çArşı’nın Ölümcül Osuruğuna Bilimsel Yaklaşım http://sevgilikopegim.com/2015/02/23/carsinin-olumcul-osuruguna-bilimsel-yaklasim/

Köpek sahiplerinin evinde, hoş olmayan kokular yayılmaya başladığında kimse utanıp, sıkılmaz. Evde misafir varsa ve yapan köpek değilse iç rahatlatıcı bile olabilir. En azından yapan kişi için. Kim osurdu sorusu sorulmaz bile , sadece cevap verilir. Bizim evde cevap “çArşıııı” olur genelde. çArşı her zaman Jim’in 2-3 katı daha fazla osurmuştur ve her zaman daha fazla kokuludur. Ancak bugünlerde durum çok daha vahim bir hal aldı.

çArşı’nın orman koşuları -2384723984893 derece hava soğukluğu nedeniyle sınırlanırken,  kızımız sıkıntıdan bahçedeki dalları bitirip neredeyse ağacı yemeye başladı. Tüm bunların üstüne son zamanlarda ödül mamalarını biraz abarttık. En nihayetinde evimizde gaz üretimi kimyasal silah olarak kullanılabilecek boyuta ulaşmış durumda. Öyle ki benim gecenin bir yarısında kalkıp, bu yazıyı yazmama neden, şu anda yatak odasındaki gaz alarmının neredeyse  “tehlikeli” sinyali verecek olması.

çArşı’dan bu kadar bahsetmek yeter. Önümüzdeki günlerde çArşı’nın durumu düzelmezse, parazit ve diğer olası sağlık problemlerine karşı veterinere götüreceğiz. Şimdi ciddi bilgilendirme bölümüne geçelim.

Eğlenceli Osuruk ve Gaz Problemi Arasındaki Fark

Öncelikle mama kabına saatte 100km hızla saldıran köpeğin, hızlı yeme nedeniyle yuttuğu hava bir yerden çıkmak zorunda. Dolayısıyla sağlıklı olan köpeğinizin geğirmesi, osurması son derece normaldir. Doğanın kanunu olarak hızlı yemek sırasında yutulan hava, bir yerden çıkacaktır. Bu durumda çıkarılan gaz genelde kokusuzdur.

Gaz çıkarma çok ender olarak ciddi bir sağlık probleminin semptomu olarak görülür. Genelde neden hızlı yemek yeme, beslenme tarzında değişiklik, düşük kalitede köpek maması nedeniyle kötü beslenme, bakteriler gibi nedenlerdir.

Ancak köpeğiniz sürekli ve çok sık gaz çıkarıyorsa ve çok kötü kokuyorsa bu pankreatis, yiyecek alerjisi, karaciğerle ilgili problemler, bağırsak paraziti gibi farklı sorunlara  işaret ediyor olabilir. Bu durumda köpeğinizi veterinere götürmek faydalıdır. Gaz çıkarma sorununun yanı sıra köpeğiniz son dönemlerde kilo kaybı, iştahsızlık, kusma, ishal gibi sorunlar yaşıyorsa, veterinere vakit geçirmeden gidilmelidir.

