Sizde köpeğinizin kedinizin durumunu gözlemleyerek, değişimi onları rahatsız etmeden sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yeni mamaya eklemeye başladığınızda köpeğinizin dışkısını, enerji seviyesini olası alerjik ve gastrointestinal rahatsızlık belirtileri olup olmadığını sürekli olarak kontrol ediniz. Köpeğinizde ishal, gaz ve alerji problemleri başgösterirse hemen paniklemeyin. Ancak pati adımlarınızı yavaşlatın. Süreçleri 3 günde bir geçmek yerine 4-6 güne uzatın. Bu süreçte sevgili köpeğim ailesinin gaz ve ishal konusundaki yazılarına göz atmak faydalı olabilir. İshal ve gaz gibi sorunlarına ne zaman müdahele edeceğinizi bilmeniz bu aşamada önemlidir.

Köpeklerde İshalin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

çArşı’nın Ölümcül Osuruğuna Bilimsel Yaklaşım

 • Köpeğiniz 3 haftalık sürecin ardından yeni mamasına uyum sağlamadıysa, bunun nedeni olası sindirim sistemi hastalıklarıve ajerji gibi bir durum olabilir. Bu durumda veterinerinizi ziyaret etmek faydalıdır.  Farklı bir başka mamaya geçmeye ya da eski mamanıza dönmeye karar verirseniz, her iki halde de bu geçişi yine yavaş pati adımlarıyla yapmanız gerekir.
 • Nature’s Variety Instinct mamalarında olduğu gibi belli markaların mama formülleri, petlerin aynı şirketin ya da aynı markanın farklı ürünleri arasında geçişi sağlayabilecekleri şekilde yapılmıştır. Bu tür ürünler arası geçiş sağlanırken 4 pati kuralını uygulmaya gerek yoktur. Ancak geçiş yaptığınız ürün bu sınıfa girmiyorsa mutlaka 4 pati kuralını uygulamalısınız.

Pati dolu mutlu ve sağlıklı günler 🙂

Yazının hazırlanmasında kullanılan kaynaklar: drsfostersmith.com, caninejournal.com, petmd.com -cat petmd.com, petsadviser.com

4 yorum

 1. Kedimin mamasini degistirmek istemem, severek yedigi mamayi yasadigim bolgede bulamamamdandi, Ve birden mamanin bittigini fark edince ortada kaliyorduk, hic pratik olmuyordu. Bizimkisi yas mamaya bile agzini surmezdi, hatta bircok kedinin bayilarak yedigi ton baligina bile donup bakmazdi. Hic cozemedim bunun nedenini. Sevdigi yiyecek var mi diye bircok yemegi denedik, yok. Hayatta agzina almiyor, koklayip “iykk” yapip birakiyordu. Kedimi kaybedeli 2 yildan fazla oluyor, rahmetli en kaliteli mamalarla cok guzel beslendi, ama baska yiyecekleri denemedi hic.Sanirim kedimin yiyecek ayirma huyunu asla anlayamayacagim 🙂

  Carsi ve Jim’e ne yedirmeye calistilar, ya da sokakta ne yemek zorunda birakildilar tanri bilir. Neyse ki simdi emin ellerde ve en guzel sekilde besleniyorlar 🙂

  Bizimle bir sure birlikte yasayan bir kocumuz olmustu. Bildiginiz boynuzlu yunlu koc! Adini da Billy koymustuk. Billy’e aldigimiz cesitli sebze ve tahillardan mutlaka Tarcin da yerdi, cig cig brokoli, lahana veya karnibahar yiyen kopek gormemistim daha once. O zaman anladim ki bu kiz herseyi yiyebilir. Ben de Jim ve Carsi’ya harika bir haftasonu diliyorum!

  1. Author

   Kedinizi kaybettiğiniz için çok üzüldüm. Pati cennetinde diğer kedi arkadaşlarıyla oynarken, size bunda anlaşılmayacak bir şey yok bakışı atıyor olabilir.
   Tüm ailenize sevgilerimizi gönderiyoruz.

 2. Mama degisimini kedim icin zamaninda uygulamaya calismistim. Bizimkisi belirli bir markanin belirli bir cesidi disinda hayatta hicbir yiyecegi agzina koymazdi. Yukaridaki gibi mama gecisi yapmaya calismistik, ve bizimkisi her zaman sevdigi mamasini yer, bir tanecik kuru mama bile olsa o taneyi itinayla birakirdi. Sanirim sevmedigi seyi yedirmek mumkun degil kediye.

  Ama kopegimde bu gecisler cok kolay olmustu, ozellikle raw gecisinde neredeyse hic sorun yasamamistik. Herseyi yemeye gonullu bir kopeginiz olunca boyle oluyor tabii. Tarcin’i raw beslesem de her zaman kuru mama stogumuz vardir ve bazi ogunlerde veririz. Ozellikle o gun cig etimiz azaldiysa, takviye amacli yanina kuru mama da koyariz biraz. Herhangi bir mide problemi veya alerji gormedik. Sanirim genis gen havuzlu bir sokak kopegi olmasinin avantaji.

  1. Author

   Merhaba,

   Evet, kediler bu konuda daha inatçı olabiliyor. Bu durumda mamayı karıştırmak işe yarıyor. Ancak yaş ya da çiğ mamaya geçişte kedilerde köpekler gibi daha gönüllü oluyorlar. Kedinizin kuru mamasını mutlaka bir başka kuru mamayla değiştirmek istiyorsanız, geçiş sürecinde aynı zamanda mamasına yaş mama ya da sevdiği yiyecekleri ekleyin. Bu işe yarayabilir.

   Kesinlikle haklısınız. Kırma köpekler, genel olarak çok daha az genetik problem taşıyorlar. Saf kan köpeklerde, uzun süre seçilerek yapılan çiftleştirme nedeniyle oluşan hastalıklar, çok daha az görülüyor.
   Tabii benim köpeklerim gibi, daha önceki sahiplerince ve sokakta yaşadıkları dönemdeki kötü beslenmeleri nedeniyle sorun yaşayanlarda var.

   Tarçın’a, kediye ve size pati dolu mutlu bir gün dileriz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.