Kedi ve köpeklerde ağız kokusunun en önemli nedeni oral bakım eksikliği olmakla birlikte ağız kokusu ciddi sağlık sorunlarından da kaynaklanıyor olabilir.

Kedi ve Köpeklerde Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız ve Diş Sağlığı Problemleri

Kedi ve köpeklerde ağız ve diş sağlığı konularında yapılan araştırmalar halitosisin yani ağız kokusunun  en önemli nedeninin ağız ve diş bakımı eksikliği olduğunu gösteriyor.

Pek çok kişi kedi ve köpeklerinin dişini fırçalamıyor, oral bakım ürünleri kullanmıyor. Kedi ve köpeklerin ağızlarında biriken bakteri ağız ve diş sağlığı problemlerine ve ağız kokusuna neden oluyor.

Araştırmalar kedi ve köpeklerin %70 – %80’inin diş ve ağız sağlığı problemleri yaşadığını ortaya koymakta.

Ağız kokusuna neden olan ağız ve diş sağlığı problemlerinin arasındadiş taşları, diş eti problemleri, aftöz ülserler, diş çürükleri ve apseler, ağız kanserleri sayılabilir.

Maloklüzyon, çapraşıklık, diş deformiteleri gibi ağız ve çenenin anatomik yapısındaki bozukluklarağız kokusuna neden olur.

Kimi köpek ırkları genetik yapıları nedeniyle ağız ve diş sağlığı problemi yaşamaktadır.  Pug, Fransız Bulldog, Bulldog, Yorkie, Collie, Poodle,  Pomeranian, Chihuahua,  Dachshund,  Cavalier King Charles, Mini Schnauzer gibi köpek ırkları ağız kokusuyla meşhur olan ırklar arasındadır.

Yavru kedi ve köpeklerin diş çıkarma döneminde ağızları kokar.

Beslenme Alışkanlıkları

Kedi ve köpeğimizin sağlığı için beslenmenin önemini biliyoruz. Kimi yiyecekler sağlıklı olmakla birlikte, kendilerine özel nahoş kokuları nedeniyle ağız kokusuna neden olur. Tuna konservenin ardından insan, kedi, ya da köpek ağız kokusu kaçınılmaz gibi.

Kedimiz ve köpeğinizin sindirmekte zorluk çektiği yiyecekler kokuya neden olabilir.

Kimyasal katkılar içeren kalitesiz mamalar ve ödül mamaları sindirim sorununa ve dolayısıyla ağız kokusuna neden olur.

Sokakta bulup yedikleri yiyecekler potansiyel ağız kokusu riskinin ötesinde zehirleme riski yaratır.

Sağlık Sorunları

Sağlık problemleri kedilerde ve köpeklerde ağız kokusuna neden olur. Kedi ve köpeklerde ağız kokusuna neden olan sağlık sorunları arasında solunum sistemi, sindirim sistemi, karaciğer, böbrek ve bağışıklık sistemi problemleri sayılabilir. Ağız kokusuna neden olan hastalıklardan bir kaçı:  Şeker hastalığı, bronşit, kanser, kedi immün yetmezlik virüsü FIV barınak hastalığı kennel cough  iç parazitler.

Şeker hastalığı, vücutta ketonların birikmesine neden olabilir, bu da nefeste tatlı, meyvemsi veya oje çıkarıcı gibi kokmaya neden olur. Ek olarak, köpek diyabeti de yüksek şeker seviyelerine neden olabilir; Tükürüğün artan şeker içeriği kötü, koku üreten bakterilerin gelişmesi için en iyi besindir.

Karaciğer hastalığı, nefesin küf veya ölü bir hayvan gibi kokmasına neden olabilir. Bunun nedeni, karaciğerin artık toksinleri düzgün bir şekilde filtreleyememesi ve böylece tiyoller gibi kokmuş sülfür bileşiklerinin akciğerlere salınmasıdır.

Böbrek hastalığı, vücutta yüksek üre seviyelerine neden olarak nefesin idrar veya balık gibi kokmasına neden olabilir. Böbrekler ayrıca toksinleri filtrelemek için önemli bir organdır.

Kedinizin ve köpeğinizin ağız kokusunu problemini çözmek için evde uygulayabileceğiniz basit yöntemleri öğrenmek istiyorsanız linke tıklamanız yeterli.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.