Kedi ve Köpekler İçin Müzik Terapi

Kedi ve Köpekler İçin Müzik Terapi http://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kedi-ve-kopekler-icin-muzik-terapi/

Müzik terapinin sadece insanlarda değil, hayvanlar üzerinde de olumlu etkiler yarattığı çok zamandır biliniyor. Önceleri sadece köpeklerde stres, anksiyete, fobi, uykusuzluk gibi sorunların tedavisinde kullanılan terapi müzikleri, bugün mutlu fidonun ve sevimli kedinin olmazsa olmazları listesinde yer alıyor.

Pet müzik terapilerinin temelini Fransız Kulak, Burun, Boğaz Uzmanı, Doktor Alfred Tomatis’in alternatif tıp alanında Tomatis yöntemi olarak bilinen duyma, dinleme teorileri oluşturuyor.

Müziği biz köpeğin ya da kedinin sorununa bağlı olarak yağmur, araba, havai fişek gibi seslerin eklendiği, klasik müzik ya da meditasyon müziği gibi algılıyoruz. Ancak bir köpek için , kedi için terapi müziğinin içeriği o kadar basit değil. Terapi müziklerinde, sadece onların duyabildiği ultrasonik sesler, onların müzik zevkine uygun melodik düzenlemeler yer alıyor.

Köpeğinize, kedinize her gün düzenli olarak, farklı  terapi müzikler dinletmek onun daha sakin ve daha mutlu olmasını sağlıyor. Farklı sesli uyaranlar, gün boyunca evde yalnız canı sıkılan petinizin, zihinsel egzersiz ihtiyacını karşılıyor. Müziğe odaklanan kediler ve köpekler, hassas kulaklarını tırmalayan, araba, siren, motorsiklet, bilgisayar gibi seslerden kendilerini soyutlayabiliyor.

Kedi ve Köpekler İçin Müzik Terapi http://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kedi-ve-kopekler-icin-muzik-terapi/
http://throughadogsear.com/icalmdog/

Pet müzik terapinin kullanımının yaygınlaşmasıyla, kedi-köpek müzik albümlerinin sayısıda her geçen gün artıyor.

Bio-Akustik Araştırma ve Geliştirme ( BioAcoustic Research & Development -BARD) köpek terapi müzikleri alanında en iyilerden biri.

Kedi ve Köpekler İçin Müzik Terapi http://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kedi-ve-kopekler-icin-muzik-terapi/
http://throughadogsear.com/tace/

Piyanist ve köpek müzikleri umzanı Lisa Spector, ses araştırmacısı Joshue Leeds tarafından kurulan BARD, Veteriner nörolojist Susan Vagner’ında içinde  bulunduğu Through A Dog’s Ear projesiyle kötü muameleye maruz kalmış köpekler başta olmak üzere, tüm köpeklere müzik aracılığıyla yardım ediyorlar.

Ekip kedileri de unutmamış. Kedilerin terkedilmesinde, kaçmasında fiziksel çevrenin ( çevredeki yabancılar, farklı yiyecekler, diğer hayvanlar, gürültü, hastalık vb.) önemine dikkat çeken ekip, akut feline stresi önlemek için çalışmalara başlamışlar. Sonunda ortaya Through A Cat’s Ear projesi çıkmış. Through A Cat’s Ear kedilerin mutluluğu için yapılmış özel kedi terapi müziklerini kapsamakta. .

Victoria Stilwell’de köpek eğitiminde ve davranış problemlerinin çözümünde müzik terapinin kullanılmasında önemli isimler arasında yer alıyor. Stilwell’in terapi müzikleri, fobilerin ve agresyon problemlerinin çözümüne odaklanıyor.

Benim bugünlerde favorim iCalmDog dog serileri. Özellikle 3 saatten fazla müzik içerenler. Böylece gün içinde uzun saatler dışarıda kaldığımda köpeklerimin evde sıkılmadan, mutlu ve huzurlu vakit geçirdiklerini biliyorum.

Jim’in hasta ve huysuz olduğu zamanlarda, fırtınalı ve yağmurlu günlerde ise her 15-20 dakikada bir, yeni uygun bir müzik bulmakla uğraşmak yerine, müzik listesi benim yerime işi yapıyor.

iCalmDog ünitelerinin 12 saate kadar çalma kapasitesi olanları da mevcut.  iCalmDog serilerini ,amazon ya da positvely ve through a dog’s ear sitelerinden bulabilirsiniz. Ya da benim gibi CDleri i-tunes üzerinden indirerek, ya da youtube favorilerinizi düzenleyerek köpeğinize özel çalma listeleri oluşturabilirsiniz.

Kedi ve Köpekler İçin Müzik Terapi http://sevgilikopegim.com/2015/02/01/kedi-ve-kopekler-icin-muzik-terapi/
http://throughadogsear.com/icalmdog/

2 yorum


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.