Bu Fotoğraflar Siyah Köpeklere Şans Getirdi :-)

Shuster Huffington Post’la röportajında “ İnsanlar genelde siyah köpeklerin nasıl iyi fotoğraflanmadığından bahsederler, ben insanlara siyah köpeklerin fotoğraflanabileceğini göstermek istedim” dedi.

Patoto, 1.5 yaşında, yeni evinde mutlu. Fotoğraf: Guinnevere Shuster

Anlaşılan siyah kedilerin ve köpeklerin şanssızlığı onların iyi fotoğraf verememesinden değil, karşılaştıkları insanların onlara nasıl bakacağını bilmemelerindendir. İşte Shuster’ın bakışıyla “Siyah Köpekler”

Cassie, 10 Yaşında, insanını buldu.  Fotoğraf: Guinnevere Shuster

Shuster’ın fotoğraflarına ilham veren, NewYork’lu fotoğrafçı Sophie Gamand’ın pitbullar hakkındaki önyargıları yıkmak ve pitbulların sahiplenilmesini sağlamak amacıyla yaptığı çalışma. Gamand pitbull köpekleri çiçeklerle süslediği fotoğraflarıyla, bitbul köpekler hakkında halkı bilinçlendirmişti.

Homie yeni evinde ve mutlu. Fotoğraf: Guinnevere Shuster

Türkiye’de kimi hayvan dernekleri, grupları son yıllarda bilinçlendirme çalışmalarına, sahiplendirme ilanlarındaki fotoğraflara, hayvan beslemeleri kadar önem vermeye başladılar. Ancak hala alınacak çok yol var.

Hayvanların içlerinin güzelliğini yansıtacak fotoğrafların yarattığı olumlu etki ve ilanlara cevaplar, onların sürekli acı içindeki, perişan hallerini gösteren negatiflikten çok daha etkili.

Thomas, Chihuahua mix, hala insanını arıyor. Fotoğraf: Guinnevere Shuster

Türkiye’de bulunduğum dönemlerde, sahiplendirdiğim hayvanlardan ve açtığım ilanlarla bunu pek çok defa tecrübe ettim. Köpeklerin ilk bulundukları gün, aceleyle çekilen fotoğraflar kötü oluyordu ve çok daha az cevap geliyor ya da hiç gelmiyordu. Köpek bir kaç gün sonra kendine geldiğinde, onların mutlu hallerini, özel mekanlarda gösteren özenle çektiğimiz fotoğraflarla yayınladığım ilanlarda ise sahiplendirme şansım hep daha fazla oldu.

Barkley, hala ev arıyor. Fotoğraf: Guinnevere Shuster

Shuster foto albümüne gözatarken, fotoğrafçılık alanında iyiyseniz, hayvan derneklerine veya gruplarına gönüllü olarak yardım etmeyi düşünmeye ne dersiniz.

Kaynak: Huffington Post, Bored Panda

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.