çArşı’ya Veda Etmek

Yazılarımı takip edenler bilir,  çArşı pek çok yazımın konusu olmuştur. Nasıl olmasın, o muhteşem gülümsemesi, hiç bitmeyen enerjisi ile evimizin neşe kaynağıydı.

7 Mayıs 2019’da, çArşı bizlere veda etti.

Onun gidişini kabullenemediğim için blogda yazı yazmak zor geldi. Hele onun gidişi hakkında yazmak neredeyse imkansızdı. Sanki çArşı’nın bizlere veda ettiğini yazarsam, her şey bitecek ve o bizi terkedecekti. Gerçekliği kabullenmekti. Elim varmadı, kalbim kanadı ve yazamadım. Hayatımda hiç bir şey için ve hiç kimse bu kadar çok ağladığımı hatırlamıyorum.

Onsuz ilk yılımız çok zor geçti. Her şey bir şekilde onu hatırlatıyor ve tam onun çılgınlıklarından konuşmaya başladığımız anda ya Hassan ya da ben göz yaşları içinde kalıyorduk. çArşı hakkında konuşmamaya karar veriyor,  ancak bir kaç saat sonra yine kendimizi aynı noktada buluyorduk.

çArşı’nın aramızdan ayrılışı Jim ve Finn’i oldukça etkiledi.  Onlarda kardeşlerini kaybetmenin yasını tutuyordu. Özellikle Jim bir ay boyunca her yerde çArşı’yı aradı. Kedi ve köpeklerin nasıl yas tuttukları hakkında çok fazla bilgim yoktu. çArşı’nın bize vedasının ardından öğrendik. Tüm aile birbirimize destek olarak zor zamanları atlatmaya çalıştık.

Sanırım tüm hayvanlarımızı sevsek de, hepimizin kalbine dokunan, ruhuna dokunan özel bir köpek var. çArşı o köpekti. Helikopter pervanesi gibi sallanan kesik kuyruğuyla, eşsiz kokulu osuruklarıyla ve  her an partiye hazır tavrıyla o özel köpek. Ağaç tırmanma şampiyonu, kedi aşığı, gurme, avcı ve ufak Einstein çArşı, daha ne diyebilirim ki.  Ne yaşlılık ne de hastalık onun hızını kesebildi.

Yas sürecinden iyileşme sürecine daha yeni yeni geçmeye başladık. çArşı’ya olan özlemimiz ise hiç azalmadı aksine arttı ve sanırım bu özlem hiç bitmeyecek.

Yapabildiğimiz tek şey çArşı’nın bizim hayatımıza kattığı güzellikleri, onu anarak onurlandırmak. Onu Beşiktaş Çarşı’da, Kartal heykelininin hemen yanı başında yaralı bir şekilde yatar halde bulduğumuz gün, sanıyorum hem onun hemde bizim hayatımızın en şanslı günü oldu.

çArşı’yla tanıştığımız gün, veteriner ziyaretinin ardından bizim eve alışmaya çalışırken.

21 Ağustos 2013’te karşımıza çıktığın ve hayatımızı güzelleştirdiğin için sana çok teşekkür ederiz çArşı Dudette.

çArşı hakkında daha detaylı yazacağım, ancak sanırım biraz daha zamana ihtiyacım var.  Şimdi kedi ve köpeklerinize sıkıca sarılın ve her günü hakkını vererek, yeni maceralarla geçirin, mutlu anlar biriktirin. Hassan ve bende çArşı’yı olan özlemimizi, onun bizlere verdiği sevgiyi Jim ve Finn’le paylaşarak yaşıyoruz.

 

Dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

Size ve patilerinize mutluluk dolu bir yaşam dilerim.

 

 

 

4 yorum

  1. Author

   Merhaba,
   Desteğiniz için çok teşekkür ederim.Umarım kızımız gökkuşağı köprüsünün altında dilediğince koşuyordur.
   Size ve patinize uzun ve mutlu bir hayat dilerim.

 1. Çok üzüldüm, yazılarınızdan anladığım kadarı ile hakikaten aktivist bir patiliydi. Sevginiz üzüntünüzü azaltır umarım…

  1. Author

   Merhaba,
   Özgür ruhlu bir köpekti çArşı. Nihayet onun hakkında yazmak ve onun videolarını tekrar izleyebilmek iyi geldi.
   Desteğiniz için çok teşekkürler.
   Sevgiler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.