Köpeklerde Gaz Probleminin Nedenleri

çArşı’nın Ölümcül Osuruğuna Bilimsel Yaklaşım http://sevgilikopegim.com/2015/02/23/carsinin-olumcul-osuruguna-bilimsel-yaklasim/
Lucy Farted – https://instagram.com/lucyfarted/
 • Hava yutma özellikle basık burunlu olarak bildiğimiz braksifal ırkların en büyük sorunudur.Bu köpeklerin genelde ağızdan nefes alıyor olmaları, hava yutmalarına ve gaza neden olur.  Boşa değil Lucy the Bulldog, “Lucy Farted” Lucy Osurdu ismiyle ünlü oldu.
 • Buğday, yulaf, mısır, soya ve diğer tahıl ürünleri hassas köpeklerde gaz oranını yükseltir. Düşük kalite mamalar maliyeti düşürmek amacıyla bu tür tahıl ürünleriyle doldurulmuştur.
 • Özellikle düşük kalite tüm köpek mamalarında raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan gıda katkı maddeleri ve koruyucuları, sindirimi destekleyen iyi bakterilerin ve mantarların hassas dengesini bozar.
 • Beslenmede yumurta ve süt ürünleriyle protein seviyesindeki aşırı artış, gaza neden olur. Proteinden kaynaklı gaz, kokusuyla dikkat çeker. Ayrıca kimi köpeklerin laktozu tolare edemedikleri bilinmektedir.
 • Beslenmedeki ani değişiklik ya da baklagiller, mercimek, brokoli, lahana, karnıbahar gibi yiyeceklerin aşırı tüketilmesi gaza neden olur.
 • Giardia, bağırsak kurdu / tenya gibi parazitler genelde gaz problemiyle kendini gösterir.
 • Bağırsak iltihabı gastointestinal fonskiyonların değiştirir ve gaza neden olur. Bağırsak yangılı hastalığı, yiyecek alerjisi, yiyeceğe karşı tepki, zehirlenme durumları gaza neden olur.
 • Aşırı gaz problemi, midede asit veya pankreasta sindirim enzimlerinin üretimindeki problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Tümörler, pankreas hastalığı, ciğer, mesaneden kaynaklı hastalıklar,  asit ve enzim üretimini etkiler.
 • Bir tip bakterinin aşırı üreyerek bakteri dengesini bozması gaza neden olur.  Stres, kullanılan ilaçlar, alerjiler bu dengesizliğin kaynağı olabilir.
 • Stres ayrıca hassas hormonal dengeyi bozar, savunma sistemini zayıflatır, bakteri ve mantarların dengesini bozar. Sonuç olarak vücutta aşırı gaz ve gastrointestinal hareketlilik gözlemlenir.

Gaz Problemini Çözmek İçin Ne Yapmalı?

Gaza neden olan sorun çözülmediği sürece köpeğiniz karın ağrıları ve bağırsaklarındaki hareketlilik nedeniyle ciddi rahatsızlık hisseder.

Nefes Alma

 • Boxer, bulldog, pug gibi köpekler için uyurken horlamak ve bol bol gaz çıkartmak neredeyse ırk özelliği sayılabilir. Çok uzun zaman seçici üreme nedeniyle yaşanan genetik sorunlardan biri  olan nefes alma problemi kimi köpeklerin nefes alamayarak bayılmasına neden olur.Eğer köpeğinizin nefes almasında problem varsa, kilosunu kontrol etmekte fayda var. Aşırı kilo nefes alma problemini artırır. Ayrıca bu köpeklerin nefes alma sorunu cerrahi müdaheleyle bir nebze olsun rahatlatılabiliyor.

Beslenme

 • Eğer köpeğinizin gaz problemi yeni başladıysa, yapmanız gereken ilk şey beslenmesini kontrol etmek. Tahıllı doldurucuların, gıda katkılarının ve koruyucularının kullanılmadığı yüksek kalite premium mamaya geçmek ya da evde hazırladığınız çiğ / pişmiş mamayı buna göre hazırlamak sorunun çözümüne yardım eder.
 • Eğer köpeğinizin mamasını yakın zamanda değiştirtiyseniz ve gaz problemi bundan sonra başladıysa, eski besleme sistemine dönmeniz faydalı olabilir.
 • Çiğ mamada katkı maddeleri olmadığı için genelde beslenmeye dayalı olarak oluşan gaz probleminin çözümüne yardım eder.
 • Aşırı yağlı, baharatlı, yemek artıkları köpeğiniz için sağlıklı değildir. Onun gaz sorununu çözmek için ona hayır demeyi öğrenmelisiniz. Islak burnuyla size yalvardığı için dayanamayıp, bu masanın altından uzattığınız yemek artıklarını kesmeniz için geçerli bir neden.
 • Düşük ve bol lifli diyetleri deneyerek hangisinin köpeğiniz için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Kimi köpekler bol lifli yiyeceklerin kullanıldığı besleme modeline daha çok uyum sağlarken, kimi köpekler az lifli besleme modeline uyum sağlamaktalar.
 • Köpeğinizin beslenmesine enzim ve probiotikleri ekleyerek sorunu çözebilirsiniz. Gazın kaynağı süt ürünleri değilse, köpeğinizin mamasına kefir ekleyerek ya da ona Kırmızı Karaağaç ek besiniyle ( sliperry elm supplement)  probiotik katkısında bulunabilirsiniz.

