Site icon Sevgili Köpeğim

Hayvan Davranışları Danışmanı ve Eğitmeni Ayşegül Aksu

Hayvan Davranışları Uzmanı Ayşegül Aksu

Sevgili Köpeğim bloğunun kurucusu ve yazarıyım. Montreal’de sahibi olduğum Jappe Evcil Hayvan Bakım merkezinde Sertifikalı  Hayvan Davranışları Danışmanı ve Eğitmeni (Animal Behaviour Consultant & Trainer) olarak çalışmaktayım.

Yaşamım boyunca iletişim ve hayvanlar en büyük tutkum oldu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunuyum. Kariyerime televizyon muhabiri olarak başladım. Türkiyede TGRT, TRT, CTV, ITN gibi yerli ve yabancı Televizyon Kanallarında çalıştım. Afganistanda NATO ISAF Stratejik İletişim Komutanlığında Medya Koordinatörü olarak görev yaptım.

İletişimin sosyal davranışlar üzerindeki etkisi benim için her zaman son derece ilgi çekici olmuştur.

2011 yılında huysuz çocuğumuz Jim Düdü’nün ailemize katılmasıyla birlikte, benim köpek eğitimi maceram başlamış oldu. O yıllarda İstanbul’da bilimsel metotlarla hayvan davranışları ve eğitimi konusunda uzman bulmak oldukça zordu. Köpeklere fısıldayan adam modunda çağ dışı metotlarla hayvanlara eziyet eden eğitmenlerden sonra iş başa düştü diyerek köpek eğitmenliği konusunda eğitimler almaya başladım.

Eğitmen Darlene Demren ile tanışmak hayatımı değiştirmişti, pozitif eğitim hem bilimsel metotlara dayanıyordu hem de hayvana eziyet etmek bir yana hayvanlarla olan bağımızı güçlendirmeyi hedefliyordu.

2014 yılında Montreal’e taşınmak benim için hayvan davranışları bilimi konusunda yeni bir ufuk açtı. Dogue Akademi Hayvan Davranışları Çıralık Kursunu tamamladım ve  Quebec Eyaleti tarafından tanınan Hayvan Davranışları Danışmanlığı ve Eğitmenliği sertifikamı aldım. Kedi, köpek, fare ve diğer hayvanlarla çalışmayı öğrendim. Öğrenme ve davranış teorilerinin hayvan davranışları bilimindeki uygulamalarını öğrenmek, iletişim bilimleri ve hayvan davranışları biliminin ortak noktalarını  daha iyi anlamamı sağladı.

Devamlı eğitim kapsamında, eğitimime seminerler ve online kurslarla devam ettim. Devamlı eğitim kapsamında katıldığım kurs ve seminerleden bir kaçı, Sophia Yin, Düşük Stresle Yönetim ( Low Stress Handling University ) – gümüş sertifika, Victoria Stillwell – Köpeğinizin Zihninin İçinde, Duke Ünüversitesi – Köpeklerde Duygusal ve Bilişsel Öğrenme, Edinbourgh Üniversitesi – Veteriner olmak için gereklenlere sahip misin? , Hayvan Davranışları ve Refahı sayılabilir.

Üyesi olduğum kuruluşlar arasında Pet Profosyonelleri Loncası, Quebec Pozitif Köpek Eğitmenleri Derneği yer almakta.

2015 yılında Montreal’de  Jappe Evcil Hayvan Butiği ve Servis Merkezini açtım ve hayvan davranışları danışmanlığı ve eğitimi alanında çalıştım. Bu süreçte kedi ve köpek eğitmenliğinin yanı sıra, kedi ve köpek eğitimi konusunda seminerler ve atölyeler düzenledim.

2020 yılında Jappe Butik kapanmakla birlikte, Jappe Evcil Hayvan Servisi hizmetine devam etmekte. 2020 Nisan ayından bu yana bir taraftan iletişim uzmanı olarak pet endüstrisi dahil olmak üzere farklı sektörlerdeki şirket ve derneklerle çalışırken, diğer taraftan Jappe Evcil Hayvan Bakım Servisinde hayvan davranışları danışmanlığını ve eğitmenliğini sürdürmekteyim.

Sevgili Köpeğim bloğunu henüz hayvan davranışları ve eğitimiyle sadece hobi olarak ilgilendiğim dönemde açmıştım. Geçen yıllarda yoğun çalışma tempom nedeniyle bloğa düzenli olarak yazma şansım olmadı.

Covid 19 nedeniyle evlere kapandığımız bugünlerde bloğumun bana köşeden göz kırptığını farkettim. 2021 yılında vazgeçilmez iki tutkum olan iletişim ve hayvan davranışları uzmanlığını bir araya getiren Sevgili Köpeğim bloğunu güncelleme şansını yakaladım.

Kanada’da salgınla ilgili olarak yapılan düzenlemeler sonucu Montreal’de hayvan davranışları ve eğitimi çalışmalarını online konsültasyonlarla sınırlandırılınca, bunun aslında bir fırsat olabileceğine karar verdim.

Hayvan davranışları ve eğitmenliği konusundaki uzmanlığımı sadece Montreal’le ve İngilizceyle sınırlamak yerine, dünyanın dört bir köşesinde yaşayan ve Türkçe konuşan insanlarla da paylaşabileceğimi farkettim.

Online konsültasyon hizmetlerini Jappe Pet Care aracılığıyla vermekteyim.

Bu yıl Sevgili Köpeğimde pek çok yenilik görecekseniz. Umarım beğenirsiniz.

Bloğu daha iyi bir noktaya getirebilmek için, eleştirileriniz ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Blogla İlgili Sorularınız İçin 

sevgilikopegimblog@gmail.com

Danışmanlık Servisi İçin

jappepetcare@gmail.com

Sevgili Köpeğim bloğu ve yayın prensiplerimiz hakkında daha fazla bilgi için linki takip edin. 

Sevgili Köpeğim Hakkında

Exit mobile version