Hayvan Davranışları ve Eğitiminin Yıldızı Kadınlar

Hayvan Davranışları ve Eğitiminin Yıldızı Kadınlar http://sevgilikopegim.com/2015/02/10/hayvan-davranislari-ve-egitiminin-yildizi-kadinlar/

Baskınlık temeline dayanan disiplin ve ceza yönteminin uygulandığı zamanlarda eğitimde genel anlayış, kadınların agresif ve güçlü köpeklerle başedemeyeceği görüşüydü.  Sonuçta bu yöntemi uygulamak için güçlü lider olmak gerekiyordu, maskülen olmak gerekiyordu. Eğitmen hırlayan köpeği boynundan tutup sallayabilmeli, yere yatırabilmeli, köpeğe tekme atabilmeliydi. Gerçi o yıllarda insanların çocuk eğitimine bakışı da çok farklı değildi.

1970’lerden itibaren öğrenme teorilerinin daha iyi anlaşılması, pozitif eğitimin yaygınlaşması, hayvan davranışları ve eğitimine yeni bir soluk getirdi. Hayvan davranışları ve eğitimi alanında daha fazla kadın çalışmaya başlarken, disiplin ve ceza eğitiminin çarpık, hastalıklı anlayışından yavaş yavaş uzaklaşıldı. Türkiye’de erkek hakimiyetinde olan köpek eğitiminde ağırlık hala baskınlık eğitiminde olsa da, yeni nesil kadın ve erkek eğitimcilerle birlikte pozitif eğitim gelişmekte.

Kadınların özellikle köpek eğitimindeki dikkat çekici başarısının ardından cinsiyetten kaynaklı avantajları var m? Mesleki cinsiyetçiliğe karşı olmakla birlikte, bu soru aklıma takılmıyor değil. Nedeni ise köpek sahiplerinin köpeklerini gördükleri anda annelik hormonu salgıladıklarına dair yapılan araştırma. Kadınların başarısında, annelik hormonunu etkisi, köpekleri anlamak için daha çok çabalamalarını, sevgi ve pozitif eğitime dayalı teknikleri daha çok benimsemelerini sağlamış olabilir mi? Açıkçası bu soruların cevabını bilmiyorum, belki bilim bir gün aradığımız cevabı bulur. Kendi adıma bildiğim tek şey ise cinsiyetten kaynaklı avantajlar , dezavantajlar olsun ya da olmasın  işin asıl sırrı hayvan davranışları ve eğitiminde hayvanın fizyolojik ve psikolojik sağlığını, onun mutluluğunu temel almak ve her zaman sevgi ve sabırla yaklaşmak.

Hayvan Davranışları ve Eğitiminin Dünyadaki Kadın Yıldızları

Karen Pryor

Hayvan Davranışları ve Eğitiminin Yıldızı Kadınlar http://sevgilikopegim.com/2015/02/10/hayvan-davranislari-ve-egitiminin-yildizi-kadinlar/
Karen Pryor

Pozitif eğitimde devrim yaratan kadınlardan Karen Pryor. Deniz Memelileri Biyolojisi ve Davranış Psikolojisi alanında önemli isimlerden olan Karen Pryor, clicker eğitimini ilk kez kulllanan kişi.

Pryor’un hayvan davranışları ve eğitimine dair kitapları tüm hayvan eğitimcilerinin ve köpek sahiplerinin okuması gereken kitaplardan.

Pryor’un kitaplarından bazıları:

Getting Started: Clicker Training for Dogs

Don’t Shoot the Dog!: The New Art of Teaching and Training

Karen Pryor on Behavior

Krane Pryor Akademisi her yıl hayvan eğitimi ve davranışları kurslarıyla, yeni nesil, pozitif eğitmenler yetiştirirken, Clicker Eğitimi merkeziyle  pozitif eğitimle, hayvanların ve insanların daha mutlu bir yaşam sürmelerine yardım ediyor.

Victoria Stilwell

Hayvan Davranışları ve Eğitiminin Yıldızı Kadınlar http://sevgilikopegim.com/2015/02/10/hayvan-davranislari-ve-egitiminin-yildizi-kadinlar/
Victoria Stilwell

Çoğunuzun “It is me or the dog” programıyla tanıdığı Victoria Stilwelli pozitif köpek eğitiminin yaygınlaştırılmasında en çok çaba sarfedenlerden.

Köpeklerin fiziksel ve psikolojik sağlığını ilgilendiren sosyal hareketlerde başı çeken isimlerden biri. Baskınlık temeline dayanan disiplin ve ceza yöntemlerinin, elektrikli tasmaların, boğma tasmaların yasaklanması, köpek üretim çiftliklerinin ( puppy mills ) kapatılması için sürdürülen kampanyalarda dik duruşuyla köpek sahiplerinin kalbini çalanlardan.

Stilwell’in köpek eğitimine dair kitapları ve köpeklerde davranış problemlerinin çözümünde kullanılan müzik terapi CDleri yine her eğitimcinin ve köpek sahibinin başucu kaynaklarından.

Dr.Sophia Yin

Hayvan Davranışları ve Eğitiminin Yıldızı Kadınlar http://sevgilikopegim.com/2015/02/10/hayvan-davranislari-ve-egitiminin-yildizi-kadinlar/
Dr.Sophia Yin

Veteriner ve Hayvan Davranışları Uzmanı  Dr. Sophia Yin 2014 yılında yaşama veda etmiş olmakla birlikte onun hayvan davranışlarına dair kitapları, pozitif eğitimcilerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

Kedilerden köpeklere, atlardan tavuklara kadar pek çok hayvanın davranışlarını inceleyen Dr.Sophia Yin için hayatını hayvanlarla insanlar arasında pozitif temele dayalı mutlu ilişkinin kurulmasına adamıştır.

Hayvanların veterinerde travma yaşadığına dikkat çeken Yin’in, hayvanların pet dostu tekniklerle ele alınması konusundaki çalışması veterinerler için kılavuz niteliğindedir.

Dr. Sophia Yin’in hayvan davranışları ve eğitimine dair seminerleri, ders notları, kitapları yine köpek eğitimcileri için olmazsa olmazlar listesindedir.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.