Düzenli Parazit Kontrolü

 • Düzenli olarak köpeğinizin parazit ( dışkı ) testini yaptırmanız ve doğal yöntemlerle köpeğinizi parazitlerden korumak hem köpeğinizin ve diğer köpeklerin, hemde sizin ve çevredekilerin sağlığını korumakta büyük önem taşır.

Egzersiz ve Sevgi

 • Egzersiz ve sevgi köpeğinizin fizyolojik ve psikolojik sağlığında en önemli faktörYemek yedikten hemen sonra egzersiz yapmak köpeğiniz için zararlıdır.  Bu nedenle köpeğinizi yemek yedikten yaklaşık 1 saat sonra dışarı yürüyüşe çıkarmanız, onun gaz sorununu azaltmaya yardım eder.
 • Köpeğiniz evde sıkıldığı için stresten kaynaklı gaz problemi yaşıyorsa, açık havada birlikte keyifli bir yürüyüş yapmak, oyun oynamak onun stresinin azalmasına yardım eder.

İlaçlar

 • Veterinere danışmadan ilaç kullanmayınız. Veterinerinizin tavsiyesi üzerine köpeğinizin gaz problemini çözecek bir ilaca ya da ürüne başlayabilirsiniz.

Ev Yapımı İlaçlar

 • Ev yapımı ilaçlar köpeğinizin gaz problemine neden olan ana sorunu çözmez ancak o an semptomları azaltarak geçici bir rahatlık sağlar. Ev yapımı ilaçları yine veterinerinize danıştıktan sonra kullanmanızda fayda var. Orta boy ırk köpek için 1 çay kaşığı rezene tohumunu, 1 bardak kaynamış suya ekleyin. Soğuduktan sonra bu rezene çayından orta boy köpek için yarım çay kaşığı içirin.
 • Eğer gazın nedeni kötü bakterilerse kefir, slippery elm gibi probiotikleri kullanabilirsiniz.
 • Gaz probleminin nedeni kabızlıktan kaynaklıyorsa, haşlanmış balkabağı ya da haşlanmış kabak püresi hem kabızlık hem de gaz probleminin azalmasına yardım eder.

Kaynaklar

 • http://pets.webmd.com/dogs/flatulence-dogs
 • http://www.petmd.com/dog/conditions/digestive/c_multi_flatulence
 • http://www.vetwest.com.au/pet-library/flatulence-farting-and-gas-problems-in-dogs
 • https://www.lovethatpet.com/dogs/questions/how-to-stop-dogs-farting/2/
 • http://www.huffingtonpost.com/richard-palmquist-dvm/dog-farts-pets-pass-gas_b_851577.html
 • http://www.whole-dog-journal.com/issues/8_3/features/15697-1.html

3 yorum


 1. Author

  Teşekkürler Işıl 🙂 Köpekli evlerin hali hep aynı . Hatta bizim şarkılarımız bile var. ” Farty girly, farty farty , farty girl ” ve fart away şarkıları.
  Bizim evde Jim’in fobilerine karşı hep lavanta kurusu, lavanta yağı vb olurdu ancak havalar çok soğuk olduğu için bu ara biten stokları yenilemedim. aklında olsun kışın oda nemlendiricisinin içine bir iki damla lavanta yağı atınca aslında hem oda nemleniyor ve köpeklerin tüylerindeki elektriklenme azalıyor hem de gaz kokusunu biraz olsun kapatıyor … Bugün yine -31 derece ve dışarı çıkmama kararındayım ancak hava azıcık ısınınca yapacağım ilk şey Bu arada biz ödül tarifimizi değiştirdik bile, gaza önlem olarak.

 2. 😀 😀 Bizim evde bu yüzden bütün çiçekler soldu, gaz maskesi almayı düşünüyorduk. Dün akşam her birimizin cebimizde ihtiyaç anında burnumuza takabilmek için mandal bulundurması gerektiğini bile düşündüm 😀 Güzel konu olmuş, süper 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.