Her Köpek Bunlara Sahip Olmalı!

Hepimiz biliyoruz, köpeğinizin sahip olması gereken ilk şey sevgi ve ilgi.  Bu yazıyı okuduğunuza göre köpeğinize gereken ilgi ve sevgiyi göstermeye hazırsınız. Peki sevgi ve ilginin dışında köpeğinizin sahip olması gereken şeyler neler?

1-Köpeğinize Özel Güvenli Alan

Ben kedi ve köpeğiyle uyumayı tercih edenlerdenim. Ancak buna rağmen Jim ve Finn’in kendine özel alanları var. Jim’in köpek seyahat kafesi, Finn’in ise taşıma çantası onların güvenli alanı.

Köpeğinizin sizinle uyumasını planlıyor olsanızda ya da onlara özel oda ayırsanız bile mutlaka onların sığınma içgüdüsünu tatmin edecek bir alan sağlayın.

Pozitif eğitimle köpeğinizi kafesini sevdirin. Kafes kelimesinin ne kadar korkutucu ve itici olduğunun farkındayım. Bu nedenle kafes yerine genel olarak güvenli alan demeyi tercih ediyorum. Anksiyete (kaygı) sorunu nedeniyle reaktif bir köpek olan Abby ile kafes eğitimi videomu izlemenizi tavsiye ederim. Göreceksiniz ki Abby kafes – crate işaretimle kafesine girmeyi ve çık – out işaretimle kafesinden çıkmayı öğrenirken, oldukça eğleniyor. Kafesi onun için dinlenme ve oyun alanı. 

Kafes güvenli alan eğitiminin faydalarından sadece bir kaçını şöyle sıralayabiliriz

  • Kendilerini güvende hissetmeleri ve güvenli alanma sığınma içgüdüsünün tatminini sağlar
  • Tuvalet eğitimini kolaylaştırır
  • Anksyite ve fobiler gibi pek çok davranış sorununun çözümünde destek sağlar
  • Seyehat stresi sona erer
  • Acil hastalık yaralanma gibi durumlarda köpeğinizi veterinere güvenle götürebilmenizi sağlar

2-Kong ve Puzzle Oyuncaklar

Köpek mama kabına ihtiyacınız yok. Pek çok davranış probleminin nedeni işsizlik.  Evinizde bulundurmanız gereken tek kap, su kabı ve işsizlik sorununa son vermek için bol miktarda Kong ve puzzle oyuncaklar.

çArşı kızımız Kong içinde sunulan ödül mamasından oldukça memnun.

3-Gövde Tasması ve Gezdirme Tasması

Köpeğinizin boyutu her ne olursa olsun onu mutlaka gövde tasmasıyla yürütün. Eğer köpeğiniz çok güçlüyse ve onu güvenle yürütmeniz mümkün değilse, bir pozitif eğitmenden yardım isteyin. Gentle leader, halti gibi tasmaları ancak pozitif eğitimle köpeğinizi bu ürünlere alıştırdıktan sonra kullanın.

Jim ve çArşı favori gövde ve gezdirme tasmalarıyla mahallede hava atmakta.

Gövde tasması seçerken tasmanın köpeğinizin boynuna direk baskı yapmamasına ve omuz altına çok yakın olmamasına dikkat edin.

Gezdirme tasması için ideal olan 2 metre uzunluğundaki düz tasmaları seçin. Ben eğitim sırasında ödil maması vermemi kolaylaştırdığı için düz ve ellerin serbest olduğu omuz tasmalarını tercih ediyorum.

Flexi tarzında uzayabilir tasmalardan uzak durun. Güvenlik nedeniyle kimi ülkelerde yasaklanan  flexi tasmalar sizin, köpeğinizin ya da başkalarının zarar görmesine neden olabilir. 

4-Pozitif Eğitmenle Köpek Eğitimi

Yavru köpekler için en ideal sosyalleşme eğitim dönemi ilk 2-4 aylık dönem. Yeni dostunuz bu  dünyadaki 8. haftasını doldurduysa hemen onunla birlikte yavru köpek derslerine kaydolun. Yeni dostunuz yetişkin bir köpekse yine birlikte geçireceğiniz ilk haftadan itibaren eğitime başlamakta fayda var. Ankara’da  Pozitif Pati ve İstanbul’da Star Dogs Pozitif Köpek Eğitim Merkezi benim favorim.

