Jim’e Topunu Düşürten Ödül Maması – Köfteli Bisküvi Tarifi http://sevgilikopegim.com/2015/02/15/jime-topunu-dusurten-odul-mamasi-kofteli-biskuvi/
Jim’e Topunu Düşürten Ödül Maması – Köfteli Bisküvi Tarifi http://sevgilikopegim.com/2015/02/15/jime-topunu-dusurten-odul-mamasi-kofteli-biskuvi/
Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Diabetik köpekler için olan ödül maması tarifinde ufak bir değişiklikle, fırında köfte yaptık.Bu tarif özellikle bırak eğitimi gibi, köpeğiniz için düşük ve yüksek değer taşıyan ödül maması kullanmanız gerektiği zamanlar ya da evde gerçekten zorlandığınız eğitimler için mükemmel seçim. Ağırlıklı olarak etten oluşan ve köpeğinizin bayılacağına emin olduğum bu tarif yüksek değerli mama olarak kullanılabilir.

Biraz yağlı olması ve cepte ya da çantada taşınabilecek nitelikte olmaması nedeniyle ev eğitimlerinde, köpeğinizi gerçekten ödüllendirmek istediğiniz zamanlar ve eğer evde kendinize köfte yapıyorsanız hem ek bir çaba sarfetmeden hem de köpeğinizin yalvaran gözlerini, mutlu gülüşlere çevirmek için ideal.

Jim yiyeceğe düşkün olmadığı için ona eğitimleri hep topla vermek zorunda kalıyorum. Topla eğitim ise özellikle ev ufak olunca, o kadar kolay olmuyor. İlk defa Jim’e yiyecekle en çetrefilli eğitimleri bile verebileceğim türde bir mama buldum.

Şu ana kadar denediğim tarifler arasında Jim’in damak tadına en uygununun bu olduğu kesin. Öyle ki, daha pişirme süresinde ağzının salyaları akmaya başlayan Jim, ödülü kapınca zevkten topunu bile düşürdü. Ardından yarım saat boyunca daha fazla mama için yalvardı. Vermemek için hepsini kedi yediğimde ise durumu pek hoş karşılamadı.

Aşağıda verdiğim çıkan daha çok fırında köfte tarzında bir mama. İsterseniz un ve yoğurt oranını artırarak daha uzun süre fırında bırakarak, bisküvi tarzında bir ödül pişirebilirsiniz.

Malzemeler

  • Yarım kilo kıyma
  • 1 bardak tam karışık un
  • 2 yumurta, isterseniz yumurtanın kabuklarını ezerek kabuklarını da ekleyebilirsiniz.
  • İsteğe bağlı – 1 Kaşık yoğurt : Mamaya probiotik takviyesi sağlar için 1 kaşık yoğurt
  • İsteğe bağlı: Köpeğinizin ağız kokusu problemi varsa, 1 tane ince kıyılmış taze nane yaprağı

Yapılışı

Yumurta, yoğurt, ve naneyi iyice çıpınız. Kıymayı ve unu ekleyip, iyice yoğurunuz. Karışımı yanmaz fırın kağıdıyla kaplanmış tepsiye çok ince şekilde döşeyiniz. Önceden 175°C dereceye ısıtıtılmış fırında, 20 dakika pişirin. Piştikten sonra tepsiyi fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Soğuyan ödül mamalarını orta-ufak parçalar halinde kesin. Köpeğinizin fırında köfteli bisküvileri hazır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.