Sevgili Köpeğim

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş

Doğal Yöntemlerle Pire ve Kenelerle Savaş 4 adımda doğal yöntemlerle, ev yapımı doğal ürünlerle köpeğinizin pire-kene sorununa veda edin. Kolay tariflerle hem köpeğinizin sağlığını koruyun, hem de tasarruf edin. http://sevgilikopegim.com/2014/10/06/326/

Fotoğraf:Ayşegül Aksu

Türkiye’de yaşadığım dönemde pire ve kene damlalarını her zaman veterinerden alırdım. Bir taraftan kendi iki köpeğimiz, diğer taraftan geçici yuva olduğumuz köpekler derken, masraf listesi oldukça kabarıyordu. Ancak benim ne kimyasal pire ve kene ilaçlarının olası zararlarından ne de doğal yöntemlerle pire, kene sorununun çözümünden haberim vardı.

Kanada’da insanların büyük bölümü, kimyasal içermeyen, doğal çözümleri tercih etmekteler, veterinerler kimyasal çözümler ve doğal metotlar hakkında hayvan sahiplerini bilgilendirmekteler.

Bugüne kadar Jim ve çArşı’yla birlikte pek çok farklı tarif bulduk ve  denedik.  Sonunda bizim evin patili üyelerine en uygun pire-kene önleyicilerini seçtik. Gururla söyleyebilirim ki  Jim ve Çarşı yaz kış demeden her gün ormana gitmelerine rağmen, Kanada’ya taşındığımızdan bu yana pire ve kene sorunu yaşamadılar.

Aşağıda pire kene önleyici tariflerinde tercihe bağlı olarak kullanılan aroma terapi esans yağları tarifin olmazsa olmaz, temel maddesi değildir. Aroma terapi esans yağlarından ileride detaylı bahsedeceğim ancak burada tarifleri hazırlayabilmeniz için kısa notlar vermekle yetineceğim.

Tariflerin hemen hepsini pire-kene gibi dış parazitleri, sivrinekleri önleyici etkisi olan esans yağları ekleyerek güçlendirebilir, ya da köpeklerde kullanılan diğer aroma yağlarından birini seçerek, köpeğinizin farklı sorunlarının çözümüne katkıda bulunabilirsiniz.

Köpeklerde kullanılan aroma terapi yağlarından bazıları: Kakuli, papatya, lavanta, sedir , nane, zencefil,  limon out, citrus, tatlı portakal, tea tree ( kullanımında özel dikkat gerekir, zehirlenmeye neden olabilir) , tütsü, sardunya, vetiver, helichrysum, niaouli

Pire ve Kene Önleyici Tariflerde Aroma Terapi Esans Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

photo credit: alexlaurie via photopin cc

Pire-Kene Önleyici Tariflerde En Yaygın Kullanılan Malzemeler

4 Adımda Doğal Ürünlerle Pire ve Keneleri Yokedin

 1- Köpeğinizi Doğal Pire-Kene Önleyicilerle Düzenli Olarak Yıkayın

photo credit: Funky Chickens via photopin cc

Pire ve kenelerin ilk tercihi, üremelerine ortam sağlayan sağlıksız ve kirli ortamlardır. Köpeğinizin sağlığına ve temizliğine dikkat etmek pire ve keneleri uzak tutmakta oldukça önemlidir.

Köpeklerin yıkanma sıklığı köpeğin cinsine, tüy ve deri yapısına, köpeğin yaşadığı çevreye göre değişiklik gösterir.

Kendi Pire Şampuanınızı Yapın

Malzemeler

Hazırlanışı

photo credit: Southern Fairytale (Rachel) via photopin cc

1 adet limonu sıkın, kabuklarıyla bir bardak su ekleyerek kaynatın. Karışımı gece dinlenmeye bırakın, ertesi günü limon suyunu bir bez veya süzgeç yardımıyla süzün.

Köpeğinizin banyosunda kullanacağınız miktarda şampuanı karışıma ekleyin ve iyice çırpın. Pire-kene şampuanınız hazır, köpeğinizi bu şampuanla yıkayın.

Köpeğinizin vücudu pire ve keneler tarafından işgal edilmişse, yıkama işlemini küvette yapmak, pire ve kenelerin suya düşerek ayrılmasını sağlar.

Banyodan sonra, köpeğinizin vücüdunda olan ve gözden kaçan, henüz düşmemiş keneler daha net görünür. Keneleri sterile edilmiş cımbızla çekerek, alkolle yakınız.

Köpeğinizi  yıkarken köpeklerin kulaklarına ve gözlerine şampuan ve su gelmemesine dikkat etmek büyük önem taşır.

