Alman Mahkemesinden Cesar Milan’a Tokat Gibi Karar

Alman Mahkemesinden Cesar Milan’a Tokat Gibi Karar! Almanya’da yayınlanacak TV şovu için Köpek Eğitmenliği testini geçmesi zorunlu olan Cesar Milan, testte başarısız oldu. Alman mahkemeleri Milan’ın ancak sertifikalı bir eğitmenle birlikte ve eğitmenin gözetiminde TV programı hazırlayabileceğine karar verdi. http://sevgilikopegim.com/2014/10/04/alman-mahkemesinden-cesar-milana-tokat-gibi-karar/

National Geographic Wild kanalında yayınlanan Köpeklere Fısıldayan Adam şovuyla ünü yakalayan Cesar Milan’ın başı dertten kurtulmuyor.

Pozitif köpek eğitimcilerine göre hayvanlara işkence eden sahtekar, sürü lideri anlayışıyla ceza ve disiplin yöntemini kullanan eğitimcilere göre efsane olan Cesar Milan hep tartışmaların odak noktası oldu.

Cesar Milan’ın köpeği tekmelediğini, şok tasması kullandığını gösteren videolara, Milan’ın eğitim tesislerinde yaralanan köpeklere dair skandallar, imza kampanyaları ve davalar eklendi. Köpeklere kötü muamaleyi destekleyen TV şovunu yayınladığı gerekçesiyle eleştirilerden payını alan National Geographic Wild kanalı sonunda Cesar Milan’ın programına son verdi.

Uzun bir aradan sonra bu kez Almanya’da TV şovu için anlaşan Milan, programda  5 kişiyi köpekleriyle birlikte TV programına çağırmayı planlıyordu. K-9 Consultant websayfasına göre programa katılacak 5 kişi her şovdan 4 saat önce bulunacak ve  Milan her şovda 10 dakika boyunca köpekleri eğitecekti.

Ancak işler planlandığı gibi gitmedi. Alman yasalarına göre Milan’ın bu programı hazırlayabilmesi için öncelikle köpek eğitmenliği konusunda yeterli niteliğe sahip olduğunu belgelemesi gerekiyordu. T-Online.de web sayfasında yayınlanan habere göre Hayvan Bakım Yasal İzin Belgesi almak için köpek eğitmenliği sınavına giren Milan, sınavdan geçemedi.

Alman Mahkemesi sınavdan kalan Cesar Milan’ın ancak sertifikalı bir köpek eğitmeninin denetiminde program yapabileceğine karar verdi.

Cesar Milan’ın basın sözcüsü  Florian Wastl köpek eğitmenliği testini geçemeyen Milan’ın dil sorunu nedeniyle başarısız olduğunu savundu, çevirmeni ve Alman yetkilileri suçladı.

Alman yetkililer Wastl’in iddialarını reddederek yasalar gereğince Milan için çevirmen atandığını belirttiler. Alman otoriteleri tüm yükümlülükleri yerine getirdiklerini ve Milan‘ın testte başarısız olmasından sorumlu olmadıklarını ifade ettiler.

Köpeklere Fısıldayan Adam efsanesini her geçen biraz daha yıkılırken, Cesar Milan’ın Köpeklerin Kabusu Adam imajı güçlenmeye devam ediyor.

4 yorum

 1. Sayın Ayşegül hanım,
  Yorumunuz okudum yorumunuza yorum eklemeyi düşünmüyordum. Cesar Milan’ın eğitmenliğini beğenmeye bilir dedim. Sonra makalelerinizi okudum ve gördüm ki, bu yorumu size egonuz yazdırmış. Yazdığınız makalelerde Cesar Milan izi görmek hatta bire bir Cesar Milan cümleleri görmek beni güldürdü. Sadece Almanya değil bir çok ülkedeki eğitmenler Cesar Milan öğretilerini uyguladığı bilinen bir şey. Öyle ki kendisini patiler için yaşam koçu olarak tanıtanlar da Cesar Milan izinden gidiyor ama nedense Cesar Milan bilgisiz olduğunu söylüyor:) Kendinizi komik duruma düşürmeyin lütfen. Birini eleştirirken egosuz eleştirelim. Sıfır eğitimli ellerde 2 3 hatta 5 yaşına gelmiş saldırganlık derecesi hat safhalarda kaç köpekle ilgilendiniz? Sıfır. Onun tekniklerini öven ve uygulayanlarda umarım bu haberden sonra tavırlarını gözden geçirirler. Demişsiniz. Hiç yazdığınız makaleleri okudunuz mu? Okumanızı tavsiye ederim:)

