Iams köpek ve kedi mamaları potansiyel salmonella virüsü başta olmak üzere  yüksek aflotoxin miktarına kadar farklı nedenlerden en çok toplatılan mama markalarından biri olmayı başarmak üzere.

Sadece 2005’ten bu yana yaklaşık 26 milyon ve paket kutu kedi ve köpek mamasının toplatıldığı tahmin ediliyor. Toplatılan ürünlere ait rakamlar daha çok Amerika ile sınırlı. Türkiye’de mamalar tam anlamıyla denetlenmediği gibi, mama toplatılmasıda genelde söz konusu olmuyor.

Iams mamalarının yakın tarihlerdeki toplatma kararlarından bir kaçı hakkında bilgi vermek, ucuz kuru mamaların ve sorumsuz üreticilerin petlerimizin ve bizim sağlığımızı nasıl tehdit ettiğini ortaya koymak açısından yeterli olacaktır.

2007 – Çinde üretilen, sağlığa zararlı içerikteki pirinç proteini nedeniyle pek çok marka kedi-köpek maması toplatıldı. Toplatılan markalar arasında Iams başı çekiyordu.

2010 Haziran – Yaş kedi mamaları B vitamininin çok düşük değerde olması nedeniyle toplatıldı.

2010 Temmuz- Salmonella virusü taşıma riski nedeniyle önce sadece Iams  Veterinary Formula Kedi Mamaları toplatıldı.Ardından toplatılma kararı genişletilerek  Iams’ın tüm Vetenary  Formula mamaları, ayrıca Eukanuba Naturally Wild, Eukanuba Pure, and Eukanuba Custom Sensitive Skin ( Hassas Deri ) mamalarıda toplatılma kararına dahil edildi.

2011, Aralık – Iams Yavru köpek maması olan “Proactive Health puppy” yüksek aflatoxin seviyesi nedeniyle toplatıldı.

2013, Ağustos-Iams mamaları bir kez daha potansiyel Salmonella riski nedeniyle toplatıldı.

Iams, Procter & Gamble (P&G) tarafından üretilen kedi ve köpek mamalarının, marka adıdır.

Bu yazı Petfoodrecall web sayfasındaki bilgilerden derlenerek oluşturulmuştur : http://www.petfoodrecall.org/2014/01/iams-pet-food-recalls/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.