Pozitif Eğitmen Lara Kavuş’la Pozitif Sohbethttp://sevgilikopegim.com/2015/05/28/pozitif-egitmen-lara-kavusla-pozitif-sohbet/
Pozitif Eğitmen Lara Kavuş
Fotoğraf : www.pozitifpati.com

5-Ödül Mamaları ve Oyuncakları

Köpek eğitiminin birinci kuralı köpeğiniz ne zaman sizin istediğiniz bir davranışı gösterse onu ödüllendirmektir.

Her gün köpeğinizin günlük kalori ihtiyacının % 10 unu geçmeyecek kadar ödül mamasını ve günlük mamasının bir miktarını kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Cebinize, ödül çantasına ya da yanınızdaki masadaki tabağa. Yine ödül olarak vereceğiniz oyuncakları sadece sizin ulaşabileceğiniz yerlere yerleştirin. Köpeğiniz havlamadan, sakin bir şekilde yatıyorsa, kendi kendine oyun oynayarak vakit geçiriyorsa onu ödül mamasıyla ya da birlikte oynayacağınız bir oyuncakla ödüllendirin. Masadaki yemeğe ulaşmak için zıplamak yerine oturup size bakıyorsa ya da ilgi için havlamak yerine sakince oturmuş size bakıyorsa yine ödül zamanıdır.

Ödül maması ve oyuncaklarını seçerken kimyasal içermeyen doğal ve kaliteli ürünleri seçin. Hepimiz bütçemiz dahilinde onlara en iyisini sağlamaya çalışıyoruz. Doğal ve kaliteli ürünler için bütçeniz yeterli değilse üzülmeyin.  Çünkü evinizdeki taze sebze ve meyveler, tuzsuz peynir ya da kasaptan alacağınız bir kemikle bütçeniz dahilinde ona lezzetli ödüller sunabilirsiniz. Yine kimyasallarla dolu plastik oyuncak yerine evde eski kot pantolanlardan yapılmış bir tug-.çekme oyuncağını tercih edin.

6-İyi Kalite Köpek Maması

Sağlıklı ve dengeli beslenmek köpeğinizin hem fiziksel hemde zihinsel gelişimi için önemlidir. Köpeğiniz için en sağlılklı olan çiğ besleme. Ancak et fiyatları, çiğ et ve sebzeyle beslemeyi zorlaştırıyor. Köpeğinizi kuru mamayla besleyecekseniz, hayvansal temelli protein oranı yüksek, kimyasal renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucuların kullanılmadığı, doğal ürünler içeren köpek mamalarını tercih edin. Köpeğinizin kuru mamasını mümkün olduğunca çiğ sebze ve meyvelerle, etle zenginleştirin.

Köpeğinizin beslenmesi için harcayacağınız para, hem onun daha sağlıklı ve mutlu bir hayatı olmasını sağlar hem de veteriner masrafınızı azaltır.

2020 yılına girerken bizim favorimiz kuru köpek mama markalarından birkaçı şöyle:

  • Champion Pet Food tarafından üretilen Orijen marka mamalarının tamamı ve Acana markasının Heritage ve Singles serisinde yer alan tahılsız mamaları. Acana markasının geçen yıl Amerikan pazarı için ürettiği Acana Classic serisi ne yazık ki kalite açısından bizim onayımızı alamadı. 
  • Farmina tarafından üretilen N&D markasının tahılsız mamaları. 
  • Petcurean tarafından üretilen Now marka mamalarının tamamı ve GO! markasının tahılsız mamaları. 
  • Rolf C. Hagen tarafından üretilen Nutrience markasının tam tahıllı İnfusion serisi dahil olmak üzere tüm mamaları. 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

7-Diş Fırçası, Diş Macunu ve Çiğneme Kemikleri

Amerikan Veterinerler Birliğinin araştırmasına göre 3 yaş üstü her 100 yetişkin köpekten 85inde diş ve ağız sağlığı problemi var. Diş ve ağız sağlığı köpeğinizin genel sağlığı ve yaşam kalitesini sağlamakta büyük önem taşıyor. Diş ve ağız sağlığı kalp ve böbrek hastalıklarına kadar pek çok hastalığa neden olabilir. Köpeğinizin diş ve ağız sağlığını korumak için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey onun dişlerini düzenli olarak fırçalamak ve çiğneme kemikleriyle tartar oluşumunu önlemek.

Köpeğinize diş fırçalamayı pozitif eğitimle sevdirin ve ağız kokusunun, diş ağrılarının olmadığı sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlayın.

8-Köpek Tarama Fırçaları 

Köpeğinizi düzenli olarak taramak onun tüylerinin ve cildinin sağlığı için önemlidir. Köpeğinizi tüy yapısına uygun tarama fırçalarıyla düzenli olarak fırçalayın. 

 

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.