  1. Author

   Merhaba,
   Öncelikle Cesar Milan öğretisi diye bir şey olmadığını bilmek isterim. Cesar Milan’in uyguladığı teknikler 1978de yazılan “Nasıl Köpeğinizin En İyi Arkadaşı Olursunuz” kitabıyla popülereşen ve 1940’larda kurtlar üzerine yapılan araştırmaları dayanak alan dominans temelli ve disiplin ceza yöntemiyle köpek eğitimidir. Ortada orjinal bir Cesar Milan öğretisi ya da tekniği yoktur. 1999’da kurtlar üzerine yapılan detaylı araştırma, Monkların kitabının temeli olan 1940larda yapılan araştırmanın yanlışlığını ortaya koymuştur. Kurtların dominans için kullandıkları agresyonun şiddet değil sadece ritüel agresyon olduğunu ortaya koyulmuştur. Yine 1990ların sonlarında kurt ve köpek davranışları üzerine yapılan çalışmaların ardından köpeklerin genetik bağlarına rağmen artık kurt olmadığını ayrı bir tür olarak kabul edilerek buna göre eğitilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
   Meşhur Cesar Milan tekniklerinin yaratıcısı olan New Skete Monkları bile kendilerini düzeltme yapma zorunda hissetmişler ve 2002 yılında kitaplarını revize ederek alfa kurt rolünün yanlış olduğnu kabul etmişlerdir. Kitapta yapılan düzenlemede kurtların ve köpeklerin fiziksel gücü dominasyon ve teslimiyet gösterilerinde taktik olarak kullanmamakta olduklarını belirtmiş ve takipçilerine fiziksel güç içermeyen yöntemler kullanmalarını önermiştir.
   Hiç bir öğretisi olmayan ve Almanya’da köpek eğitmeni sertifikası bile alamayan Milan’ın, Almanya’da profosyonel hayvan davranışları uzmanları ve eğitmenleri tarafından saygı gördüğünü çok tahmin etmiyorum. Ancak tabii ki, köpek psikolojisi ve davranışları hakkında hiç bir bilgisi olmadan sadece köpeği çekiştirerekö tekmeleyerek eğitim verdiğini sanan, karşısındakine hisseden ve düşünen bir canlı olarak saygı duymayan, kimi eski usul eğitmenler arasında popüler olabilir.
   Milan’ı eleştiren sadece ben değilim. Hayvanları seven, onlara saygı duyan ve bilimsel veriler doğrultusunda hayvan eğitiminin yapılmasını savunan herkes Milan’ı eleştirmekte. Bunun için bu alanda uzman olmaya bile gerek yok. Kalbinizin ve vicdanınızın olması neyin yanlış olduğun görmek için yeterli.
   Benim yazılarımı dikkatle tekrar okursanız, Milan’la aynı tarzı takip etmeyi bırakın, taban tabana zıt olduğunu farkedeceksiniz. Hayvanların fiziksel ve psikolojik anlamda korkutularak, güç kullanılarak eğitilmesine karşıyım. Onun yerine ben hayvanların doğru seçimi yapmaları için pozitif yöntemlerle motive edilmesi taraftarıyım. Köpeklerin insanları domine etmek gibi bir derdi olmadığının farkındayım. Köpeğin insanın üstüne atlaması, yürürken çekmesi, yatakta yatmak istemesi, yemeğini koruması dominasyonla ilgili değildir. Dominasyon sadece aynı tür hayvanlar arasında geçerlidir. Köpek insanı ve insan köpeği domine edemez.
   Köpek köpek reaksiyonu gibi bir kaç ufak davranış modifikasyonu çalışmam oldu. Şu anda hala eğitim aldığım yerde yine agresyon problemi olan bir Great Dane için sadece pozitif yöntemler kullanılarak davranış modifikasyonu çalışması yapılmakta. Ben bu alanda yeni olabilirim ve henüz ciddi vakalarla karşılaşmamış olabilirim. Ancak benim henüz bunu yapmamış olmam yapılmaz anlamına gelmemekte. Eğitmenlerimin pek çoğu agresif köpeklerde de pozitif teknikler uygulamakta ve son derece iyi sonuçlar almaktalar. Yine bakarsanız hayvan davranışları ve pozitıf köpek eğitimi alanında çalışan uzmanların agresyonla ilgili sorunları sadece pozitif teknikler kullanarak çözdüklerini göreceksiniz. Tüm bunların ötesinde agresyonla ilgili yapılan son çalışmalar – ki blogumda bu konuda yapılmış istatistiklere dair detaylı bilgi bulunmakta – dominans temelli ve disiplin ve ceza tekniklerinin hayvanlarda agresyonu artırdığını ve agresyon sorunu olan köpeklerin pozitif tekniklere daha olumlu cevap verdikleri ortaya koyulmakta.
   İnanıyorum ki, gelecek 10-20 yıl içinde dominans teknikleri kullanan kişiler ya tekniklerini değiştirecekler ya da bu alandan tamamiyle silinecekler. Sonunda bir gün bakacaksınız dominans teknikleri hayvana kötü mumamele kapsamına alınmış. Bugün bakarsanız Cesar Milan artık modern ülkelerde saygın TV kanallarında iş yapamıyor. Cesar Milanın şu anki durumu disiplin ve ceza yöntemini kullananmakta ısrar eden eğitimcilere ders olmalıdır diye düşünüyorum.
   Hayvanı korkutmadan, acıtmadan eğitmek varken, kimilerinin neden hala dominans tekniğini kullanmakta ısrar etmelerini anlamak mümkün değil.
   Saygılar

 2. bu haberin aslı varsa kararın doğruluğuna en çok sevinenlerden bir taneside benim 🙂 Tüm pet sahiplerinin bu ve benzeri kişiliklerin sadece şov amaçlı çalıştıklarını gördüklerini ve itibar etmediklerini görmeyi çok ama çok isterim..

  1. Author

   Merhaba,
   Alman yetkililerinin yaptıkları açıklamayla doğrulanan bir haber. Hayvan eğitimi alanına ve dünyada milyonlarca hayvana zarar veren baskınlık anlayışını popüler kılan Cesar Milan’i savunan, onun tekniklerini öven ve uygulayanlarda umarım bu haberden sonra tavırlarını gözden geçirirler. Bilgisinin yeterli olmadığı ispatlanan birini örnek almayı bırakırlar.
   Sevgiler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.