Tarifi şampuana karıştırmadan daha büyük oranlarda yaparak, şişelere doldurup, buzdolabında saklarsanız, her ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olur. Bu karışımı tarama suyu olarak kullanabileceğiniz gibi, diğer doğal pire kene önleyici ürün tariflerine de ekleyebilirsiniz. 

 Yaza Özel Serinletici Parazit Önleyici Formül

Malzemeler

Hazırlanışı

Taze biberiyeleri 30 dakika boyunca kaynatın. Mümkünse gece boyunca yoksa karışım soğuyana kadar bekletin. Soğuduktan sonra karışımı bir bez ya da süzgeç yardımıyla süzün. Bir kovaya ılık su doldurun ve karışımınızı bu suya ekleyin. Bu suyu köpeğinizin tüm vücuduna dökün.  Kovanın içine yatıp serinlemek, isterse yapacak bir şey yok. Patinin keyfi en iyisini bilir.

photo credit: Oberazzi via photopin cc

Serinletici formül uygulamasının ardından durulama yapmayın, bırakın biberiye kokusu vicuduna sinsin. İsterseniz kurutucuyla köpeğinizin tüylerini kurutabilir ya da kendi kendine kuruması için bırakabilirsiniz.

Bu yöntem pire ve kenelerin ciddi tehdit oluşturduğu yaz aylarında, onları uzak tutmanın yanı sıra, köpeğinizin sıcak yaz günlerinde serinlemesine de yardım eder.

Tarifi daha büyük oranlarda yaparak, şişelere doldurup, buzdolabında saklarsanız, her ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olur. Bu karışımı tarama suyu olarak kullanabileceğiniz gibi, diğer doğal pire kene önleyici ürün tariflerine de ekleyebilirsiniz. 

2- Köpeğinizi Sık Sık Tarayın

Köpeğinizi pire kene taraklarıyla ve evde hazırladığınız doğal karışımlarla tarayın. Köpeğinizi en az haftada bir defa tarayın.

Köpeğinizi Taramanın Faydaları

photo credit: duanekeys via photopin cc

 Biberiyeli ya da Limonlu Tarama Suyu Hazırlayın

Malzemeler 

Hazırlanışı

Taze biberiye,  limon suyu ve limon kabuklarını  30 dakika boyunca kaynatın. Karışım soğuyana kadar bekletin. Soğuduktan sonra karışımı bir bez ya da süzgeç yardımıyla süzün.

Pire ve kene ayırmak için üretilen özel pire-kene tarağıyla köpeğinizi tarayın.

Ben bu tarife genelde lavanta yağı ya da kendi bahçemden biberiye, nane gibi bitkilerin yapraklarından ekliyorum 🙂

3. Doğal Spreylerle Pire ve Keneleri Köpeğinizden Uzak Tutun

Evde yapacağınız doğal pire- kene spreyi ile köpeğinizi ve köpeğinizin yatağını ve kıyafetlerini düzenli olarak spreyleyin. Spreyi kullanma sıklığınız, köpeğinizin yaşam koşullarına göre değişecektir. Ben iki haftada bir kullanıyorum.

photo credit: lacylouwho via photopin cc

Ev Yapımı Pire- Kene Spreyi

Malzemeler

Hazırlanışı

Beyaz damıtılmış sirke veya elma sirkesine, su ve aroma yağını ekleyin. Karışımı sprey şişesine boşaltın. Kulanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Ben genelde banyo ve tarama suyu olarak hazırladığım karışımı fazla miktarda hazırlayıp, bir kısmını spreyde kullanmak için ayırıyorum. Temel karışım hazır olduğu için eklemeniz gereken tek şey sirke oluyor.

Spreye Alternatif, Pire Kene Tasması

Malzemeler

Hazırlanışı 

Aroma yağını, 3 kaşık suyla seyreltiniz ve köpeğinizin tasmasına, fulara ya da bandanaya damlatınız.Jim ve Çarşı sürekli ormanda koştukları için ben onları zor duruma sokabilecek fular, bandana gibi aksesuarlar yerine spreyi tercih ediyorum.

  4. Ev Temizliği ve Doğal Ürünlerle Pire Kalkanı Oluşturun

photo credit: douglas_coldwell via photopin cc

 Eviniz İçin Pire Giderici Koku Torbaları Hazırlayın

Malzemeler 

Hazırlanışı

Hava geçiren kumaşın içine lavanta ya da sediri ve limon kabuğunu koyun ve kumaşı bohça haline getirip, bir ip yada kurdela yardımıyla bağlayın. Torbalayı köpeğinizin ulaşamayacağı şekilde, yatağının olduğu duvara asın ya da yatağın altına yerleştirin.

Exit mobile version